YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ten meclise korkunç hakaretler
Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, Atatürk'ün birinci meclise 'hastalıklı' ve 'hayvanat bahçesi' dediğini açıkladı.
Atatürk'ten meclise korkunç hakaretler
14 Ekim 2014 / 08:06 Güncelleme: 14 Ekim 2014 / 12:02

Kanal A'da yayınlanan ve Sadık Yalsızuçanlar'ın sunduğu Resmi Tarihten Gerçek Tarihe programının daimi konuğu Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, Atatürk'ün meclise hakaret ettiğini şu örneklerle anlattı:

Atatürk, birinci meclis için 'hastalıklı' dedi

İkinci meclisin açılışında Mustafa Kemal Paşa, açılış konuşmasında bir önceki meclisin bahsi açılıyor. Adettir ki böyle durumlarda bir önceki meclisin yaptıkları övülür, içinden gelmese bile. Neler söylediği enteresandır. Meclis zabıtlarında yazan, aynen Atatürk'ün ağzından çıkan, bugünkü dile adapte edilmiş şekli ile okuyorum: " Yeteneksiz, hastalıklı, ruh hali karmakarışık bir meclis."

Kılıç Ali'nin Hatırları'nda Atatürk'ün ikinci meclis açılışında söyledikleri şu şekilde yer alıyor: "Giden meclis iç durumumuzu ve askeri harekatımızı karma karışık etmek ve barışımızı güçleştirmekten geri durmamış olan bazı sınırlı kimselerin varlığına rağmen görevini iyi yapmıştır. Ve genel olarak vatan ve millet için kurtuluşu sağlayıcı ve hayat olmuştur." Bu kadar. Birinci meclise teşekkür ederken bunları söylüyor.

1970 senesinde İnönü, Atatürk'ün bu ifadeleri ve meclisin ikinci grubu için; "O meşru bir muhalefetti ve İstiklal Harbi'ni birinci grup ile ikinci grubun işbirliği sayesinde kazandık" dedi.

Atatürk meclise 'hayvanat bahçesi' dedi

Lord Kinroos'un kitabında bahsettiğine göre; Amerikalı senatör yaz aylarında meclise ziyarette bulunmuş. Meclis tatilde, ayrılmadan önce Atatürk ile randevusu var. Görüşüp sohbet ediyorlar. Atatürk nezaketen soruyor, "Eksik kalan bir şey oldu mu? " Senatör; "Meclisinizi çalışır vaziyette göremedim. Bu bana göre yeri doldurulmaz bir eksiklik" diyor. Atatürk bunun üzerine senatörü Türkiye'de dolaştıran rehbere dönüyor; "Meclisin yerine bizim hayvanat bahçesini neden göstermediniz? " diyor.

Bunu söyleyen Atatürk, kağıda döken de Lord Kinross. Bize lütfen sövmeyin.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

...
 // Rıdvan
Dünya tarihinin en büyük yalanlarındandır musti :)...
14 Ekim 2014 09:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler