YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk’ten Kral Edvard’a: Vatanımın toprağı temiz
Atatürk’ten Kral Edvard’a: Vatanımın toprağı temiz
Atatürk’ten Kral Edvard’a: Vatanımın toprağı temiz
16 Mayıs 2008 / 10:50 Güncelleme: 16 Mayıs 2008 / 00:00

Cumhuriyet kurulduktan 13 yıl sonra İngiltere Kralı Edvard, Türkiye'ye gelir. Atatürk, konuğuna unutamayacağı bir karşılama hazırlamak ister. Hikayenin gerisini Enver Behnan Şapolyo'dan aktaralım:


İngiliz kralı VIII. Edward İstanbul'a Atatürk'ü ziyarete geldiği zaman, Atatürk kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. Ziyafetten önce :


- "Bana İngiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur, onu bilen birisini yahut bir aşçı bulunuz!” dedi.


Ve nihayet bu sofra merasimini bilen bir zattan öğrenerek sofrayı o şekilde düzene koydular... Akşam kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. Atatürk'e dönerek:
- "Sizi tebrik eder ve teşekkür ederim. Kendimi İngiltere'de zannettim" diyerek memnuniyetini bildirdi.


MİLLETİME UŞAKLIĞI ÖĞRETEMEDİM!


Sofraya hep Türk garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak, elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı. Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Fakat atatürk Kral'a eğilerek :
- "Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim!" dedi. Bütün sofradakiler Atatürk'ün zekasına hayran oldular. Atatürk garsona da "vazifene devam et" emrini verdi.


VATANIMIN TOPRAĞI TEMİZDİR, KİRLETMEZ
Kral Edward istanbul'a geldiği zaman, yatından bir motora binerek Dolmabahçe Sarayı'na yanaştı. Atatürk de rıhtımda O'nu bekliyordu. Deniz dalgalı idi ve Kral'ın bindiği motor inip çıkıyordu. Kral rıhtıma çıkmak istediği bir sırada eli yere değdi ve tozlandı. O sırada Atatürk de Kral'ı rıhtıma almak üzere elini uzatmış bulunuyordu. Bunu gören Kral bir mendille elini silmek istediği bir anda Atatürk :


-Vatanımın toprağı temizdir, O, elinizi kirletmez ! Diyerek, Kral'ı elinden tutup rıhtıma çıkarıverdi. (Enver Behnan Şapolyo)


(kanalahaber.com)

 // Mert
Bu anıdan ne cikardik yazarmis8niz...
07 Kasım 2016 19:25
atatürk
 // aslı
İngiliz Kralı Edvart İstanbul'a geldiği zaman,yatından bir motora binerek Dolmabahça rıhtımına yanaştı.ATatürk de rıhtımda onu karşılamak için bekliyordu.Deniz dalgalıydı.Kralın bindiği motor savruluyordu.Kral rıhtıma uzanda eli tozlandı.Tam o sırada Atatürkte Elini uzatmış bulunuyordu.Bunu gören kral Cebınden bır mendıl cıkararak eline bulaşan tozu silmek istedi.Atatürl ise :

---VAtanımın toprağı temiz,elinizi kirletmez,dedi....
30 Mart 2011 21:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler