YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Atatürk istismarcısı değiliz'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'ye ait evlerin restore edilmiş fotoğraflarını göstererek, CHP'ye yüklendi.
'Atatürk istismarcısı değiliz'
13 Kasım 2012 / 16:26 Güncelleme: 13 Kasım 2012 / 16:34

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Brunei'ye yaptığı ziyaret nedeniyle Türkiye'de 10 Kasım Atatürk'ü anma resmi törenlerine katılma imkanının olmadığını anımsattı.

Erdoğan, "Bu vesile ile bir kez de AK Parti Grubu'ndan Kurtuluş Savaşımızın Başkumandanı, Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal'i ölümünün 74. yıldönümünde rahmetle, şükranla yad ediyorum." dedi.

Gazi Mustafa Kemal'in hatırasını yaşatmak amacıyla, TİKA tarafından yürütülen, anlamlı bir projeyi de dikkatlere sunmak istediğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "TİKA'nın girişimleriyle Makedonya'nın Jupa Belediyesi'ne bağlı Kocacık köyünde Gazi Mustafa Kemal'in babası Ali Rıza Efendi'nin doğduğu ve yaşadığı evin yerini ve kalıntılarını tespit etik. Yapılan çalışmalar neticesinde köyde Ali Rıza Efendi'ye ait olduğu düşünülen yan yana iki ev tespit edildi. Bu evlerin 'anı evi olarak yeniden inşası için gerekli projeler hazırlandı. Makedonya makamlarıyla görüşmeler yapıldı, projemiz Makedonya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nda onaylandı ve 8 Mayıs 2012'de ihaleyi gerçekleştirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da katkılarıyla şu anda inşaatlar tamamlanma aşamasına geldi."

"ATARÜRK İSTİSMARCILARINA İTHAF EDİYORUM"

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kocacık köyünde yeniden inşa edilen evinin resimlerini de gösteren Erdoğan, "Burada Gazi Mustafa Kemal'in Kocacık köyünde yeniden inşa ettiğimiz evinin resimleri bulunuyor. Birinci resim bu ve iki evden biri şu anda tamamlandı. Diğeri ise tamamlanma aşamasında. Arkada inşaatı devam eden büyük ev, ziyaretçiler için bir dinlenme, bir adeta kafeterya gibi imkanların bulunduğu 'misafir evi' olarak kullanılacak. Öndeki ev ise Ali Rıza Efendi'nin anı evi olarak, müze olarak ziyaretçilere hizmet verecek. Ayrıca Gazi Mustafa Kemal'in eğitim gördüğü Manastır'daki Askeri İdadi binasının tadilatı ve donanımı için Makedon makamlarıyla bir proje hazırladık, 20 Kasım'da da bu çalışmaları başlatıyoruz." diye konuştu.

 "Atatürk istismarcısı" olmadıklarını ifade eden Erdoğan, ''Görüldüğü gibi biz nutuk atanlardan olmadık. Nutuk hatmedenlerden de değiliz. Biz hatıralara sahip çıkıyoruz. Ata yadigarlarına sahip çıkıyoruz. Başta CHP'liler olmak üzere Atatürk istismarcılarına da işte bu Makedonya'da yeniden inşa ettiğimiz iki hatıra evi ithaf ediyorum. Umarım gider orayı da ziyaret ederler." şeklinde konuştu.

cha

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler