YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atamalar için bakın ne dedi?
Devlet Bakanı Bülent Arınç, çok tartışılan HSYK kararnamesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Alınan kararın HSYK'nın tasarrufunda olduğunu belirten Arınç "Hiçbirimizin söyleyecek sözü yok. Saygıyla karşılamak gerekir" dedi.
Atamalar için bakın ne dedi?
31 Mart 2011 / 14:19 Güncelleme: 31 Mart 2011 / 14:29

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HSYK'nın son yaptığı değişikliklere ilişkin, ''Atamalardan birkaç savcının ismi tartışılıyor. Ergenekon ismi verilen bir terör örgütü ile ilgili soruşturma yapan, iddianame yazan ve bu davaları takip eden savcılardır. Bunlardan birkaç tanesi farklı görevlere terfi ederek atanmışlardır. Bu çıplak gözle baktığımız zaman HSYK'ya ait bir yetkinin kullanılmasıdır. Alınan bu karara bu kurulun yetkisi içinde kaldığından dolayı hiçbirimizin söyleyecek sözü yoktur. HSYK'nın tasarrufunu, anlayışla ve saygıyla karşılamak bence en doğru olanıdır. Ancak bu savcılardan bir veya birkaç tanesinin görevlerinden bir şekilde ayrılmış olmalarının belli bir çevrede sevinç meydana getirdiğini görmekteyiz. Yani filan gitti bu dava bitti şeklinde başlıklar atabilecek konuma geldiler. Doğrusu ayıplanacak, üzülecek bir davranıştır'' dedi.

Arınç, son bir kaç gün içinde BDP'li milletvekillerinin aldıkları bir kararı uyguladıklarını ve bunun adının ''sivil itaatsizlik'' olarak adlandırıldığını belirterek, ''Demokratik yöntemlerden birisi olarak bunu görebiliriz ve şuna da şükredebiliriz; bu milletvekillerinden birisi giydiği Kandil kıyafetiyle eline bir taş alıyor, o taşla beraber koşuyor, araçlara veya önündekilere savurmaya çalışıyor. Bir başkası üstelik bayan milletvekili kendisini ikaz etmeye çalışan bir emniyet mensubuna hiç sıkılmadan ve utanmadan tokat vurabiliyor. Şimdi bunlardan vazgeçip de itaatsizliğe dönüştüyseler buna şükretmek lazım'' dedi.

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler