YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay'dan 'kan parası' tepkisi
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Uludere'de olayında yakınlarını kaybedenlere ödenen tazminat parasının, 'kan parası' olarak nitelendirilmesine tepki gösterdi.
Atalay'dan 'kan parası' tepkisi
07 Şubat 2012 / 16:44 Güncelleme: 07 Şubat 2012 / 16:44

TBMM- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödenecek tazminat konusunu, kan parası gibi nitelemelerle anmamak gerektiğini ve böyle anılmasının çok yanlış olacağını belirterek, ''Bu, orada hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir anlamda devletin desteğidir, şefkatidir'' dedi.

Atalay, AK Parti Grup toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Emniyetin 2008'de ABD Büyükelçilik yetkililerine Ergenekon soruşturması hakkında geniş kapsamlı brifing verdiği'' yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Atalay, ''Bilgimiz yok, Emniyet Genel Müdürlüğü de olmadığı yönünde bir açıklama yaptı. Öyle bir brifing söz konusu değil'' dedi.

''Uludere'de hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenecek tazminatla'' ilgili soru üzerine Atalay, şöyle konuştu:

''Tazminat konusuna şöyle bakmak lazım: Bunu kan parası vesaire gibi nitelemelerle anmamak lazım, çok yanlış bir şey. Bu orada hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir anlamda devletin desteğidir, şefkatidir. Şehitlerin geride kalanlarına, sosyal güvenlik desteği anlamında devlet yardım eder veya terörden hayatını kaybedenlerin yakınlarına yardım eder.

Hayatını kaybedenlerin çocukları ve yakınları için bir anlamda devletin şefkat elidir bu. Bunu böyle düşünmek lazım.''

Atalay, bir gazetecinin, ''Yerel askeri yetkililer 'bize sorulsaydı kaçakçı olduğunu söylerdik' dediler, bunu nasıl değerlendirmek lazım '' sorusuna, ''Süreç onun için yürüyor. Genelkurmay Başkanlığının adli ve idari soruşturması da bununla ilgili, bunları biz de doğrusu bekliyoruz. Bizim o konularda şu anda peşinen bir şey söylememiz yanlış olur'' yanıtını verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler