YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay'dan istihbarat raporu açıklaması
Atalay'dan istihbarat raporu açıklaması
02 Ocak 2014 15:30
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: (2 bin kişilik istihbarat raporu) spekülatif bir haber. Böyle bir şey söz konusu değil.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Eğer yolsuzluk boyutunda bir şey varsa onları asla örtbas etme değildir, olamaz. Parti olarak hükümet olarak da buna müsaade etmeyiz. Burada olup bitenler, operasyonun yürüdüğü süreç sonrası bütün bunlar, olmaması gereken devletin içinde belli bir yapılanma, gerek emniyette gerek yargıda vs. Bunların varlığını, işbirliğini ortaya çıkarmış oldu. Biraz daha netleşti. Belki o yönden olumlu da bakılabilir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay 17 Aralık'ta yapılan 'yolsuzluk operasyonu' ile ilgili olarak, "Bu konularda serin kanlı soğuk kanlı tavırlar içerisindeyiz. Yolsuzlukla kapalı kapılarla mafya görüntüleri ile mücadele Türkiye bugün o görüntülerden temizlendi. Bir zamanlar gazete manşetlerine çıkardı mafya liderlerinin beyanları. Organize suçlarla çok ciddi bir mücadelemiz oldu. Yolsuzluğun zerresine biz müsaade etmeyiz. Etmedik. Eğer böyle bir şeyler varsa kim olursa olsun bu konuda sonuna kadar gidilir. Hükümet olarak kararlılığımız bu.

Bunun sonuna kadar gidilecek. Bütün diğer değerlendirmeler, eğer yolsuzluk boyutunda bir şey varsa onları asla örtbas etme değildir, olamaz. Parti olarak hükümet olarak da buna müsaade etmeyiz. Burada olup bitenler, operasyonun yürüdüğü süreç sonrası bütün bunlar, olmaması gereken devletin içinde belli bir yapılanma, gerek emniyette gerek yargıda vs. Bunların varlığını, işbirliğini ortaya çıkarmış oldu. Biraz daha netleşti. Belki o yönden olumlu da bakılabilir. Bu konular bundan sonra daha farklı çalışılır. Daha fazla şeffaflaşma da sağlanmış oldu. Biz hükümet olarak şöyle bir yerdeyiz: Yolsuzluklarla ilgili konularda hassasiyetle durulacak o konularda hükümet olarak daha fazla duyarlılığımızı arttıracağız. Demokratikleşmeyle ilgili hassasiyetimiz artacak. O konuda daha fazla şeffaflık AB süreci de bunun bir boyutu olacak. Eğer yanlışlar varsa, yargıda, dinlemede, emniyette başka yerlerde objektif açık olarak hukukun içinde yürüyecek. Millete güven verilecek" diye konuştu.

"Balyoz ve Ergenekon davalarında yeniden yargılanma söz konusu değil"

Balyoz ve Ergenekon davalarında yeniden yargılanmanın söz konusu olmayacağını belirten Atalay, "Böyle bir şey gündemimizde yok. Ajandamızda böyle bir şey yok" dedi.

"Biz hiç genel af kullanmadık"

Genel bir affın da gündem de olmadığını belirten Atalay, "Biz hiç genel af kullanmadık. Çözüm süreci yürüyor. Sağlıklı şekilde yürüyor. çözüm sürecinin sonunda, mutlaka her ülkede, ve her örnekte örgüt mensuplarının gelecekleriyle ilgili düzenlemeler yapılır. Bunları kademe kademe suça karışmamış olanlar gibi farklı değerlendirilir. Ama bunların eve dönüşü ile ilgili rehabilitasyonlarıyla ilgili bundan sonraki hayatlarıyla ilgili düzenlemeler yapmak durumundasınız. Yani çözüm sürecini sonunda mutlaka bu konu gelecektir. Bel ki af diye tartışılan veya gündeme gelen şeyler böyle de anlaşılabilir. Bu bir af değil ama eve dönüşleri şimdi de var. Eve dönüşleri kolaylaştıran. Örgüt kadrolarının tamamıyla ilgili sizin düzenlemeler yapmanız gerekebilir. 'Abdullah Öcalan da bu kapsamda mı?' O verilmiş bir yargı kararıdır. Şu anda orada böyle bir şey söz konusu olmaz. Sabırlı ve dikkatli çalışmalar yürütmek gerekiyor. Süreci koparmadık" ifadelerine yer verdi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler