YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay'dan depremzedeye müjde
Depremzedeye iyi haber Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'dan geldi. Atalay, konutların Ağustos ayında teslim edilmeye başlanacağını söyledi...
Atalay'dan depremzedeye müjde
26 Nisan 2012 / 22:42 Güncelleme: 26 Nisan 2012 / 22:42

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bu yılın Ağustos ayı sonunda Van'daki afet konutlarını hak sahiplerine teslim etmeye başlayacaklarını bildirdi.

Atalay, Van'daki kalıcı afet konutların bulunduğu bölgelerde helikopterle havadan incelemelerde bulunduktan sonra bir otelde basın toplantısı düzenledi.

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van ve Erciş'te meydana gelen deprem sonrası sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Atalay, dün ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileriyle Van'da incelemelerde bulunduklarını ve geniş bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Depremin ardından yoğun çalışmalar yapıldığını ifade eden Atalay, ''Türkiye büyük bir ülke, büyük bir devlet. Van'daki çalışmalarımız, uluslararası alanda da ifade edilen, en hızlı koordine olan, etkili çalışma olarak değerlendirildi. İmkanlarımız seferber edildi, yapabileceklerimizin azamisini yapmaya çalıştık. Mali sıkıntı çekmedik. Yeterince kaynağımız daima hazır oldu'' diye konuştu.
 
''Aksayan bir şey yok"
 
Her şeyin planlandığı gibi yürütüldüğünü kaydeden Atalay, ''Aksayan bir şey yok. Verdiğimiz takvimlere uygun çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'daki 35 konteyner kentte, 175 bin kişinin yaşamını sürdürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

''Her birisi mahalle, icabında ilçe büyüklüğünde birimlerdir. Türkiye'nin her tarafından, büyükşehirlerde üretilen konteynerların Van'a getirilmesi, altyapısının hazırlanması, ciddi çalışma gerektirdi. Ülkemiz ağır bir kış geçirdi, depremden sonra da Van'da kar yağışı başladı. Bu konteynerların kurulması o şartlarda oldu. Bunların altyapısı şehir altyapısıdır. Tamamen bir şehir kurmak gibidir. Orada, vatandaşlarımız 2 oda, bir banyo, odanın bir köşesinde mutfağıyla küçük bir evde yaşıyorlar. Hiç bir ödeme yapmazlar. Bir manada orası her imkanı sağlanmış bir mahalle. Orada kreş var, karakol var, alışveriş merkezi, çamaşır yıkama salonları var.''
 
Konteynerlara 420 milyon harcandı

Atalay, Van ve Erciş'te konteynerların kurulmasına harcanan paranın 420 milyon lira olduğunu belirterek, ''Elektrik parası da 136 milyon lira. Hem ısınma, hem mutfak hepsi elektrikle sağlanıyor. Bunu da biz karşılıyoruz'' diye konuştu.

Kalıcı konutların hazır olmasının ardından konteyner kentlerin kaldırılacağını ifade eden Atalay, hak sahiplerinin konutların Ağustos ayı sonunda başlayarak teslim edeceklerini bildirdi.

Kalıcı konutların çok erken zamanda planlandığını, depremden 39 gün sonra ilk ihalenin yapıldığını anımsatan Atalay, Van merkezde 10 bin 443 kalıcı konutun yapımının devam ettiğini, Edremit, Kalecik, Bostaniçi, Akköprü'de de kalıcı konut inşaatlarının sürdüğünü söyledi.
 
''Van, yenileniyor''

Kalıcı konut bölgelerinin, jeolojik etütler yapıldıktan sonra belirlendiğini kaydeden Atalay, ''Van, Erciş, köylerimizin hepsinin jeolojik etütleri yapıldı, planları tekrar gözden geçirildi. Belediyelerimizle bir protokol yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, şehircilik planlarını yürütüyor. Bir manada Van ve Erciş, köylerimiz baştan sona yenileniyor. Şu anda Erciş'te 4 bin 888 konut yapılıyor. Çok hızlı şekilde yürüyor. Bunlar zamanında teslim edilecek'' dedi.
 
''Köylerde 8 bin konut yapılacak''

 
Atalay, depremde hasar gören köylere de toplam 8 bin konut ve 3 bin 200 ahır yapılacağını anlattı.

Tamamen yıkılan 3 köyden ikisinin güvenilir bölgeye taşınacağını dile getiren Atalay, şöyle devam etti:

''Depremden çok etkilenen 92 köyümüz var, kimi çok fazla, kimi daha düşük oranlarda. Bunlar eski köylerinde kalmakta ısrar ettiler. Kendi arsalarının içinde konut yapılmasını arzu ediyorlar. Bunların jeolojik etütleri yapılıyor. O konuda biz çalıştık ve bir karar verdik. Bu köylerimiz kendi mevcut arsaları içinde o konutlarını yaptırabilecek. Şartlarımız var, yer seçimini biz yapacağız ayrıca 6 örnek proje hazırlandı. Nüfus büyüklüğüne göre o projelerden birini seçecekler, 110 metrekareden 170 metrekareye kadar. Bunun inşaatının her safhasını biz denetleyeceğiz. Denetlemeden sonra hak ediş raporları verilecek.''

Köylerdeki konutlar için 40 bin, ahırlar için 15 bin lira kredi kullandıracaklarını, bu kredinin ilk 2 yıl geri ödemesiz sonraki 18 yılda faiz ve vade farkı olmadan eşit aylık taksitlerle geri ödemesi yapılacağını belirten Atalay, 5 Mayıs'tan sonra kredi ödemelerine başlanacağını açıkladı.
 
Şehirlerdeki konutlar ağustos sonu teslim edilecek
 
Van ve Erciş ile beldelerindeki konutların da 3 artı 1 şeklinde ve 100 metrekare büyüklüğünde yapıldığını ve maliyetinin 110 bin lira olarak hesaplandığını kaydeden Atalay, konut maliyetinin sadece yüzde 70'inin vatandaştan karşılanacağını anlattı.

Atalay, ''Ağustos ayı sonunda bu konutları teslim etmeye başlayacağız. İnşaatlarımız hızlı gidiyor. Kış şartlarında bile inşaatlar devam etti. Bostaniçi dediğimiz mevkide kışın inşaatlar devam etti. Yeni yöntemler geliştirerek ara vermeden devam edildi'' dedi.
 
''Konut sıkıntısı çekilsin istemiyoruz''

Atalay, Van'da ilave 7 bin konut daha yapıma kararı aldıklarını bildiren Atalay, bunun orta hasarlı konutlara tedbir amacı taşıdığını söyledi.

Atalay, şunları kaydetti:

''Orta hasarlı tespiti biraz daha dikkatli olması gereken konu. Üniversitelerimiz çalıştılar, orta hasarlıların yüzde 60'ını ağır hasarlı gurubuna aktarmaya karar verdiler ve biz de onu karşılamak için 5 bin konut daha ilave kararı aldık. Edremit'te 5 bin konut daha yapılacak, 2 bin ilave kararı aldık, o da depremzede olmayanlar, hak sahibi olmayanlar için. Hak sahibi olmayan diğer vatandaşlarımız da eğer TOKİ'den konut almak isterse diye, 2 bin konut ilave kararı aldık. Konut sıkıntısı çekilsin istemiyoruz.''

Köylerle birlikte toplam kalıcı konut sayısının, 30 bine ulaşacağını dile getiren Atalay, ayrıca 25 okul, 23 ticaret merkezi, 24 cami ve buna benzer sosyal donatılar da bu inşa edileceğini, sosyal yapıların tüm maliyetinin devlet tarafından karşılayacağını söyledi.
 
''Van şantiye halinde''

 
Atalay, Van'ın bir şantiye halinde olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 ''412 şantiye var. 41 ayrı müteahhit şantiyesini kurmuş, çalışıyor. Bunların altyapısı hariç 10 bin 100 kişi şu anda inşaatlarda çalışıyor. Çok sayıda istihdam alanı açılmış oldu. Bu sayılar biraz daha yükselecek. Ortalama günde 15 bin metreküp beton dökülüyor. Böyle yoğun işlerin devam ettiği bir ortam var.''
 
Orta hasarlılar için güçlendirme kredisi verilecek

Atalay, üniversitelerin yaptığı çalışmalar sonrasında 10 bin civarında konut, 3 bin 800 de iş yerinin orta hasarlı olduğunun belirlendiğini belirterek, bunlarla ilgili de güçlendirme kredisi kullandıracaklarını kaydetti.

Konutlar için 15 bin lira güçlendirme ve onarma kredisi vereceklerini, ödeme süresinin ise 10 yıl olacağını anlatan Atalay, bu kredi içinde faiz ve vade farkı uygulanmayacağına dikkati çekti.

Van ve Erciş'in baştan sona yeniden planlandığını söyleyen Atalay, kentin içme suyu 17 milyon lira kaynak aktardıklarını, bununla ilgili çalışmaların da başladığını bildirdi.

Kamu kurumu binalarının şehir dışına çıkartılacağını, bununla ilgili yer tespitlerinin de yapıldığını kaydeden Atalay, ildeki iş hayatının tekrar canlanması için önemli planlarının bulunduğunu söyledi.

Atalay şöyle devam etti:

''Van'da hayat normalleştikçe büyük mutluluk duyuyoruz. Depremden beri bütün üzüntüleri derinlemesine yaşadık. Her iyi gelişme bizi çok mutlu ediyor. KOSGEB kredilerini artırmıştık. Memnuniyetle gördüm, 2 bin 786 esnaf, KOSGEB kredilerinden faydalandı. Bir miktar daha başvuru var, 4 bin civarı. Onların kredi taleplerini karşılamak için kredi miktarını artıracağız. Van ve çevresinin ekonomik olarak canlanması için hükümet olarak çok gayret ediyoruz. Başarı sağlayacağımıza da inanıyoruz.''

Van'la ilgili kararların 2 Mayıs'taki Bakanlar Kurulu ve 3 Mayıs'ta yapılması planlanan Afet Yüksek Kurulu'na taşıyacaklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Atalay, şöyle devam etti:

''Bütün çabamız depremin zararlarını, üzüntüleri bütünüyle giderilmesi yönünde. Türkiye imkanları, hamd olsun çok olan bir ülke. Başbakanımız sağ olsun bütün imkanları seferber etti. Koordinatör olarak hiç para sıkıntısı çekmedim. Burada şu ana kadar yaptığımız harcamamız 2,1 milyar lira. Bunun 5-5,5 milyar liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz, konutların bitiminden sonra. Bunların parası hazır.''

Suriye'den gelenler nedeniyle Van'daki depremzedelerin ihmal edilmediği belirten Atalay, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Van'daki depremzedelere yönelik çalışmalara Van Belediyesi'nin destek verip vermediğinin sorulması üzerine, Atalay, ''Van'da huzurlu ortam var. İlk zamanda siyasi bazı şeyler oldu ama o manada bir sorun yok. Herkes kendi işini yürütüyor. Zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir protokolle belediyenin iş yükünü önemli kısmını aldı'' dedi.
 
Özgür Suriye ordusunun Kızılay malzemelerini kullandığı iddiası

 
Atalay, Özgür Suriye Ordusunun Türk Kızılayı'na ait malzemeleri kullandığına dair uluslararası basında haberler yer aldığının hatırlatılması üzerine Atalay, şunları söyledi:

''Öyle bir şey yok. Orada bakın yanlış bilgiler var. Özgür Suriye Ordusu'ndan geldiği denilen grup ayrı bir yerde konuk edildiler. O vatandaşların dışarı çıkması bile denetimlidir. Konteyner kentlerin en başta güvenliği vardır. Özellikle Suriyeli kardeşlerimizin kaldığı yerler, her şey çok denetimlidir. Varsa böyle şeyleri söyleyenler bir şey çıkaracak, ortaya. Spekülatif şeylerle böyle konuşmamak lazım.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler