YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay'dan bombalı saldırı açıklaması
Atalay'dan bombalı saldırı açıklaması
12 Şubat 2013 11:15
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin erken beyanların yanıltıcı olabileceğini belirterek, ''Olay iyice aydınlanmadan, belirginleşmeden erken ifadeler kullanmamak lazım. Onu biraz beklemek lazım. Çok soru işaretleri var. Onların hepsi araştırılacak'' dedi. 
 
Atalay, Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından düzenlenen ''Türkiye'de Kamu Sektöründe Etiğin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtım Konferansı''ndan önce basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 
 
Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin son bilgilerin sorulması üzerine Atalay, patlamanın Suriye kapısından geçmiş ama Türkiye gümrüğünden geçmeyenlerin bulunduğu ara bölgede meydana geldiğini belirtti. 
 
Alışveriş ve Suriye'ye gönderilen insani yardımların yüklendiği, boşaltıldığı alanda patlamanın olduğunu ifade eden Atalay, şunları söyledi: 
 
''O yoğunlukta Suriye plakalı bir araç geliyor, orada bir süre bekliyor. Araçta üç kişi var. Bunlar aracı bırakıp gidiyorlar. Yaklaşık 20 dakika sonra da araç, bomba yüklüymüş, patlatılıyor. Ağır yaralılarımız var. 13 ölü var, üçü Türk. Üç bakanımız dün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra hızla oraya gittiler, hem olayla hem de yaralılarla ilgileniyorlar, takip ediyorlar. Elde görüntüler var, bu görüntüler üzerinde de hem savcılık hem emniyet çalışıyor.''
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in gerekli açıklamaları yaptıklarını dile getiren Atalay, bakanlarla öğleden sonra yapılacak toplantıda son bilgileri alacaklarını ifade etti.
 
Atalay, saldırının neden o noktada gerçekleştiğine ilişkin bir öngörü olup olmadığı sorusuna ''Bu konularda çok tecrübemiz var. Eski bir içişleri bakanı olarak da ifade ediyorum bunu, erken beyanlar yanıltabilir. İyice olay aydınlanmadan, belirginleşmeden erken ifadeler kullanmamak lazım. Onu biraz beklemek lazım. Çok soru işaretleri var. Onların hepsi araştırılacak'' yanıtını verdi. 
 
''Aracın Suriye tarafından geldiği kesin mi '' sorusunu da Atalay, ''O kesin. İçişleri Bakanımız da ifade etti'' cevabını verdi.
 
 
''Çözüme doğru elimizden geleni yapacağız''
 
 
Adalet Bakanı Ergin'in İmralı'ya gidecek heyette BDP'lilerin de yer alabileceğine ilişkin ifadeleri olduğunun hatırlatılması ve bu konudaki gelişmelerin sorulması üzerine de Atalay, şöyle konuştu: 
 
''Bu süreç sağlıklı olarak yürüyor. İyi çalışılıyor, titiz yürütülüyor. Önceden çok açıklama yapmıyoruz biliyorsunuz, dikkat ederseniz hiçbirimiz bu konuda fazla açıklama yapmıyoruz. Önceden açıklama yaparak süreci zedeleyecek, spekülatif değerlendirmelere de meydan verilmek istenmiyor. Onun için olduktan sonra zaten duyuyorsunuz, biraz da şeffaf yürüyor onu biliyorsunuz. Gelişmeleri o şekilde değerlendirmek lazım. 
 
Çok hassasiyetle titizlikle üzerinde çalıştığımız bir konu. Kararlılığımız tam. İnşallah çözüme doğru elimizden geleni yapacağız. Biz Hükümet olarak kararlıyız. Başından beri şunu söyledik, 'Bu sorunu çözerse Türkiye'nin diğer sorunların da olduğu gibi AK Parti, AK Parti Hükümeti çözer'. Biz o kararlılığımızı sürdürüyoruz. Her kesimden de büyük bir destek görüyoruz. Ziyaretlerde bulunuyoruz, geçen hafta sonu ben Güneydoğu'daydım, Elazığ'da, Bingöl'de. Özel görüşmeler yapıyoruz, vatandaşın nabzını tutuyoruz. Oralarda da görüyoruz ki çok büyük umut ve destek var. Basınımızın desteği büyük. Sizlere teşekkür ediyoruz. İyi bir atmosfer yakalandı, bunu heba etmemek için biz de doğrusu elimizden geleni yapıyoruz.''
 
 
 
AA
 
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler