YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay'dan 4. yargı paketi açıklaması
Atalay'dan 4. yargı paketi açıklaması
26 Şubat 2013 13:29
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 4. yargı paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 4. yargı paketiyle ilgili, ''İfade ile şiddetin ayrılması, şiddet taşımayan her düşüncenin ifade edilebilirliği konusu. Bu paketin özelliği o. Biz onu uluslararası standart açısından çok önemli görüyoruz'' dedi.

Atalay, TBMM'de partisinin grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, bu konuda konuşmadıklarını ifade ederek, ''Kusura bakmayın, olduktan sonra zaten duyuluyor. Her şey şeffaf. Hassasiyetleri var, önceden çok konuşarak süreci gereksiz yere zedelemek istemiyoruz. Gereksiz spekülasyonlara meydan vermek istemiyoruz. Hükümet olarak onu yürütüyoruz'' diye konuştu.

Konuya ilişkin Başbakan'ın grupta bir değerlendirmesinin olup olmayacağı sorusuna, ''Göreceğiz, konuşmasında belli şekilde değinir herhalde. Ama zaten dün Başbakanımız söyledi'' yanıtını verdi.

Başbakan'ın, ''fiili sürecin onların çekilmeleriyle başlayacağı'' açıklamasının hatırlatılması üzerine de Atalay, ''Başbakanımız o şekilde söyledi. Ortada bir çalışma var ve verimli şekilde yürüyor'' dedi.

4. yargı paketi

Atalay, 4. yargı paketinin Meclis'e gönderildiği, 5 gün geçmesine rağmen ulaşılamadığının ifade edilmesi üzerine şunları söyledi:

''Orada bir yanlış anlama olmuş, belki Bülent Bey'in de o anda ifadesi. Yoksa paket imzaya açıldı. Ama sonradan anladığım kadarıyla o gün imzalar herhalde tamamlanamadı. Dolayısıyla Meclis'e intikal etmemiş olabilir. Ama hemen intikal etmek üzeredir. Yani paketle ilgili görüşmeler tamamlandı. 4. yargı paketi imzaya açıldı, ben Bakanlar Kurulu'nda imzaladım. Herhalde yoldadır, gelmek üzeredir.''

Atalay, pakette bilinenlerin dışında bir şey olup olmadığı sorusu üzerine, paketin 20 madde civarında olduğunu belirterek, ''Bildiğiniz bir paket o. AİHM ile oryante, onunla irtibatlı, oradaki sorunları çözücü bir paket'' şeklinde konuştu.

Atalay, ''TCK'nin 314. maddesinden bahsediliyor, daha çok BDP kanadı orada bir düzenleme yapılmasını istiyor'' ifadesi üzerine şunları söyledi:

''Terörle Mücadele Kanunu 6. ve 7. madde, TCK'nin 215, 220. maddeleri, bunlar birbirinin karşılığı maddelerdir. Orada düşünce ve ifade ile şiddeti ayırıyor. Şiddet unsuru taşımayan düşünce ve ifadeyi ayırmış oluyor. O zaten uluslararası bir standart. Biz epeydir, bir  yıl önceden bunları konuşuyorduk. Ben epeyce onları dillendirdim. İfade ile şiddetin ayrılması, şiddet taşımayan her düşüncenin ifade edilebilirliği konusu. Bu paketin özelliği o. Biz onu çok önemli görüyoruz. Uluslararası standart açısından çok önemli görüyoruz.''

Bunun ciddi bir rahatlamaya yol açıp açmayacağının sorulmasına üzerine Atalay, ''Öyle tabi. O çok önemli bir değişiklik. Düşünceden ve ifadeden şiddetin ve cebrin ayıklanması daima çok büyük bir rahatlama getirir. Bu sizler için, basın kesimi için çok önemlidir. Çok önemli bir  şey. AİHM'de bizim en fazla sorunla karşılaştığımız hususlardan biriydi bu biliyorsunuz. Dolayısıyla da böylece çözülmüş oluyor'' dedi.

''(Şiddet ile ifadenin ayrılması çok büyük rahatlama getirir) dediniz. Bu paketin yasalaşması halinde tahminen kaç kişi yaralanacak '' sorusuna karşılık Atalay, bunu bilemediğini belirterek, paketi, hukuk sistemi açısından çok ileri bir adım, büyük bir değişiklik olarak gördüğünü vurguladı.

Atalay, özellikle insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından söz konusu standardın getirilmesini çok önemli gördüğüne işaret etti. Atalay, ''Bizde buna benzer bir önemli husus vardı. İnsan haklarıyla ilgili uluslararası sözleşmelerin kendi iç hukukumuzun üzerine çıkarılması. Yıllar önce onu biz getirdik. Şimdi bu da yine o paralelde çok önemli bir adımdır, öyle bakmak lazım'' diye konuştu.

Atalay, ''Bir sonraki adım var mı '' sorusuna, ''Şu anda bilemiyoruz. Tabii çalışmaların içinde ne gerekiyorsa yapılır. Ama şu anda o manada bir şey söyleyemeyiz'' cevabını verdi.

''Seçim kanunundan, Hazine yardımından bahsediliyor'' denilmesi üzerine Atalay, bunların şu an gündemde olan şeyler olmadığını kaydetti.

Atalay, ''Uygulayıcılara yönelik de bir mesajınız olur mu '' sorusuna karşılık, ''Onlar da rahatlayacak. Burada  karar vericiler çok rahatlayacak. Yorumda zorlanıyorlardı, şimdi onları rahatlatacak bu'' dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler