YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay, TÜSİAD'ın da görüşünü aldı
İçişleri Bakanı Atalay Demokratik açılım çerçevesinde TÜSİAD'la da görüştü...
Atalay, TÜSİAD'ın da görüşünü aldı
18 Ağustos 2009 / 13:31 Güncelleme: 18 Ağustos 2009 / 00:00

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'nin daha yüksek demokratik standartlara ulaşması halinde şu anda devam eden bir çok problemin kendiliğinden çözüm sürecine gireceğini söyledi. Yalçındağ, demokratikleşme sürecini canlandırmak için bireysel hak ve özgürlükler, siyasi partiler yasası, seçim yasası, yargı reformunun öncelikli olarak ele alınarak toplumsal uzlaşmayla yeni bir Anayasa hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.


'Demokratik Açılım Süreci' çerçevesinde toplumun çeşitli kesimleriyle temaslarını sürdüren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ açıklama yaptı.


İçişleri Beşir Atalay, 'Demokratik Açılım Süreci'nde TÜSİAD'ın fikirlerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Sorunun sadece hükümeti ve bir siyasi partiyi değil Türkiye'nin tüm kurumlarını, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini vurgulayan Atalay, "TÜSİAD bu güne kadar daima önemli toplumsal sorunlara katkı vermiş, bu konularda çalışmalar yaptırmış, değerli emek harcamış bir kuruluşumuz, biz bu konuda da TÜSİAD'ın katkısını önemli görüyoruz. Genel manada AB sürecinden ve demokratik açılımlardan, demokrasimizin standartlarının yükseltilmesinde TÜSİAD'ımızın çalışmaları daima gerçekten önemli olmuştur ve önemli görmüşüzdür." diye konuştu.


Görüşmede konu hakkında TÜSİAD'ını görüşlerini aldıklarını belirten Atalay, diyalogun devam edeceğini aktardı.


ÇÖZÜM İÇİN YARGI REFORMU VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART


Demokratik standartların yükseltilmesi olgusunun 1999 Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının resmen tescili iel önemli bir dönemece girdiğine dikkat çeken TÜSİAD Başakanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, "Geçen sürede yasalaşan demokratikleşme paketleri özlem duyulan bir seri demokratik kazanımın elde edilmesine aracı olmuştur. Ancak 2005 yılı itibariyle demokratikleşme sürecinde yavaşlanma yaşandığının da altını çizmek gerekmektedir. " şeklinde konuştu.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın koordinesinde yürütülen 'Demokratik Açılım' sürecinin Türkiye'de demokratikleşme çabalarını öncelikli gündem maddesi haline getirmesini umduğunu belirten Yalçındağ, " Bu gün gündemde yer teşkil eden pek çok konu, Türkiye daha yüksek demokratik standartlara ulaştıkça anlamını giderek yitirecek ya da doğal bir çözüm sürecine girecektir. Demokratikleşme sürecini canlandırmak için bireysel hak ve özgürlükler, siyasi partiler yasası, seçim yasası, yargı reformu öncelikli olarak ele alınmalı ve toplumsal uzlaşma ile gerçekleştirilecek Anayasa değişikliliği ile çözülmelidir. " şeklinde konuştu.


Yaklaşık çeyrek yüzyıldır devam eden ve binlerce insanın hayatını kaybettiği terör sorununun da çözülmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu dile getiren Yalçındağ, "Terör sorunun çözülmemesi Türkiye'nin tüm gelişme perspektiflerini doğrudan yada dolaylı olarak tıkamaktadır. Bu çerçevede terörün kalıcı olarak sona ermesi sürecinde ekonomik, sosyal kültürel açılımların yukarıda çerçevesini belirlediğimiz demokratikleşme ana ekseni çerçevesinde ele alınması ve ilgili tüm kesimlerin katkıları ile meşru zeminlerde değerlendirilmesi gerekmektedir. Sorunun çözümünde toplumsal mutabakat olmazsa olmaz koşuludur. Dolayısıyla milletimizin iradesinin temsil edildiği TBMM çatısı altındaki diyalog hayati önem taşımaktadır." ifadelerini kullandı.


Yalçındağ, 'Demokratik Açılım' paketinin detaylarının bir an önce kamuoyu ile paylaşılması gerektiğinin altını çizdi.


TÜSİAD Başkanı Yalçındağ basın mensuplarının sorularını cevaplamadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler