YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Astsubaylık tarih oluyor!
Astsubaylık tarih oluyor!
27 Temmuz 2009 13:31
Genelkurmay rütbelerde değişikliğe gidilmesini öngören bir çalışma yürütüyor. Buna göre astsubaylara ne denecek?

Genelkurmay rütbelerde değişikliğe gidilmesini öngören bir çalışma yürütüyor. Buna göre astsubaylara ne denecek? Genelkurmay Başkanlığı, rütbe isimlerinin değitirilmesini öngören bir çalışma yürütüyor. Astsubay Konsept 2010 adlı çalışmaya göre değişiklik kararı astsubayların eğitim seviyelerinin yükselmesi üzerine alındı.

Hürriyet Gazetesi'nden haberine göre rütbe isimleri, internet üzerinde tartışıldıktan sonra belirlendi. Çavuşlar bundan sonra 'bey' olarak anılacak.

Çalışmada son aşamaya gelindi. Henüz imzaları tamamlanmayan, ancak ana esasları belli olan çalışma ile astsubayların unvanları ve rütbe işaretleri başta olmak üzere pek çok değişiklik planlandı.

YÜZDE 90'I ÖNLİSANS VE LİSANS TAMAMLADI


Muvazzaf astsubayların yüzde 90’ının ön lisans ve lisanslarını tamamladığı, bazı astsubayların yüksek lisans hatta doktora öğrenimlerini yaptıkları belirlendi.

Astsubayların eğitim seviyesine uygun rütbe işareti ve kadro görevlerini karşılaması gerektiği üzerinde duruldu. İsim ve rütbelerin değiştirilmesi aşamasında "herkes fikrini söylesin" diye rütbe isimleri internet ortamında tartışıldı. Sonuçlara göre rütbelerin ismi yeniden belirlendi. Sonuçta 6 rütbede bulunan "çavuş" kalkarken yerine "bey" geldi.

ASTSUBAY İFADESİ KALKACAK


Astsubaylığın bir statü olmasından yola çıkılarak her rütbenin önünde bulunması uygulamasından da vazgeçildi.

Astsubayların rütbe işaretlerinin uzman jandarma, uzman erbaş ve erbaşlar ile karıştırılması üzerine yerinin değişmesi de gündeme geldi. Subaylara benzer şekilde astsubaylara apolet takılması uygulamasının dünyadaki benzerlerine dikkat çekildi. Ancak bu aşamada işaretlerin yeri konusunda henüz fikir birliği sağlanamadı.

EMEKLİLİK YAŞI ARTIRILACAK


Ortalama ömür süresinin uzaması ve uzmanlığın öneminin artması nedeniyle terfi ve çalışma süresinin de uzaması öngörülüyor. Bunun sonucunda emeklilik yaşının kademeli olarak artırılması ve 2048 yılında kadın ve erkeklerde 65 olarak eşitlenmesi düşünülüyor.

Bu uygulamayla önceden 20 yılda emekliliğine hak kazanan astsubaylar kademeli olarak en az 30 ve daha fazla hizmet süresini tamamlamak zorunda kalacak.

ASTSUBAYLARIN YÜZDE 15'İ ORDUYA GEÇECEK Astsubayların yaş ve kıdemlerine bakılarak subaylık sınavına girmesine izin verilirken, 35 yaşından küçük ama doktora eğitimi almış olanların yalnız sözlü sınava alınmasına izin veriliyor. Bu durumda doktora yapanlar, subaylık seçme yazılı sınavından muaf olacak. Yapılan çalışmalarla ordunun subay ihtiyacının yüzde 15’i astsubaylardan karşılanacak.

İşte yeni rütbeler ve süreleri: Erbey: 3 yıl Astsubay Çavuş yerine Teğmen Yardımcısı anlamında.

Üstbey: 6 yıl Astsubay Kıdemli Çavuş yerine Üsteğmen Yardımcısı anlamında.

Olbey: 6 yıl Astsubay Üstçavuş yerine Yüzbaşı Yardımcısı anlamında.

Akbey: 5 yıl Astsubay Kıdemli Üstçavuş yerine Binbaşı Yardımcısı anlamında.

Sanbey: 3 yıl Astsubay Başçavuş yerine Yarbay Yardımcısı anlamında.

Serbey: 5 yıl Astsubay Kıdemli Başçavuş yerine Albay Yardımcısı anlamında

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler