YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Astsubaylar Dink suikastı ihbarını üstlerine bild
"Astsubaylar Dink suikastı ihbarını üstlerine bild
"Astsubaylar Dink suikastı ihbarını üstlerine bild
26 Eylül 2008 / 17:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Dink suikastinde ihmalleri olduğu ileri sürülen iki astsubayın yargılandığı davanın duruşmasında ifade veren Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli yüzbaşı Hüsamettin Polat, astsubayların suikast ihbarını üstlerine bildirdiğini doğruladı.


Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yüzbaşı Hüsamettin Polat tanık olarak dinlendi.


Polat, ifadesinde “2006 yılının Temmuz ayında yapılan günlük istihbarat toplantısında jandarma astsubaylar Okan Şimşek ile Veysel Şahin, Pelitli’den Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci’nin verdiği bilgileri toplantıda gündeme getirdiler. Astsubaylar, ‘Yasin Hayal’in gazeteci Hrant Dink’i öldürmeyi planladığını ve bunun için silah temin etmeye çalıştığını’ söylediler. Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ise verilen bu bilgi üzerine, ‘Bu konuyu burada konuşmayalım, sonra konuşalım’ yanıtını verdi” dedi.


‘SAĞDA SOLDA KONUŞMASIN’ DİYE UYARDI
Jandarma yüzbaşı Hüsamettin Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ü suçladı.


İfadesinde Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra yapılan ilk istihbarat toplantısında konuşulanları da anlatan Polat, Albay Öz’ün “Coşkun İğci’ye söyleyin, sağda solda konuşmasın” dediğini aktardı.


BANA TAVIR ALDI, ÇALIŞMAMI ENGELLEDİ
Polat, şunları söyledi: “Bu olaydan sonra Albay Ali Öz bana tavır aldı. Çünkü ben olayın soruşturulmasını istiyordum. Benim istihbarat toplantılarına katılmamı engelledi. Olay biliniyordu ve gerçekleşti. Ben de sorguladığım için rahatsız oldular, albaydan dedikodu yaptığı gerekçesiyle gereksiz uyarılar aldım. Benim Okan Şimşek ve Veysel Şahin’le görüşmemi engellemeye çalıştılar. İstihbarat Şubesi’nin kapısı şifreliydi, buraya girmemi engellemek için odanın şifresini değiştirdiler.”


İHMAL DE DİYEMEM
Hrant Dink’in öldürüleceği istihbaratını veren astsubayların doğruyu yaptığını ve ödüllendirilmeleri gerektiğini söyleyen yüzbaşı Hüsamettin Polat, bütün sorumluluğun Albay Ali Öz’de olduğunu savundu.


Polat, “Albay Ali Öz, Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili istihbarat konusunda gerekli duyarlığı göstermedi. Bu ihmal ve önemsememek değil. Bana normal gelmedi, ben de şüphe uyandırdı. Kasıt değil ama, ihmal de diyemem” diye konuştu.


Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi, duruşma sonunda görevsizlik kararı vererek, davanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmesine karar verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler