YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Astsubaylar artık 'bey' oluyor
G.Kurmay, astsubay çavuşların rütbelerini değiştiriyor
Astsubaylar artık 'bey' oluyor
26 Temmuz 2009 / 14:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Astsubay Konsept 2010 adlı bir çalışma yürüten Genelkurmay Başkanlığı, astsubay çavuşların rütbelerinin isimlerini, "Erbey, üstbey" şeklinde değiştiriyor.


Değişiklik kararı astsubayların eğitim seviyelerinin yükselmesi üzerine alındı. Rütbe isimleri, internet üzerinde tartışıldıktan sonra belirlendi.


Hürriyet'in haberine göre Genelkurmay başkanlığı, "Astsubay Konsept 2010" adlı astsubaylarla ilgili kapsamlı çalışmada, son aşamaya yaklaştı. Henüz imzaları tamamlanmayan, ancak ana esasları belli olan çalışma ile astsubayların unvanları ve rütbe işaretleri başta olmak üzere pek çok değişiklik planlandı.


Astsubayların eğitim seviyesinin yükselmesi Genelkurmay'ın dikkatini çekti. Muvazzaf astsubayların yüzde 90'ının ön lisans ve lisanslarını tamamladığı, bazı astsubayların yüksek lisans hatta doktora öğrenimlerini yaptıkları belirlendi. Astsubayların eğitim seviyesine uygun rütbe işareti ve kadro görevlerini karşılaması gerektiği üzerinde duruldu. İsim ve rütbelerin değiştirilmesi aşamasında "herkes fikrini söylesin" diye rütbe isimleri internet ortamında tartışıldı. Sonuçlara göre rütbelerin ismi yeniden belirlendi. Sonuçta 6 rütbede bulunan "çavuş" kalkarken yerine "bey" geldi.


Astsubay ifadesi kalktı


Astsubaylığın bir statü olmasından yola çıkılarak her rütbenin önünde bulunması uygulamasından da vazgeçildi. Subayların durumu bu uygulamaya örnek oldu. Teğmen için subay denilmemesinden yola çıkılarak çavuş için astsubay çavuş denilmemesi formülü benimsendi. Astsubayların rütbe işaretlerinin uzman jandarma, uzman erbaş ve erbaşlar ile karıştırılması üzerine yerinin değişmesi de gündeme geldi. Subaylara benzer şekilde astsubaylara apolet takılması uygulamasının dünyadaki benzerlerine dikkat çekildi. Ancak bu aşamada işaretlerin yeri konusunda henüz fikir birliği sağlanamadı.


Emeklilik süreleri uzuyor


Ortalama ömür süresinin uzaması ve uzmanlığın öneminin artması nedeniyle terfi ve çalışma süresinin de uzaması öngörülüyor. Bunun sonucunda emeklilik yaşının kademeli olarak artırılması ve 2048 yılında kadın ve erkeklerde 65 olarak eşitlenmesi düşünülüyor. Bu uygulamayla önceden 20 yılda emekliliğine hak kazanan astsubaylar kademeli olarak en az 30 ve daha fazla hizmet süresini tamamlamak zorunda kalacak.


Yüzde 15'i subaylığa geçecek


Astsubayların yaş ve kıdemlerine bakılarak subaylık sınavına girmesine izin verilirken, 35 yaşından küçük ama doktora eğitimi almış olanların yalnız sözlü sınava alınmasına izin veriliyor. Bu durumda doktora yapanlar, subaylık seçme yazılı sınavından muaf olacak. Yapılan çalışmalarla ordunun subay ihtiyacının yüzde 15'i astsubaylardan karşılanacak.


Yeni rütbeler ve süre


Erbey: 3 yıl


Astsubay Çavuş yerine Teğmen Yardımcısı anlamında.


Üstbey: 6 yıl


Astsubay Kıdemli Çavuş yerine Üsteğmen Yardımcısı anlamında.


Olbey: 6 yıl


Astsubay Üstçavuş yerine Yüzbaşı Yardımcısı anlamında.


Akbey: 5 yıl


Astsubay Kıdemli Üstçavuş yerine Binbaşı Yardımcısı anlamında.


Sanbey: 3 yıl


Astsubay Başçavuş yerine Yarbay Yardımcısı anlamında.


Serbey: 5 yıl


Astsubay Kıdemli Başçavuş yerine Albay Yardımcısı anlamında.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler