YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Astsubay bombayı koyduranı biliyordu
Soruşturmaya gelen astsubay bombayı koyduranı biliyordu
Astsubay bombayı koyduranı biliyordu
04 Temmuz 2012 / 07:22 Güncelleme: 04 Temmuz 2012 / 07:28
AK Partili Hüseyin Çelik'in 1995'te Van valisi tarafından odasına bomba konulduğunu açıklaması kamuoyunda geniş yankı buldu. O dönem Çelik'in üniversitede mesai arkadaşı olan Prof. Dr. Mustafa Nutku olayı doğruladı. Nutku, bombayı kimin koydurduğunu incelemeye gelen astsubayın bildiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğu dönemde odasına vali tarafından bomba konulduğunu açıklaması gündeme damgasını vurdu. Bu açıklamanın ardından gözlerin çevrildiği dönemin Van Valisi Mahmut Yılbaş, sessizliğini korurken Çelik'in mesai arkadaşı Prof. Dr. Mustafa Nutku, 1995'teki olayı Zaman'a anlattı. Nutku, "C-4 tipi bomba bir cuma namazı vakti odaya konulmuştu. Namazdan döndükten sonra Çelik'in odasını darmadağın bulduk." dedi. Bombalı tehdidin sebebini ise rektörlük seçimlerine bağladı. Kendisinin rektör adayı olarak Mustafa Boybay'ı önermek istediğini belirten Nutku, "Sesim kısık çıktığı için Çelik'e benim yerime 'Adayımızın ismini heyete sunar mısın?' dedim. O da Boybay'ı aday olarak sundu. Kabul gördü ve yüksek oy aldı. Bunu hazmedemeyenler oldu ve kabak Çelik'in başına patladı." ifadelerini kullandı.

Bomba olayının ardından soruşturmaya gelen bir astsubayın sözlerinin hadisenin arka planını gözler önüne serdiğini vurgulayan Nutku, "Rektör adayının benim tarafımdan ortaya atıldığını öğrenen o astsubay, 'Demek ki bombayı yanlış yere koymuşlar' dedi. Ben o kişinin bombayı kimin koydurduğunu bildiğini tahmin ediyorum." diye konuştu. Nutku, bomba olayının arkasında valinin olduğu iddiasını ise ilk defa duyduğunu belirtti ve ekledi: "Ancak patlamanın ardından Çelik bana 'Bunu kimin yaptığını biliyorum.' demişti."

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, önceki gün Konya'da "İlk defa burada söylüyorum. Dönemin emniyet müdürü bana 'Sayın hocam ne diyeceğimi şaşırmış vaziyetteyim, sizin odanıza bombayı vali koydurdu' dedi." ifadelerini kullandı. Bunun üzerine gözler dönemin Van Valisi Mahmut Yılbaş'a çevrildi. Yılbaş'tan henüz bir açıklama gelmezken Çelik'in mesai arkadaşı Prof. Dr. Mustafa Nutku, o gün yaşananları Zaman'a anlattı. Olayın rektör seçimlerinde kendisinin ortaya attığı bir isim yüzünden meydana geldiğini kaydeden Nutku, rektör adaylarını açıklama vazifesini yüklenen Hüseyin Çelik'in odasının bombayla patlatıldığını belirtiyor. Nutku, şöyle konuşuyor: "Mevcut rektörün süresi dolduğu için görevi bıraktı. Biz de Seyit Mehmet Şen'in göreve gelmesi için çalıştık. Ancak bunu hazmedemeyen Ergenekon tipi güçler harekete geçti ve Şen hakkında peş peşe ihbarlar ve soruşturmalar geldi. Sonuçta dindar olarak tanınan Şen görevden alındı. Vekâleten Cengiz Andiç atandı. Biz kendi aramızda toplantılar yaptık. Bizim de o dönem rektörlük için adayımız vardı. Ben de heyete Mustafa Boybay'ı önermek istedim. Sesim biraz kısık çıktığı için Hüseyin Çelik'e benim yerime 'Adayımızın ismini heyette sunar mısın?' dedim. O da Boybay'ı yüksek sesle aday olarak sundu. Kabul gördü ve üniversite heyetinden yüksek oy aldı. Bunu hazmedemeyenler oldu. Bu yüzden de kabak onun başına patladı. Gözdağı vermek için Hüseyin Çelik'in oda kapısının önüne bomba kondu. Ergenekon tipi çeteler vardı." Bombanın kendileri cuma namazında oldukları bir vakitte patlatıldığını da anlatan Mustafa Nutku, namazdan döndükten sonraki manzarayı şöyle anlatıyor: "Odası darmadağın olmuştu. Hiçbir eşya sağlam kalmamıştı. Hüseyin Çelik bana 'bunu kimin yaptığını biliyorum' demişti." Nutku, soruşturmaya gelenlerin arasında bulunan bir astsubayın sözlerinin ise hadisenin arka planını gözler önüne serdiğini belirtiyor. Rektör adayını kendisinin ortaya attığını dile getirmesinin ardından astsubay şu ifadeyi kullanmış: "Demek ki bombayı yanlış yere koymuşlar." Astsubayın bu sözlerinin kendisini rahatsız ettiğini söyleyen Nutku, "Bu sözleri söylerken gayet ciddiydi. Ağzından kaçırdı zaten. Ben o kişinin bombayı kimin koydurduğunu bildiğini tahmin ediyorum." ifadelerini kullanıyor. Fakültenin eski sekreteri Edip Yılmaz da olaya ilişkin şunları anlatıyor: "O dönemde ayrılmıştım görevden. Ama olayı duydum. Bombanın patladığını biliyorum. Hüseyin Çelik'i sevmeyen değişik kişiler bu bombayı koydurmuş diye duydum. Ama fazla bir malumatım yok."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler