YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asrın projesine aylar kaldı!
Asrın projesine aylar kaldı!
01 Şubat 2014 19:30
Kuraklıkla boğuşan Kıbrıs’a hayat verecek asrın su projesinde üçüncü aşamaya gelindi.

Ada tarihinin gelmiş geçmiş en büyük projesi olan “Türkiye’den boruyla su temini” projesi, gerek mühendislik gerekse büyüklük bakımından dünyada da bir ilk olma özelliğinde. Bu nedenle “Asrın projesi” adıyla anılıyor. Suyun yaz aylarında Kıbrıs’a ulaşması bekleniyor.

Türkiye Anamur’dan deniz altına halihazırda döşenmekte olan 80 kilometrelik boru hattıyla Kıbrıs’a yılda 75 milyon metreküp su gelecek. Projede bugün Kıbrıs’taki arıtma ve iletim tesislerinin temelleri atıldı. Türkiye ve Kıbrıs’taki barajlarsa tamamlanma aşamasına geldi.

Türkiye’den Kıbrıs’a gelecek su, sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Rumların ve hatta bölgedeki diğer ülkelerin geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Dolayısıyla Türkiye’den getirilecek suyun yalnız hayati değil, siyasi önemi olduğunu da vurgulamak lazım. Zira Türkiye’den gelecek milyonlarca metreküp kaliteli içme suyu, Doğu Akdeniz’de kuraklıkla boğuşan İsrail, Lübnan, Mısır gibi ülkeleri de yakından ilgilendiriyor.

Arıtma ve iletim tesislerinin temel atma töreni, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan Bakan Veysel Eroğlu, asrın projesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul belediye başkanı iken gündeme getirdiğini, gelinen aşamada bir hayalle başlayan dev projenin, adım adım hayat bulduğunu söyledi.

Projenin planlandığı gibi 7 Mart’ta tamamlanacağını belirten Eroğlu, deniz altına boru döşenmesininse Barış Harekatı’nın yıldönümü olan 20 Temmuz’a yetiştirilmesi için çaba harcandığını belirtti.

1 milyar 200 milyona mal olacak

Veysel Eroğlu, projenin 1 milyar 200 milyon liraya mal olacağını, 75 milyon metreküp kaliteli içme suyuyla Kıbrıs’ın yeniden hayat bulacağını anlattı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’sa projenin siyasi önemine işaret etti, Kıbrıs’a getirilecek suyun sadece Türkler için değil Rumlar için de önemli olduğunu söyledi. Atalay adaya elektrik getirilmesi için de çalışmalar yapıldığını kaydetti. Beşir Atalay, “Türkiye Kıbrıs’a karşı tarihi ve ahdi sorumluluklarını hakkıyla yerine getirme gayretindedir” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da suyun Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafının elini güçlendirecek bir koz olacağını belirtti, suyun siyasi önemine işaret etti.

 

NTVMSNBC

bravo
 // hululsi ballıdağ
Bir kez daha ülkemizle gurur duydum Gerçekten muhteşem bir proje emeği geçen herkesi kutluyorum....
02 Şubat 2014 Pazar 01:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler