YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asrın projesinde dev adım
Mersin'in Anamur ilçesinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)'ne götürülecek ve 'Asrın Projesi' olarak adlandırılan su temin projesi hayata geçiriliyor.
Asrın projesinde dev adım
13 Ekim 2012 / 19:21 Güncelleme: 13 Ekim 2012 / 19:27

Dragon Çayı üzerinde yapımı devam eden Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, Akdeniz'in 250 metre altına döşenecek borular vasıtasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafına yapılacak Geçitköy Barajı'na aktarılmasını sağlayacak kara yapılarının temeli Anamur'da düzenlenen törenle atıldı.

Törende konuşan KKTC Başbakanı İrsen Küçük 'Asrın Projesi' olarak adlandırılan 'KKTC Su Temini Projesi'nin 1 milyar 117 milyon TL değerinde bir yatırım olduğunu kaydetti. Söz konusu bedelin 811 milyon TL'sinin KKTC'ye gidecek suyun ihale bedeli olduğunu aktaran Küçük, geriye kalan 300 milyon TL'lik bedelin de aktarımı tamamlanan suyun KKTC içindeki dağılım ağı için kullanılacağını belirtti.

Üniversiteyi Türkiye'de okuduğunu da anlatan Küçük, eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesinde işletme mühendisi olarak işe başladığını hatırlattı. Küçük, "Türkiye'de 3 barajın inşasında görev yaptım. Daha sonra ülkeme dönerek anavatanda öğrendiklerimi ülkeme kazandırdım. Burada anladım ki KKTC Türk halkı yalnız değildir. Anadolu halkı her zaman yanımızda olacaktır." ifadesini kullandı. Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler