YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asrın Projesi'nde bir adım daha atıldı
Asrın Projesi'nde bir adım daha atıldı
30 Mart 2012 20:00
'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen Türkiye'den KKTC'ye su götürme projesinde önemli bir adım daha atıldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'den KKTC'ye su getirme projesinin, 1974 Barış Harekatı'ndan sonra atılan en önemli adım olduğunu söyledi.

Beşir Atalay, Kıbrıs Türklerine, devlet yönetimini, ekonomiyi ve sosyal yapıyı güçlendirerek yola devam etmenin zorunluluk olduğu mesajını vererek, güçlü bir yapının çözüm olduğunda da çözüm süreci uzadığında da Kıbrıs Türkünü güçlü kılacağını vurguladı.

''Asrın Projesi'' diye nitelenen Türkiye'den KKTC'ye deniz altından borularla su getirilmesi projesinin ikinci adımı olan Geçitköy Barajı'nın temeli törenle atıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan ve halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu Geçitköy'deki temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Atalay, Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesinin önemli bir aşamadan geçtiği bu günlerde böyle bir yatırımın temelini atıyor olmaktan onur duyduğunu belirtti.

Yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorununda adil ve kalıcı çözüm hedefine ulaşılması için son derece kritik bir aşamaya gelindiğine işaret eden Atalay, şöyle konuştu:

''1 Temmuz 2012 tarihine kadar bir çözüme ulaşılması ve Avrupa Birliği dönem başkanlığının Kıbrıslı Türklerin ortak olduğu bir devlet tarafından devralınması beklentimizi korumaktayız. Ancak yapılan açıklamalar Rum kesiminin 'bir takvim dayatılmaması' söylemi altında kısa vadede çözüme hazır olmadığını göstermektedir. Türk kesimi ise Birleşmiş Milletler parametreleri bazında iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı Federal Kıbrıs Devleti çözümünü kabul ettiğini Annan Planında da göstermiştir. Bugün yürütülen görüşmelerde de bu tutumunu sürdürmektedir.''


-''Daha çok beklerler''-


Beşir Atalay, Kıbrıs Rum kesiminin, Kıbrıs Türklerinin uygulanan izolasyonlar sonucu pes ederek azınlık statüsünü kabul edeceklerini bekliyorsa daha çok bekleyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Kıbrıs Rum kesimi bilmelidir ki Kıbrıs Türkleri için yaşam devam etmektedir. Yaşamın gereği olarak da güçlü bir ekonomi, etkin bir yönetim ve sağlam bir sosyal yapı için gereken her şey yapılmaktadır ve yapılmaya devam edecektir. Bu bağlamda Anavatan olarak Türkiye Cumhuriyeti her türlü siyasi ve ekonomik desteği vermeye hazırdır. Bugün Anavatandan yavru vatana denizden boru ile su getirme projesinin Kuzey Kıbrıs tarafında yapılacak tesislerinin temelini atmak üzere burada toplanmamız da bunun en önemli göstergesidir.''


-Rum tarafına mesajlar-


Bu projenin Türkiye ile Kıbrıs Türkü arasındaki bağı perçinlediğine, diğer yandan da Kıbrıs Rum kesimine önemli mesajlar verdiğine işaret eden Atalay, şöyle konuştu:

''Bu proje, bir yandan Kıbrıs Adası'nın Türkiye'nin coğrafi ve ekonomik hinterlandında olduğunu gösterirken diğer yandan da Kıbrıslı Türkler ile Anavatan arasında var olan bağı perçinlemektedir. Buradan Kıbrıs Rum kesimine de önemli mesajlar çıkmaktadır.

Kıbrıs Rum kesimi her ne kadar kendini Türkiye'den uzak görse de doğal komşusunun Türkiye olduğu bu proje tarafından bir kez daha hatırlatılmaktadır. Kıbrıs Rum kesimi artık adada Kıbrıs Türkünün varlığını ortadan kaldırarak bir gelecek tasarlamak yerine, ayaklarını yere basarak Türkiye ile ekonomik ilişkilerini geliştirmiş Kıbrıs Türkleri ile ortak yönettikleri bir federal devletin kendilerinin çıkarına olacağını da görmeliler. O zaman adanın etrafındaki doğal imkanlardan da daha etkin bir şekilde yararlanacaklardır.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler