YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asrın davasında ikinci perde açılıyor
11 sanık için ömür boyu hapis isteniyor
Asrın davasında ikinci perde açılıyor
19 Temmuz 2009 / 12:43 Güncelleme: 19 Temmuz 2009 / 00:00

Asrın davasında ikinci perde açılıyor. 19'u tutuklu 1'i firar toplam 56 sanığın yargılanmasına yarın başlanacak.


 


İlk duruşmada her iki davanın birleştirilmesi yönünde karar çıkması bekleniyor. İlk defa hakim karşısına çıkacak emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da bulunduğu 11 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.


 


Ergenekon'da ikinci perde siliviri'deki yeni duruşma salonuda açılıyor. Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel, Ercan Şafak, Fikret Seçen, Nihat Taşkın ve Mehmet Murat Yönder'in hazırladığı 2. İddianame 25 Mart 2009 tarihinde mahkemece kabul edillmiş ilk duruşma tarihi 20 Temmuz olarak belirlenmişti.


 


Davada türkiyede ilk defa bazı generaller darbe planlamak suçundan yargılanacak.


 


Davaya Köksal Şengün başkanlığında, Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk'tan oluşan 13.  Ağır Ceza Mahkemesi heyeti bakacak. İlk iddianamenin davasını da yürüten heyetin, kimlik tespitleri ve taleplerin alınmasından sonra iddianamenin okunmasına geçmesi ve ardından da iki davanın birleştirilmesi yönünde karar vermesi bekleniyor.


 


19'u tutuklu biri firari olmak üzere toplam 56 sanık hakkında açılan davada savcılar, 11 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyor. Emekli Orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon, Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay ve firari sanık Turhan Çömez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen isimler arasına yer alıyor.


 


Davada; darbe teşebbüsleri, hükümeti yıkma ve başbakana suikast gibi planların yanı sıra, danıştay saldırısı, Cumhuriyet gazetesine yönelik bombalı saldırı, Gazi ve Sivas olayları ile faili meçhul cinayetler gibi karanlıkta kalmış pek çok olayın ardındaki sır perdesinin de aralanması bekleniyor.


 


Anayasa  Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt de bu davada hakim karşısına çıkacak sanıklar arasında yer alıyor. Yine eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da ilk kez hakim karşısına çıkacak.


 


Duruşma gününde tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın taraftarlarının cezaevi önünde olay çıkarmaması ve basın mensuplarının rahat çalışması için yoğun güvenlik önlemlerinin de alınması bekleniyor.


  


 


 


  


 


 

 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler