18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,795
 • BIST93.560
 • Dolar4,7211
 • Euro5,4646
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2396
 • İstanbul23 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asrın davasına 3 günlük ara
Asrın davasına 3 günlük ara
Asrın davasına 3 günlük ara
20 Ekim 2008 / 20:25 Güncelleme: 20 Ekim 2008 / 00:00

İLHAN SELÇUK VE FERİT İLSEVER, DURUŞMAYA GELMEDİ


Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya gelmedi. Mahkemeye sunulan Özel Amerikan Hastanesi'nin verdiği 15 Ekim 2008 tarihli raporda, Selçuk'un 14 Nisan 2008 tarihinde açık kalp ameliyatı olduğu ifade edildi. Halen kalbinin kasılma gücünün yüzde 30 civarında olduğu belirtilen raporda, Selçuk'un tıbbi yönden kontrollerine devam edildiği açıklandı. Raporda, "Bu nedenle aşırı fiziksel ve stresten kaçınmasında yarar vardır." denildi. İşçi Partisi Başkan Vekili Ferit İlsever de rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya gelmedi.


Yine davanın tutuksuz sanıklarından İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, cezaevine eşiyle birlikte geldi. 800 sayfalık savunma hazırladığını söyleyen Alemdaroğlu, "Burada bize çin işkencesi yapılıyor. Yargılama salonu İstanbul'a uzak. Tuvaletlerinde el kurulanamıyor." dedi.


DURUŞMA SALONU TARTIŞMALARA NEDEN OLDU


Ergenekon duruşmasında tüm sanıklar, sanık yakınları, avukatlar ve basın mensupları, salonun dar olmasından şikayet etti. Mahkeme başkanı, tutuksuz sanıklara ayrı bir oturum yapılmasını önerdi. Sanık avukatları ise, daha geniş bir salon ayarlanmasını talep etti. Avukatlar, bu şartlarda adil yargılanmanın yapamayacağını öne sürdü. Talepleri ara kararında değerlendiren mahkeme, duruşmanın aynı salonda yapılmasına karar verdi. Mahkeme, kararına, salonun daha önce genişletildiğini, teknik donanımının yapıldığını, bu özellikle başka salonun bulunmadığını ve başka bir salonun tahsis edilmesinin davayı uzatacağını gerekçe gösterdi. Duruşma, saat 13.10'da yeniden başladı.


Mahkeme heyeti ayrıca, tutuksuz sanıkların başka bir oturumda yargılanmalarına karar vererek, tutuksuz sanıkları duruşma salonundan çıkardı. Tutuksuz sanıkların ne zaman yargılanacağının sanıklara iletileceği belirtildi.


CHP VE DTP MİLLETVEKİLLERİ ERGENEKON DURUŞMASINDA


Ergenekon davasını izlemek üzere Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) 3'ü milletvekili 4 kişilik bir ekip Silivri Cezaevi'ne geldi. Cezaevi girişinde açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP olarak davayı takip etmek için bir hukuk komisyonu oluşturduklarını söyledi. Mengü, heyetin davayı bitene kadar takip edeceğini sözlerine ekledi.


Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekilleri Sabahat Tuncel, Sırrı Sakık, Pervin Buldan ve Hasip Kaplan da, Ergenekon davasına müdahil olmak için mahkemeye dilekçe verdi. DTP'li vekiller, duruşma salonunun girişinde uzun süre bekledi. Danıştay saldırganı Avukat Alpaslan Arslan'ın babası İdris Arslan, Eski Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu üyesi Fikri Sağlar, öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu'nun ağabeyi Ceyhan Mumcu gibi isimler de duruşmayı izlemek için Silivri Cezaevi'ne geldi.


DOĞU PERİNÇEK’İN İFADESİ


Ergenekon'da hakim karşısına çıkan İP lideri Doğu Perinçek, "Davaya siz bakamazsınız, Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerine tecavüz ediliyor" dedi..


Ergenekon davası kapsamında hakim karşısına çıkan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, bir partinin programı, merkez karar kurulu ve parti faaliyetlerinin Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanacağını belirterek, "Bu davaya siz bakamazsınız, Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerine tecavüz ediliyor" dedi.

"Terör örgütü kurmak"la suçlanan Perinçek, duruşmada verdiği ifade sırasında zaman zaman sinirlenerek, "Bir partinin programı, merkez karar kurulu kararları, parti faaliyetleri işin içine girdiği zaman suçun tanımı ile faaliyetleri aynı olduğu bu davaya Anayasa Mahkemesi bakar. Başkan ve yöneticilerin merkez karar kurulu kararlarında suç örgütü oluşturduğu tespit edildiği zaman parti kapatılır. Bunların hepsi parti kapatma olarak tanımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi yetkililerine tecavüz edilmektedir. Siz buna izin veremezsiniz. Bu davaya siz bakamazsınız. Ben bunun 40 senelik uzmanıyım. Türkiye'de bu konuda kitap yazmış tek hukukçuyum. Suç örgütü kurduğumuz söyleniyor. Buna siz karar veremezsiniz. Şu anda hukuk ve anayasa çiğneniyor. Bunu çok iyi tespit edin" diye konuştu.

Perinçek, bu tespitlerin Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi gerektiğini belirterek, "Bizi Anayasa Mahkemesi yargılasın. Parti yöneticileri olarak hukuksuz bir şekilde dinlendi. Bunları da gönderin. Mayıs ayından sonrakileri de gönderin. Bununla ilgili Yargıtay'a başvuru yapılmış. Yargıtay bunu umursamıyor. Yargıtay başkanlar kurulu toplanıyor ve 'kimse buna karışamaz' deniliyor. Bu konunun ciddiyetle takip edilmesini istiyorum. İddianamede İşçi Partisi'nin, Ergenekon örgütünü suç örgütü haline getirdiği belirtilmiştir. Burada Yargıtay'ın yetkileri gasp edilmiştir. Milli Selamet Partisi'nin askeri mahkeme tarafından yargılandığı sırada da aynı durumlar vuku bulmuştur. Eğer Anayasa Mahkemesi bizim partimizi kapatırsa Ceza Muhakemeleri Kanunu tarifleri açısından yöneticilerin durumunu ele alırsınız. Kesinlikle hukuku çiğniyorsunuz. Başka bir şey yapamazsınız. Bu bir ön meseledir, lütfen bunu inceleyin" diye konuştu.


CUMHURİYET'İN TALEBİ KABUL EDİLDİ


İki yöneticisi Ergenekon sanığı olan Cumhuriyet gazetesi, Ergenekon davasında müdahil olmak istemişti. Mahkeme gazetenin bu talebini kabul etti.


"Ergenekon" davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş'nin davaya müdahil olarak katılma talebini kabul etti.


Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliye görülen davada söz alan avukat Zerrin Öztürk, daha önce İşçi Partisi (İP) adına davaya müdahil olma talebinde bulunduklarını hatırlatarak, bu taleplerini geri çektiklerini bildirdi.


Tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz'in avukatı Kadir Kartal ise mahkeme heyeti üye hakimlerinden Sedat Sami Haşıloğlu'na güvenleri olmadığını belirterek, davadan çekilmesini istediklerini söyledi.


Bu hakimin soruşturma sırasında tutuklamaların yüzde 40'ını yaptığını öne süren Kartal, Haşıloğlu'nun yerine başka birinin görevlendirilmesini, ayrıca davaya giren 2 cumhuriyet savcısının da değiştirilmesini istedi.


Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş avukatı Bülent Utku da Cumhuriyet Gazetesi'nin bazı sanıklar tarafından 3 kez bombalanması eyleminin iddianamede yer aldığını hatırlatarak, bu saldırılardan zarar gördükleri için davaya müdahil olmak istediklerini kaydetti.


Mahkeme heyeti, taleplere ilişkin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in görüşünü aldıktan sonra Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş.'nin müdahilliğinin kabulüne, diğer taleplerin ise gerekli incelemeler yapıldıktan sonra karara bağlanmasına hükmetti.


ERGENEKONCULAR VE KARŞITLARI KAPIŞTI


Silivri'ye sopalarla gelen işçi partililer ile Ergenekon karşıtı grup arasında gerginlik yaşandı. Sanıklara destek veren İşçi Partili ve Türkiye Gençlik birliği üyeleri ile Ergenekoncuların yargılanmasına destek veren aralarında ESP, DTP, Özgür-Der, SDP üyelerinin bulunduğu iki ayrı grup karşı karşıya geldi.


İşçi Partili ve TGB'li grubun cezaevine olay çıkarmak üzere hazırlıklı geldikleri, yanlarında demir ve tahta sopalar getirdikleri görüldü.


HABERTÜRK, CHP'Lİ VEKİLİ AVUKAT SANDI


CHP, vekili Mengü'yü gözlemci olarak Silivri'ye gönderdi. Habertürk spikeri de Mengü'yü Ergenekon davasının avukatı sanınca ortaya ilginç bir diyalog çıktı.


Habertürk televizyonunun sunucusu Cem Öğretir, Silivri cezaevinin kapısı önünde yakaladığı CHP Milletvekili Şahin Mengü'yü yayına aldı ve soru yağmuruna tuttu.

CHP'li Mengü'yü şoke eden Öğretir, şu soruları ardarda sordu:

"Efendim nasıl bir savunma yapacaksınız? Nasıl bir savunma hazırladınız? Sanıkları nasıl savunacaksınız?"

Şahin Mengü, sunucudan fırsat bulur bulmaz, olayın şokunu üstünden atarak, şöyle yanıt verdi:

"Ne savunması, ben milletvekiliyim? CHP adına gözlemci olarak geldim!"

Sunucu Cem Öğretir, bunun üzerine "Özür dilerim" demek zorunda kaldı...


ERGENEKON DAVASINA 3 GÜN ARA


Ergenekon Davası duruşması 23 Ekim Perşembe gününe ertelendi. 46 sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülmesine başlanan ''Ergenekon'' davasının duruşması, 23 Ekim Perşembe gününe ertelendi. 


Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki adliyede gerçekleştirilen duruşmada mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının, üye hakim ve mahkemenin tamamının reddedilmesiyle ilgili taleplerinin incelenmesini, diğer taleplerin de bu inceleme tamamlandıktan sonra değerlendirilmesini kararlaştırarak, duruşmanın 23 Ekim Perşembe gününe ertelenmesine karar verdi.


STV VE KANAL 7'YE GÖSTERİCİ ENGELİ


Bu arada, gelişmeleri kamuoyuna canlı aktaran Samanyolu TV (STV) ve Kanal 7'nin yayınları, Tuncay Özkan'ın fotoğrafını taşıyan grup tarafından engellenmeye çalışıldı. Bariyerleri geçen grup, yüksek sesle slogan atarak muhabirin sesini bastırmak istedi. Televizyoncular bütün zorluklara rağmen yüzyılın davasını kamuoyuna aktarmaya devam etti.


Organizasyon eksikliği ise dışarıda bekleyen basın mensupları ile vatandaşları zor durumda bıraktı. Birçok kişi tuvaletin olmaması nedeniyle güç durumlara düştü. Askeri personelin kullandığı tuvalet önünde de uzun kuyruklar oluştu. Akşam saatlerinde Silivri Belediyesi, cezaevi önüne seyyar tuvaletlerden getirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler