YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aslında polisi korumak istemiş!
Aslında polisi korumak istemiş!
23 Kasım 2010 12:01
Konya'da bir polis memurunu şehit eden ve bir astsubayı yaralayan kişiyi hatırlıyorsunuzdur. İşte o kişi bugün hakim karşısındaydı. Ve ilginç bir savunma yaptı...

Konya'da radar uygulaması yapan polis memurunu şehit ettikten sonra silahını çalarak kaçan ve jandarmayla girdiği çatışmada bir de astsubayı yaralamasının ardından yakalanan zanlı bugün ilk defa hakim karşısına çıktı. Yakalandığında cinayeti itiraf eden zanlı, bu kez, "Polise zarar vereceklerdi, ben olaya müdahale ettim" diye konuştu.

Olay, 10 Ağustos 2010 tarihinde Konya Karaman Karayolu Avdul köyü yakınlarında meydana gelmişti. Radar uygulaması yapan 2 çocuk babası 36 yaşındaki polis memuru Ömer Durmaz, kendisine motosikletle yaklaşan üniversite 4. sınıf öğrencisi Hakan D. tarafından tabanca ile vurularak öldürülmüştü. Olaydan hemen sonra polis, radar kamerasına yansıyan görüntü sayesinde katilin kimliğini tespit etmişti. Polis ve jandarma ekiplerinin bir gün sonra yaptığı çalışma sırasında Kuzucu köyünde saklandığı belirlenen zanlı Hakan D, girdiği çatışmada Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Yüksel Durmuşcan'ı yaraladıktan sonra ayaklarından vurularak etkisiz hale getirilip yakalanmıştı.

Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki polis cinayeti davası bugün başladı. Duruşmaya tutuklu sanık Hakan D, şehit polis Ömer Durmaz'ın eşi Seda Durmaz, yakınları, çok sayıda polis ve taraf avukatları katıldı. Takım elbise ile hakim karşısına çıkan Hakan D. hakkında hazırlanan iddianame okundu. Savcı iddianamesinde, zanlı Hakan D'nin TCK'nin 82/1 maddesinin g bendine göre kamu görevini yerine getirmekle görevli kişiyi kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması, TCK 265/1 ve 4 maddeleri gereğince kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemesi ve TCK 142/2 maddesi gereğince de öldürdüğü polisin silahını çalması suçunu işlediği için 5'er yıldan 10 yıla, ruhsatsız silah bulundurduğu için de 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep ettiklerini söyleyerek savunmasını istedi.

POLİSE ZARAR VERECEKLERDİ BEN OLAYA MÜDAHELE ETTİM

Zanlı mahkeme heyetine verdiği ifadede herkesi hayretler içerisine düşürdü. Hakan D. ifadesinde, "Yozgat'ta beni kimliğini bilmediğim kişiler takip etmeye başladı. Hayatımın tehlikede olduğunu düşündüm, durumu aileme ilettim. Olay günü polis otosunun bulunduğu yerde gizli kişilerin polise zarar vereceğini gördüm, motosikletimden inerek olaya müdahale ettim. Polis otosunun diğer tarafından birkaç el ateş ettim, arbede devam ediyordu bu kez de öteki taraftan ateş ettim. Daha sonra bana bir zarar gelecek diye olay yerinden motosikletime binerek uzaklaştım. Yakalandığım gün jandarma bana dur dediğinde sivil araçlarda olduklarını gördüm. Böyle bir olayı ilk defa yaşadığım için başkaları olabileceğini düşündüğüm için dur ikazına uymayıp kaçtım" dedi.

Daha sonra müşteki avukatı ile hakimlerin sorularına cevap veren zanlı, motosikleti biriktirdiği parayla aldığını, silahı da can güvenliği nedeniyle yanında bulundurduğunu söyledi. Zanlı Hakan D, daha önce cinayeti kendisinin işlediğini anlattığı ifadesini şuuru yerinde olmadığı için kabul etmezken, kendisinin psikolojik rahatsızlıkları olduğunu da belirtti. Mahkeme heyeti, olaydan sonra motosikletine binerek kaçan Hakan D'yi gören tanığı dinledi. Mahkeme heyeti, Sanık Hakan D'nin işlediği olayın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılamadığıyla ilgili gerekli psikiyatri raporunun alınması ve dosyadaki diğer tanık eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler