YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aslı kaymayı bilmiyormuş!
Erzurum’da kayak yaparken hayatının kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun ölümüyle ilgili olarak hazırlanan ikinci raporda sporcu suçlu bulundu. 5 ay önceki bilirkişi raporunda olayın ihmaller zinciri sonucu gerçekleştiği belirtilmişti
Aslı kaymayı bilmiyormuş!
06 Temmuz 2012 / 08:19 Güncelleme: 06 Temmuz 2012 / 08:22

Kayak Milli Takımı sporcusu Aslı Nemutlu’nun (17) Erzurum’da 12 Ocak’ta kayak pistinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmesinin ardından savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan ikinci bilirkişi raporu sporcuyu “kusurlu“ buldu.

Savcılık soruşturması kapsamında hazırlanan Yrd. Doç. Dr. Fatih Kıyıcı tarafından 23 Ocak 2012 tarihinde hazırlanan bilirkişi raporunda, olayın ihmaller zinciri nedeniyle gerçekleştiği iddia edilmişti. Söz konusu raporda, “Mekanik tesisler ve kayak pistlerini hazırlanması ve güvenlik sorumluluğu Türkiye Kayak Federasyonu tarafından hizmet alımı ile Anadolu Kayak İşletmeleri ve Turizm Ticaret Limited Şirketince sağlanması gerekmektedir. Ölen sporcunun kayağının çıkması kötü son için başlangıç olmuştur.
Pistin genişliğinin 24.50 cm olmasından dolayı hızını alamaması ya da pistte düşmesi geçleşmemiş direkt kar perdelerine çarpmıştır. Kar perdeleri üzerinde ya da önünde herhangi bir önlem olmaması, çarpma anından sonra kazazedeye ilk müdahale ve ambulansa götürülmesi için gerekli ekiplerin ve ekipmanın olmaması, ambulansın 20-25 dakika beklenerek Erzurum’da normal bir kaza sonrasında bile kişinin sağlık sorununu ciddi şekilde etkileyecek ihmal ve eksikliktir” ifadeleri yer alıyordu.
Ancak savcılığın ilk raporda eksiklikler olabileceği şüphesiyle talep ettiği ikinci bilirkişi raporunda, kayakçı Aslı Nemutlu ile antrenörleri “kusurlu” bulundu. Yrd. Doç. Dr. Orcan Mızrak tarafından hazırlanan 21 Haziran 2012 tarihli raporda, “Konaklı Kayak Merkezi’ndeki faaliyetlerin İl Kriz Merkezi tarafından denetlendiği, herhangi bir eksikliğin bildirilmediği, kazanın olduğu antrenmanın Türkiye Kayak Federasyonu organizasyonu olmaması, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı’nın antrenman yapan sporculara yer gösterme sorumluluk ve görevinin bulunmaması, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı’nın kaza günü itibari ile resmi görevli olarak yurtdışında bulunduğu karşısında federasyon başkanlık yetkililerinin meydana gelen kazadan dolayı sorumluluklarının bulunmadığı” belirtildi.

‘Sporcu talimata aykırı davrandı’

Aynı raporda, “Dosyadaki beyanlara göre sporcunun antrenörü tarafından verilen serbest kayma talimatına aykırı olarak kapı kaydığı dikkate alınırsa meydana gelen kazada sporcunun kusurunun bulunduğu; antrenörlerin kazanın oluşumuna doğrudan etkili bir eylem gerçekleştirmeleri nedeniyle kusurlu oldukları” ifadeleri de yer aldı.
Savcılığa teslim edilen ikinci bilirkişi raporunda, “Sporun kendi doğasından kaynaklanan riskleri en aza indirmesi gerektiği, kontrollü hareket etmesi, hızını ve kayma durumunu kişisel yeteneklerine, arazi şartlarına göre adapte etmesi gerektiği” belirtildi.

‘Kayak camiası koltuk için çabalıyor’

Baba Metin Nemutlu, kızları Aslı’yı suçlu bulan ikinci raporu gördüklerinde şoke olduklarını belirtti. Baba Nemutlu, dosyanın kapatılmaya çalışıldığını savunduğunu belirterek şunları söyledi:
“Yeni rapor olayın akabinde hazırlanan ilk bilirkişi raporu ile tamamen zıt. Son derece üzüldük. Kayak camiasındaki insanların esasında koltuk uğruna çabaladıklarını görüyoruz. Bu bizi çok üzüyor. Kızımızı geri getiremeyeceğimiz bir gerçek. Çok titiz çalışmalara rağmen geçen süre bizim için uzun bir süre. Kafalar neden karışık, bu iş neden çözülemiyor? Neden ikinci rapor gerekti? Bunlar bize düşmez ama konunun bu kadar uzatılmasından rahatsızız.”
Adli soruşturmanın yanı sıra idari soruşturmanın da devam ettiğini belirten Nemutlu, şöyle devam etti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kendi içinde yürüttüğü bir soruşturma var. Ortada üzerinden üç ay geçmiş bir müfettiş raporu var. Bu rapora göre Federasyon’dan yönetim kurulu hakkında çıkmış disiplin cezası mevcut ancak henüz bir şey yapılmış değil. Zaman geçirerek konuyu kapatmaya çalıştıklarını düşünüyoruz. Spor Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu hızlı çalışmıyor. Savcı kararı beklendiği söyleniyor ama adli ve idari soruşturma birbirinden bağımsız. Bizler acılı anne-baba olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Tek beklentimiz kızımızın adını yaşatmak.”

Kayağa 3 yaşında başladı

Kayak yapmaya daha 3 yaşında başlayan Nemutlu, üst üste elde ettiği derecelerin ardından Türkiye Milli Kayak Takımı’na girdi. Türkiye Gençler Kayak Şampiyonası’na hazırlandığı Erzurum Konaklı Kayak Merkezi’nde antreman esnasında düşerek boynu kırılan Nemutlu, 12 Ocak 2012 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi
özel uçakla İstanbul’a getirilen Saint Joseph Fransız Lisesi öğrencisi genç sporcu, Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İki bilirkişi de aynı üniversitede görevli

Nemutlu’nun ölümünden sonra 23 Ocak’ta hazırlanan ilk raporda Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Kıyıcı imzası var. Kıyıcı’nın yurtdışında yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunuyor. İkinci rapor ise aynı bölümde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Orcan Mızrak tarafından hazırlandı. Yüksek lisans ve doktorasını Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayan Mızrak’ın “Yaz ve Kış Turizmlerinin Türkiye Ekonomisine Katkılarının Karşılaştırılması”, “Spor Federasyonlarında Görev Yapan Genel Sekreterlerin Liderlik Analizi”, “Öğretmen Adaylarının Pedagojik Eğitimlerinin Problem Çözme Becerilerine Etkisi” gibi yayınları bulunuyor. (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler