YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerlikte 5 seçenek
Askerlikte 5 seçenek
22 Ekim 2010 08:47
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği brifingde askerlik süresiyle ilgili olarak beklentilerin aksine beş alternatifli bir çalışma sundu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı sunumda askerlik sisteminin, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmesine yönelik yaptıkları çalışmaları çeşitli alternatiflerle aktardı.

“Eşit süreli askerlik hizmeti” dahil tüm alternatiflerin getirileri ve götürüleri anlatıldı. Görüşmede getirileri ve götürüleriyle masaya yatırılan alternatiflerden en çok üzerinde durulanın uzun dönem askerliğin 12 ay, kısa dönem askerliğin ise 8 ay olarak düzenlemesi olduğu öğrenildi. Diğer alternatiflerin ise şu şekilde oluştuğu iddia edildi:
* Tüm yükümlüler için 12 ay,
* Tüm yükümlüler için 9 ay,
* Uzun dönem askerler için 10, kısa dönem askerler için 8 ay,
* Uzun dönem askerler için 9, kısa dönem askerler için 6 ay.
Görüşmelerde hükümetin çalışması olarak gündeme gelen “9 ay uzun dönem ve 4 ay kısa dönem” uygulamasının artı ve eksilerinin de hükümete anlatıldığı kaydedildi.

Erken terhis
Bu çalışmalardan herhangi birinin yasalaşması durumunda halen silah altındaki uzun dönem askerler erken terhis olacaklar. Askerin en çok üzerinde durduğu üniversite mezunu olmayan askerler için 12 ay seçeneğinin yasalaşması durumunda ise, silah altındaki “uzun dönem” askerler 3 ay daha az askerlik yapacak. Çalışmanın aynen yasalaşması durumunda üniversite mezunu olmayan 100 bini biraz aşkın sayıdaki erbaşın, yasanın çıktığı anda derhal terhis olması gündeme gelecek.

Kısa dönemler
Kısa dönem askerlik seçeneklerinden herhangi birinin yasalaşması durumunda askerdeki üniversite mezunu yükümlülerin süre uzatımından etkilenmemesi için ek bir madde konulacağı belirtiliyor. Bu durumda silah altında bulunan 335. kısa dönem askerler ve aralıkta silah altına alınacak 337. kısa dönem askerlerin görev süresinde bir değişiklik olmayacağı ifade ediliyor.

Yedek subaylık
Tüm alternatiflerde, yedek subaylık kapsamının daraltılması öngörülüyor. Silah altında yaklaşık 75 bin yedek subayın bulunduğu belirtiliyor. Yeni uygulamayla TSK’nın ihtiyaç duyduğu tıp ile bazı mühendisliklerden mezun olanların yedek subay olması öngörülüyor.

Erdoğan: Güzel çalışma oldu
Koşaner, Genelkurmay’ın asker ihtiyacını karşılayamadığı gerekçesiyle “bedelli” uygulamasına soğuk baktığını iletti.  Son sözün hükümette olduğuna ancak, dünkü açıklamada “bedelli askerliğe” vurgu yapılmadığına dikkat çekiliyor.
Yunanistan’da düzenlenecek “Akdeniz İklim Değişikliği Zirvesi”ne katılmak için Atina’ya gelen Erdoğan, Org. Koşaner’den aldığı brifingle ilgili, “Güzel bir çalışma, devam edecek” dedi. (Milliyet)

yeter artık
 // çözüm istiyoruz
Sağlam kaynak diyosunuz peki ne zaman yasalaşacak?çocuk oyuncağına döndü olay.şimdide seçimden sonraya kalıcak deniliyor.Ne olacaksa bir an önce olmalı......
22 Ekim 2010 23:28
HERKESE DUYRULUR
 // GAZİ YILMAZER
ALINAN SON BİLGİLERE GÖRE UZUN DÖNEM ASKERLİK 9 AY.KISA DÖNEM ASKERLİK ESKİ ŞEKLİNİ KORUYACAK YANİ 6 AY HÜKÜMET UZAMASINA KARŞI.BEDELLİ ASKERLİK TE ÇIKACAK YALNIZ 30 YAŞ VE ÜZERİ GÜN ALMIŞ KİŞİLER OLACAK ESKİSİ GİBİ 27 YAŞ ÜZERİ OLMAYACAK BU SEFER DAR KAPSAPLI OLACAK .BEDELİ İSE 18 MİLYAR TL SI.SAĞLAM KAYNAKTIR BİLESİNİZ HA......
22 Ekim 2010 19:56
hangi adalet
 // Aydın
uzun dönem her durumda kısalıyo ama kısa dönem aksine uzatılıyo uzun dönemden alınıp kısa döneme ekleniyo bu durum bence haksızlık sonuçta okuyan kendisine okumuyo yine bu devlete millete hizmet etmek için okuyo, kısa dönem uzatılmamalı...
22 Ekim 2010 17:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler