YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerlik yasasıyla ilgili düzenleme yapılacak
Taslak aşamasında olan düzenlemeye göre, kısa dönem kalkmıyor uzun dönem kısalıyor
Askerlik yasasıyla ilgili düzenleme yapılacak
06 Mayıs 2009 / 18:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kısa dönem kalkmıyor, uzun dönem kısalıyor
Hükümetin askerlik hizmetleriyle ilgili yeni düzenlemeler konusunda çalışma içinde olduğu öğrenildi. Buna göre kısa dönem kalkmıyor, uzun dönem kısalıyor.


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerlik hizmetiyle ilgili yeni düzenlemeler konusunda çalışma içinde olduklarını belirterek, “Şu an henüz taslak aşamasındayız, bu konuda çalışmalarımız sürüyor” dedi.


AK Parti TBMM Grup Toplantısı’na girişte Vakit gazetesinin sorularını cevaplandıran Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kısa dönem askerliğin kaldırılması ve uzun dönem askerlik hizmetinin süresinin kısalmasıyla ilgili bir düzenlemenin de bu çalışmanın kapsamında olup olmadığına ilişkin sorumuza ise, “Bunlar askerliğin yapılış şekliyle ilgili ve bu konu da değişik düzenlemelerle yürütülüyor. Bu hizmetin daha basitleştirilmesi, hizmete yönelik hale getirilmesi yönünde çalışmalar var. Ancak bu çalışmalar şimdilik neticelenmiş değil. Biliyorsunuz ki neticelenmesi için kanun tasarısı haline gelmesi gerekir. Şu an taslak aşamasında çalışmalar var” diye cevap verdi.


NİHAİ KARAR TBMM’NİN


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, çalışmaların sonuçlanması ve belirli bir şekil alması halinde basına ve kamuoyuna da bilgi vereceklerini belirterek, bu konuda nihai kararın TBMM tarafından verileceğinin de altını çizdi. Bakan Gönül, “Hangi kanunun çıkacağı, hangi düzenlemenin yapılacağı noktasında nihai karar mercii TBMM’dir. Şimdilik çalışmalar teknik seviyede sürüyor. Kamuoyumuzun bunu bilmesinde yarar var” dedi.


SÜRE KONUSU HENÜZ MASADA


Öte yandan; Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırlamakta olduğu askerlikle ilgili yeni düzenlemeye ilişkin taslakta en önemli noktanın, 15 aylık uzun dönem askerlik hizmetinin süresinin kısaltılması olduğu öğrenildi. Bakan Gönül’ün bu bilgiyi yalanlamaması ve sadece çalışmaların sürdürüldüğü mesajını vermesi ise dikkat çekici bulundu. Sürenin ne olacağı konusunda henüz net bir karar verilmiş değil. Ancak zorunlu askerlik süresinin 9 ila 12 ay arasında olabileceği; bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin siyasi ve askeri istikrarının belirleyici olacağı kaydedildi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler