YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerlerin duruşması ertelendi
Askerlerin duruşması ertelendi
12 Şubat 2010 16:10
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde, 8 sanık hakkında, ''görevi ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak'' suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında, ''görevi ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak'' suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanıklardan uzman çavuş Hacı Ömer Ünalır hazır bulundu. Sanık avukatları Ali Sürmen ve Nurhayat Bayraktar'ın katıldığı duruşmaya, Dink ailesi avukatları ise mazeret bildirerek gelmedi.

Duruşmada, söyleyeceği bir şey olup olmadığı sorulan sanık Ünalır, daha sonra savunma yapacağını söyledi.

Sanık avukatlarından Ali Sürmen de, savunmalarını hazırlayarak daha sonra mahkemeye sunacaklarını kaydetti.

Mahkeme, tarafların savunmalarını hazırlamalara için duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada, tutuklu yargılanan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci, Hayal'in, Dink'i öldürme planı yaptığı, bu amaçla silah temin etmesi için kendisine para verdiği, bu durumu jandarma istihbarat görevlisi olarak tanıdığı kişilere aktardığını iddia etmişti.

Müfettiş raporlarında, Coşkun İğci'nin bilgi verdiği görevlilerin, Jandarma Astsubay Okan Şimşek ile Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin olduğu öne sürülmüş, Trabzon Valiliği İl İdare Kurulundan bu iki görevli hakkında, ''Dink'in öldürüleceğini haber almalarına rağmen görevlerinin gereğini yerine getirmedikleri'' gerekçesiyle soruşturma izni istenmişti. Soruşturma izni verilmesi üzerine Şimşek ve Şahin hakkında, görevi ihmal suçundan, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Mahkemede ifade veren sanıklar, istihbarat bilgisini dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'e ilettiklerini, onun konuyu kapattığını öne sürmüşlerdi.

Sanıkların ifadeleri üzerine dönemin Trabzon İl Jandarma Komutan Albay Ali Öz, İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız, aynı birimde görevli astsubaylar Gazi Günay ve Hüseyin Yıldız ile uzman çavuşlar Önder Araz ve Hacı Ömer Ünalır hakkında da soruşturma izni verilmişti.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından, ilk davanın sanıkları Okan Şimşek ve Veysel Şahin ile Albay Öz'ün de aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında, ''Görevi kötüye kullanmak'' suçundan yeni bir dava açılmıştı. Bu davaya bakma görevi de yine 2. Sulh Ceza Mahkemesine verilmişti.

Mahkeme tarafından, birleştirilen her iki davanın iddianamesinde, aralarında Albay Ali Öz'ün de yer aldığı 8 sanık hakkında, ''Görevi ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak'' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapsi isteniyor.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler