YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletveki
Askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletveki
05 Kasım 2007 11:25
Askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletveki

Kaçırılan askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletvekilleri, Türkiye'ye döndü. DTP milletvekilleri, askerlerin serbest bırakılmasının iyi niyet adımı olarak ele alınmasını istedi.


Türk askerlerinin serbest bırakılması için PKK ile görüşmelerde bulunan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Siirt Milletvekili Osman Özçelik ve Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın, Kuzey Irak tarafında bulunan Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda bir süre bekletildikten ve peşmergeler tarafından sorgulandıktan sonra Türkiye'ye geçişleri izin verildi.


DTP'li vekiller adına, Habur'da kendilerini bekleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fatma Kurtulan, kaybolan askerlerin terör örgütü PKK'nın elinde olduğu anlaşıldığı günden itibaren parti olarak çeşitli girişimlerde bulunduklarını söyledi. Askerlerin sorunsuz bir şekilde serbest bırakılmasının mutluluk verici oyduğunu söyleyen Kurtalan, "Biz bunun ülkemizin ihtiyacı olan barışa demokrasiye faydalı olmasını diliyoruz. İyi bir niyet adımı olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.


Kurtalan, Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Bush'la görüşmesinden DTP olarak bir beklentilerinin olup olmadığı sorusu üzerine de "Ülkemiz için barışa, demokrasiye hak ve özgürlüklere çok ihtiyaç var. Bu amaçla Kürt sorunun demokratik yollarla çözümü için gereken girişimlerin diyalogların işbirliğinin bu esaslar üzerine kurulması temellendirilmesini istiyoruz." diye konuştu.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler