YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerlere F-16'lar da destek veriyor
Askerlere F-16'lar da destek veriyor
Askerlere F-16'lar da destek veriyor
23 Şubat 2008 / 09:05 Güncelleme: 23 Şubat 2008 / 00:00


Terör örgütünü imha etmek için Irak'ın kuzeyine kara harekâtı başlatan TSK, yaklaşık bin teröristin barındığı Hakurk üçgenini adım adım tarıyor. Sınırdan yaklaşık 20 kilometre içeriye giren askerlere F-16'lar da destek veriyor. Kuzey Irak'taki terör kamplarını 3 aydan beri F-16'larla vuran Türk Silahlı Kuvvetleri, önceki gece kara harekâtı düzenledi. PKK militanlarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmeyi amaçlayan sınır ötesi operasyon, saat 19.00'da başladı. Hakkari'nin Şemdinli ve Şırnak'ın Uludere ilçelerinden sınırı geçen 7 bin kişilik komando birlikleri ve korucular, mağaraları tek tek kontrol ediyor. Habur'u kullanan zırhlı araçlar da belirlenen hedefleri imha ediyor. Mehmetçik'in ilerlediği alan, PKK'nın Zap, Avaşin, Metina ve Haftanin kamplarının bulunduğu Hakurk üçgenini kapsıyor. Şanasen, Kaleraş ve Tedila bölgelerine yoğun top atışı yapılıyor. Karadan temizlik yapan askerlere, Diyarbakır'dan havalanan savaş uçakları ve helikopterler destek veriyor.


Hedef Irak halkı değil, terör örgütü
Başbakan Tayyip Erdoğan, sınır ötesi harekâtın tek hedefinin Irak'ın kuzeyindeki PKK kampları olduğunu belirtti. Erdoğan, "Vatandaşımızın can ve malını korumaktan başka amacımız yok. Dost ve kardeş Irak halkına karşı olumsuz bir yaklaşım içinde olmadık, olmayacağız." dedi. Başbakan, Mehmetçik'in, operasyonun hedefine ulaşmasının ardından Türkiye'ye döneceğini bildirdi.


Sonuç alınıncaya kadar sürmeli
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak'ın kuzeyine yönelik önceki gün başlatılan kara harekâtının "nihai sonuç" alınana dek sürmesi gerektiğini belirtti. "Ameliyat yaparken içeride parça unutamayız." diyen Baykal, "Türkiye, kara harekâtı yapmak ve bunu dünyaya kabul ettirmek şansını elde etmiştir. Bunun sonuç alıcı şekilde kullanılması zorunluluğu vardır." diye konuştu.


Güvenli bölge oluşturulsun
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kara harekâtını 'gecikmiş ama önemli bir adım' sözleriyle değerlendirdi. Operasyonun 'Türk milleti için gurur ve sevinç kaynağı' olduğunu belirten MHP lideri, "PKK'nın bölgeden sökülüp atılması için TSK unsurlarının Kuzey Irak'ta geçici bir süre konuşlandırılması ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek var." dedi.


Habur'u kullanan zırhlı araçlar da belirlenen hedefleri imha ediyor. Mehmetçik'in ilerlediği alan, PKK'nın Zap, Avaşin, Metina ve Haftanin kamplarının bulunduğu Hakurk üçgenini kapsıyor. Şanasen, Kaleraş ve Tedila bölgelerine yoğun top atışı yapılıyor. Karadan temizlik yapan askerlere, Diyarbakır'dan havalanan savaş uçakları ve helikopterler destek veriyor. F-16'lar, Amedi ilçesindeki 4 köprüyü imha etti. Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı'nın sevk ve idare ettiği harekât, 378 kilometrekarelik alanı içeriyor. Bölgede, yaklaşık bin teröristin barındığı tahmin ediliyor.

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, siviller ve yerel unsurların zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterildiğini ifade ederek, Irak'ın toprak bütünlüğüne özel vurgu yaptı. TSK, hedeflere ulaşılmasından sonra birliklerin en kısa sürede yurda döneceğini belirtti. Kara harekâtının işareti hafta içinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından verilmişti. Babacan, Moskova ziyareti sırasında gazetecilere kara harekâtının masada olduğunu açıklamıştı. Bunun ardından, Irak sınırında TSK unsurları ile Kuzey Irak'lı peşmergelerin silahlı çatışmaya girdiği yönünde haberler gündeme geldi. Genelkurmay Başkanlığı bu haberleri yalanlarken, düğüm önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu'nda(MGK) çözüldü. Dört saatlik toplantının ardından yapılan açıklamada, terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi operasyonlara gerek görüldükçe devam edileceği vurgulandı. Diğer yandan da, Irak'la daha fazla işbirliği yapılması mesajı verildi. Toplantıda, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve askeri alanlar ile enerji sektöründe "somut projeler" üzerinden Irak ile işbirliğine gidilmesi konuşuldu. MGK'nın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 45 dakika daha Çanka Köşkü'nde kaldı. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Gül ile kara harekâtını ele aldığı öğrenilirken, saat 19.00'da da Meclis'in hükümete verdiği yetki ve hükümetin de Genelkurmay'a verdiği talimat çerçevesinde kara harekatı başladı.


Harekâtın başladığı ise dün Genelkurmay Başkanlığı tarafından resmi internet sitesinde yapılan basın açıklamasıyla duyuruldu. Açıklamada, Kuzey Irak'taki Kürt unsurlara 'düşmanca harekette bulunmamaları' uyarısı yapılması dikkat çekti. Basın mensuplarına da güvenlik hatırlatması yapılarak, operasyon bölgelerine girmemeleri istendi.


 


Mart için planlanıyordu


Birliklere mart ayının son haftası ile mayısın ilk haftasında sınır ötesi kara harekâtına hazır olmaları talimatının verildiği; ancak gelişmelere bağlı olarak tarihin öne alındığı belirtildi. Sınıra 100 bin asker kaydırılırken, TKS'nın günlerdir elde ettiği görüntü ve fotoğraflarla kara harekâtına hazırlık yaptığı ortaya çıktı.


TSK, kara harekâtını Habur Sınır Kapısı'ndan başlattı. Kara harekâtı için başta Kayseri ve Sivas olmak üzere komando birliklerinin bulunduğu illerden sınıra on binlerce asker takviye edildi. Alınan bilgilere göre; çok sayıda zırhlı birlik Kuzey Irak'ın 6 - 9 km aralığına kaydırıldı. Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Özel Harekât, komando birlikleri ve operasyonlar için rütbelilerden kurulan timler öncü kuvvet olarak Irak'a girdi.


Zırhlı birlikler, Habur'dan giriş yaparken PKK'nın Hakurt ve Metina kamplarının da bulunduğu bölgeye özel tim ve komandolar Şemdinli ile Şırnak'ın Uludere ilçesi Kato Dağı ve Andaç bölgesinden harekâta başladı. Savaş uçakları PKK kampları ile güvenlik güçleri arasında bulunan 20 kilometrelik sarp kayalık alanı bombalıyor.


Yüksekova Dağlıca bölgesinden ise obüslerle vuruyor. Şanasen, Kaleraş ve Tedila bölgesine yoğun top atışı yapılıyor. Güvenlik güçlerinin kara operasyonu başlattığı bölge, 378 kilometrekarelik alanı kapsıyor. TSK'nın tampon bölge kurulacağı iddia edilen bölgede etkili olmak için sınırın 10 km derinliğinden sonra bordo berelilerle uçarbirlik operasyonlar düzenleyecek. Uçarbirlik operasyonlar özellikle teröristlerin en çok kullandığı Batufa-Amadiya bölgesine yönelik olacak.


Kış tercih edilmiyordu


Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ta bulunan kamplarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi kara operasyonlarını genelde ilkbahar başı ile sonbahar başlarında gerçekleştirirdi. Terör örgütüyle mücadelede 25'inci kez sınır ötesi operasyon düzenleyen Mehmetçik, hiç şubat ayında operasyon yapmadı.


1983'ten bu yana Kuzey Irak'a toplam 24 kez askerî operasyon düzenlendi. Operasyonlarda terör örgütü bir türlü bitirilemedi. İlk askeri operasyon 'Sıcak Takip' operasyonu adı altında 1983'te düzenlendi. 1983'te Ankara ile Bağdat arasında Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Bağdat TSK'ya sıcak takip yetkisi verdi.


Anlaşma çerçevesinde TSK, Irak topraklarına 10 kilometre girme yetkisini elde etmiş oldu. 1983'ten beri düzenlenen kara harekâtları genellikle nisan-ekim ayları arasında gerçekleştirildi.


DTP hariç tüm siyasî partiler kara harekâtına destek verdi


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine yönelik başlattığı kara harekâtına başta Meclis başkanı olmak üzere iktidar ve muhalefet partilerinden tam destek geldi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, TSK'nın, Meclis'in vermiş olduğu sınır ötesi harekât yetkisini büyük bir başarıyla yerine getirdiğini ifade ederek, "TSK, bundan sonra da kara harekâtıyla görevini yapacaktır." dedi. CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye'nin karadan operasyona gerek kalmadan bu işin çözülmesini istediğini; ancak buna mecbur kaldığını kaydetti. Baykal, "Bunu sonuçlandırmak zorundayız.


Askeri operasyonun yanında ekonomi gibi politikalar kararlılıkla ve hızla ortaya konulmalıdır. Halka yönelik iyi niyet açılımı, operasyonlara paralel bir şekilde sürdürmelidir. TSK'ya verilen 1 yıllık tezkerenin süresi de uzatılabilir." dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise PKK'nın bölgeye dönüşünün önlenebilmesi için TSK unsurlarının geçici bir süreyle Kuzey Irak'ta konuşlanması ve bir güvenlik bölgesi oluşturulması gerektiğini savundu. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de harekâtın başarıya ulaşabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, TSK'yı tebrik etti.


BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu kara harekâtına tam destek açıklaması yaptı. Yazıcıoğlu, harekatın başarıyla sonuçlanacağına yürekten inandığını kaydetti. DSP de harekata destek açıklaması yapırken, harekata tek tepki DTP'den geldi. DTP Genel Baskan Yardimcisi Emine Ayna, Irak'ın kuzeyine yönelik başlatılan kara operasyonuna ilişkin, ''Operasyonların durması için ne gerekiyorsa yapacağız.'' dedi.


Kürt yönetimi: Çözüm değil

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK unsurlarına yönelik Irak'ın kuzeyine düzenlediği operasyon için, "Biz kaos ve sorunların askeri çözümünden yana değiliz." dedi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne (IKDP) yakınlığıyla bilinen internet sitesi Peyamner'e göre, Barzani, kara harekatıyla ilgili durumu öğrenmek için Dohuk'a giderek, üst düzey yetkililerle olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Barzani burada Kürt bölgesinin hiçbir şekilde savaştan yana olmadığını ve yaşanılan durum ile Kürdistan halkına büyük haksızlık yapıldığını öne sürdü. IKDP Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi de Cihan'a yaptığı açıklamada, "Operasyonlar daha çözüm değil, daha önce de çözüm olmamıştı." dedi. Türkiye'nin başlattığı kara operasyonu konusunda ne kendilerine ne de merkezi Bağdat hükümetine haber verdiğini öne süren Dizayi, olayı bölgede bulunan peşmerge güçleri tarafından öğrendiklerini söyledi. Dün Bamerni bölgesinde konuşlanan Türk tanklarının karargahlarından çıkması nedeniyle bu yönde bir gerginlik yaşandığını belirten Kürt yetkili, ancak bunu görüşmeler neticesinde kısa sürede çözdüklerini söyledi. Diyazi, Türk askerinin insansız ve kontrolsüz alanlara girdiği yönünde bilgilerinin olduğunu da öne sürerek, "Türk askerlerinin bizim kontrolümüzde olmayan bölgelere girdiği yönünde bilgimiz var. Ancak nereye, hangi bölgeye girdikleri yönünde ve askerlerin sayısı hakkında bilgimiz yok. Biz bu tür operasyonlara karşı olduğumuzu söylemiştik. Bu sorunun karşılıklı siyasi yollarla çözülebileceğini belirtiyoruz." diye ekledi. Bu arada Dohuk'tan Amedi'ye kadar olan güzergahta peşmergeler konuşlandırıldı. Bamerni'den çıkan Türk tankları ise üslerine geri döndü.


Harekât, yalnızca askerî bir operasyon değil


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a başlattığı kara harekatını yorumlayan terör uzmanları, operasyonun doğru bir karar olduğunda ve sürpriz sayılmaması gerektiğinde hemfikir. Global Araştırmalar Merkezi Başkanı İdris Bal, bu harekatı büyük bir projenin devamı olarak görürken, bunda Türkiye'nin AB ülkeleri ve ABD'nin desteğini almasının etkili olduğu görüşünü savunuyor. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde Ortadoğu uzmanı olan Serhat Erkmen ise ABD'nin Türkiye'nin yapacağı harekatı desteklemeye karar vermesiyle birlikte Kuzey Irak'taki Kürt grupların, bu ülkeye büyük bir güvensizlik duyacağına inanıyor. Erkmen, ayrıca Kürt grupların bundan sonra "Ne zaman işbirliğine girsek, ABD bizi yalnız bırakıyor" düşüncesine kapılacağını savunuyor. Kara harekatının bu kadar büyük çapta yapılmasının Türk devletinin bir güç gösterisi anlamına gelebileceğini düşünen uzmanlar arasında Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Sedat Laçiner de yer alıyor. Laçiner, harekatın amacının terörist öldürmek olmadığına inanıyor: "Terör örgütünün altını oyarsanız; PKK'nın üzerinde durduğu zemini ortadan kaldırırsanız; uluslararası zeminde, Irak içinde örgütü izole ederseniz çökmeye başlar. Şu anda yapılan da budur."


Kürt liderler üzerindeki baskı artacak


Erkmen, Türkiye'nin gücünü yalnızca PKK'ya karşı değil, Kuzey Irak'taki Kürt gruplarına da gösterdiğine işaret ediyor.


Uzun vadede, bu operasyonun Kürt liderler üzerinde baskı oluşturacağına inanan Erkmen, Talabani'nin Ankara'ya çağrılmasını da buna bağlıyor: "Talabani'ye 'Sana sopayı gösterdim; ama şimdi havuç uzatıyorum. Yalnız birtakım şartlarım var' deniliyor. Harekatın bundan sonraki uzantılarının ne olacağına dair öngörüde bulunan Mahir Kaynak, "Harekatla birlikte PKK tasfiye edilmiş sayılır." diyor. unu iyimser bulan İdris Bal ise örgütün Türkiye'deki bazı Kürtlerce desteklendiğinin unutulmaması gerektiği kanaatinde. Bal, "Teröre destek veren insanların, kalp ve kafalarının kazanılması lazım." diye ekliyor. Harekat sonrası Türkiye'nin Kuzey Irak'ta tampon bölge oluşturup oluşturmayacağı da tartışma konusu. Laçiner, tampon bölgenin yararlı olacağını; ama bunda inat edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Erkmen ise tampon bölgeyle birlikte muhtemel Kürt devletinin hayal olacağını söylüyor. Bal'a göre ise böyle bir hareket Türkiye'yi işgalci gösterir, kredisini bitirir.ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler