YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerler haklarını istiyor...
Gaziantep'te YAŞ Kararları ile ordudan atılan 7 asker haklarının iadesi için bölge mahkemesine başvuruda bulundu...
Askerler haklarını istiyor...
10 Kasım 2010 / 14:37 Güncelleme: 10 Kasım 2010 / 14:38

Gaziantep'te, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile ordudan atılan 7 asker, haklarının iade edilmesi için Bölge İdare Mahkemesi'ne dilekçe verdi.

Dava dilekçelerini vermeden önce, basın mensuplarına bir açıklama yapan askerler, milletin ordusuna sahip çıkmasını istedi. Çok sevdikleri ordunun yıpratılması karşısında ciğerlerinin yandığını belirten askerler, vatandaşın referandum öncesi 'evet' oyları ile görevini yaptığını, görev sırasının milletvekillerini olduğuna dikkat çektiler. Askerler adına konuşan Emekli Binbaşı Sadık Paksoy, Yüksek Askeri İdari Mahkemesi'ne gönderilmek üzere Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'ne dava dilekçesi verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Biz sevdiğimiz mesleğimizden niçin atıldık, silahlı kuvvetlerden neden ihraç edildik bunu merak ediyoruz. Bunun için referandumda 'evet' diyeceğimizi açıklamıştık. Çok şükür milletimiz çok duyarlı davranarak bu yolu açtı. Yeni anayasada değişikliğiyle YAŞ kararları yargı denetimine açılmış oldu. Bizde bu açılan kapıdan girerek haklarımızı dava etmek için buraya geldik. Dilekçelerimizi hazırladık. Hep beraber dilekçelerimizi vereceğiz. Buradan dilekçelerimiz, Askeri İdare Yüksek Mahkemesi'ne gönderilecek. Oradan davalarımıza devam edeceğiz. Herkes biliyor ki; YAŞ kararları, maalesef idarenin eylemlerini yargı denetiminden kaçırarak, tamamen kapalı kapıların arkasında ne olduğunu bilmediğimiz, bilgi ve belgelerle hakkımızda işlem yapılmış. Bütün ailelerimizle birlikte çevremizle birlikte mağdur edilmiş durumdayız. Kısmet olursa bu mağduriyetimizin giderilmesi için dava açıyoruz. Millet vazifesini yaptı. Şimdi vazife milletvekillerindedir. Milletvekilleri uyum yasalarını çalışıp çıkarmalıdır."

Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'nin hali hazırdaki yapısı ile dava kazanacaklarını beklemenin safderunluk olacağını kaydeden Paksoy, "Çünkü Askeri Yüksek İdari Mahkemeleri silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri içerisinde bulunan çeşitli dairelerdir. Oradan çıkan kararların çok da adil olacağını düşünmüyoruz. Aslında bütün idarenin eylemleri yargıya açılmalı, yargı denetimi içerisinde olmalı. Bu memleketin gelişmesi hürriyet ve demokrasi ile mümkündür. Bu da memleketimizde artık kökleri ile yerleşmeye başlıyor. Bundan çok ümitliyiz" dedi.

Silahlı kuvvetleri milletin omurgası olarak değerlendiren Paksoy, silahlı kuvvetlerin mutlaka milleti ile barışması ve millete arkasını değil, önünü dönmesi gerektiğini kaydetti. Askerin, milletine hizmet etmesi gerektiğine dikkat çeken Paksoy, "Aksi takdirde silahlı kuvvetler içerisine yuvalanan bir takım yanlış, yasa dışı oluşumlar, maalesef silahlı kuvvetlerin şahsi manevisini de rencide ediyor. Silahlı kuvvetleri yıpratıyor. Biz gözümüz gibi baktığımız silahlı kuvvetlerin yıpratılmasını asla istemiyoruz. O yıpratıldıkça bizlerin ciğeri kanıyor. Onun için silahlı kuvvetlerin yıpratılmaması gerekiyor, silahlı kuvvetlerin çok güçlü olması gerekiyor. Bunun için biz silahlı kuvvetlerini çok seviyoruz, ordumuzu çok seviyoruz, milletimizi çok seviyoruz" diye konuştu.

1980 ihtilalinden sonra 28 Şubat süreciyle artan bir süreçte doğrudan ve dolaylı en az 5 bin tane subay ve astsubayın ihraç edildiğini ifade eden Paksoy, "Bu rakam bir ordu demektir. Bir ordunun, en güçlü bir ordunun yok edilmesi demektir. Milletin buna dikkatini çekmek istiyorum. Milletin ordusuna sahip çıkması gerekiyor. Sahip çıkmalı, aksi takdirde milletin ordusu başka amaçlara yönlendirilebilir. Başka amaçlarla kullanılabilir. Biz bundan çok üzüntü duyuyoruz. Onun için biz yeniden açılmış olan yargı kapılarının sonuna kadar açılmasını, özellikle de uyum yasalarının bir an evvel çıkarılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Davayı bireysel olarak açacaklarına dikkat çeken Paksoy, "Tabiki Yüksek Askeri İdare Mahkemesi'nde bunlar toplanıyor. Tahmin ediyorum ki en az 2 bin kadar dosya ile karşı karşıya kalacaklar" dedi.

İhraç edilen Hava Üstçavuş Gafur Özbak da, ordudan atılan askerlerin haklarının iade edilmesini isteyerek, şu çağırıyı yaptı:

"Ben buradan Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza bütün Bakanlarımıza TBMM'de bulunan bütün milletvekillerine seslenmek istiyorum. Bin 800'e yakın YAŞ kararı ile ordudan ihraç edilen astsubayların ortak bir yapısı var. Çoğunun eşleri başörtülü, dindar, namazlı, inançlı insanlar. Çoğu arkadaşın şahsen kendimin de bir ihtar cezası almamış görev sürem var. Biz eğer mahkeme kararı ile atılsaydık hakkımızı mahkemede arayabilirdik. Mahkemeye çıkarılmadan 10-20 yıllık arkadaşlar ordudan ihraç edildi. Bu, Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'ne kalırsa bu işin çözümlenmemesi demektir. Bununla birlikte uyum yasası Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'ne bırakılmadan hazırlanarak mağdur insanların mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Bu mertebeden sonra tazminat davası açacağız. 28 gün Etimesgut'ta işkence gördüm, orada her türlü hakaret gördüm. Etimesgut'ta bu kadar arkadaşa işkence yapanların da sorgulanması ve onların da haklarında dava açılmasını talep ediyorum. Bunu meclisteki bütün komisyon başkanlarından rica ediyorum. Bundan önce birçok insanın hakları iade edildi, itibarları iade edildiyse, mesleklerinden ihraç edilerek gerek ailevi gerek şahsi birçok sıkıntıya katlanan arkadaşların da iade-i itibar olarak görevlerine iadesi, haklarının verilmesini vekillerden rica ediyoruz."

Eski askerler basın açıklamasının ardından Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'ne dava dilekçelerini sundu. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler