YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerler aileleriyle telefonla görüştü
Askerler aileleriyle telefonla görüştü
Askerler aileleriyle telefonla görüştü
04 Kasım 2007 / 13:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yaklaşık iki hafta süren kaygılı bekleyiş nihayet son buldu. Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu saldırıda terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 Türk askeri serbest bırakıldı. Uçakla Türkiye'ye getirilen askerler Diyarbakır Askeri Havaalanı'na indi. Burada bekletilen askerlerin, bugün askeri bir uçakla Ankara'ya gönderileceği belirtiliyor. Askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken; kısa zamanda aileleriyle görüştürülecek.Hakkari Dağlıca'daki terör saldırısında kaçırılan 8 Türk askeri bugün Erbil'de serbest bırakıldı. Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimden bir yetkili askerlerin Erbil'e getirildiklerini ve uçakla Türkiye'ye doğru yola çıktıkların belirtti. Demokratik Toplum Partisi Siirt milletvekili Osman Özelik 8 askeri sabah yedide teslim aldıklarını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.


Askerlerin serbest bırakılmasının birçok organizyonun ortak çabasıyla mümkün kılındığını söyleyen bölgesel yönetim yetkilisi Dr. Fuad Hüseyin de askerlerin gece 02.00'de teslim alındığını açıkladı. Gelişmelerden Amerika'nın Ankara büyükelçiliği'nin ve bazı Türk yetkililerin de haberdar olduğu belirtiliyor. Sıkı güvenlik önlemleri altında Erbil havaalanına getirilen 8 Türk askeri, burada bekleyen uçağa bindirildi. Türkiye'ye doğru havalanan uçağın hangi kente ineceği ise açıklanmadı. Uçakta Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim ve koalisyon güçlerinin komutanı David Petraeus'un da bulunduğu bildirildi.


Bu gelişmelerin ardından, Genelkurmay Başkanlığı da konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yaptı. Genelkurmay açıklamasında, "8 askerin 4 Kasım 2007 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katıldığı" bilgilsi yer aldı.

Bu haber 1 defa okundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler