YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerin tavrı emre itaatsizlik
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Köşk'teki resepsiyona askerin katılmamasıyla ilgili olarak, "Cumhurbaşkanı çağırdığı zaman asker onun davetine gider. Gitmemek, emre itaatsizlikle eşdeğer" dedi
Askerin tavrı emre itaatsizlik
02 Kasım 2010 / 07:00 Güncelleme: 02 Kasım 2010 / 08:35

NTV'ye konuşan Çelik, Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyonla ilgili tartışmaları değerlendirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, şöyle konuştu: "Kılık kıyafet özgürlüğü demokratik bir haktır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Sayın Cumhurbaşkanı'nın davetine herhangi bir kılık kıyafet hassasiyeti sebebiyle katılmaması diye bir şey sözkonusu olamaz. Çağdaş bir orduya bu yakışmaz. Cumhurbaşkanı çağırdığı zaman, Cumhurbaşkanı başkomutandır, asker onun davetine gider. Gidip gitmeme gibi bir tercihi yoktur.

Özellikle teammüllerin, geleneklerinin güçlü olduğunu söyleyen bir ordu açısından bu geleneğe bu şekilde karşı çıkmak, emre itaatsizlikle eş sayılabilecek bir şeydir. Bir gün sonra bir olay oldu; Türkiye'nin siber tehdide ne kadar hazırlığıyla ilgili bir haber çıktı. Denildi ki, 'Genelkurmay dahil, siber tehdide hiçbir kuvvet tatbikat düzeyinde bile hazır değil". Ben TSK'dan çok güçlü bir yalanlama beklerdim. Adana'da olduğu gibi başörtülü bir hanım oraya girdiği zaman o binayı nasıl terkedeceklerinin hesabını yapıyorlar." (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler