YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerin İskenderun raporu sarstı
İskenderun'daki hain saldırı üstü örtülen bir çok acı gerçeği gün ışığına çıkardı. Denetleme raporu düşündürdü.
Askerin İskenderun raporu sarstı
12 Haziran 2010 / 10:12 Güncelleme: 12 Haziran 2010 / 10:15

Saldırıya uğrayan deniz üssünde yapılan silah atışlarında askerlerle subayların ateş etmeyi bilmediği ortaya çıktı. Üsle ilgili hazırlanan denetleme subay ve erlerin silah atış başarı oranı yüzde sıfır olarak tespit edildi

Terör örgütü PKK'nın roketli saldırısında altı askerin şehit olduğu İskenderun Deniz Üssü komutanlığı hakkında hazırlanan denetleme raporu, deniz üssündeki ihmalleri bütün ayrıntılarıyla gözler önüne serdi.

Deniz Kurmay Albay Metin Şentürk tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde hazırlanan denetleme raporunda 31 Mayıs gecesi baskına uğrayan deniz üssündeki projektörlerin bozuk olduğu ve nöbet kulübelerinin ise çevredeki ağaçlar nedeniyle gözetleme imkanını kısıtladığı vurgulandı.

Taraf gazetesinden Mehmet Baransu'nun ulaştığı ve PKK baskınından 1.5 yıl önce hazırlanan denetleme raporunda İskenderun Deniz Komutanlığı'ndaki eksiklikler şöyle tespit edildi:

NÖBET KULÜBELERİ KÖR

"Nöbet kulübelerinde yapılan inceleme neticesinde 7 ve 10 numaralı nöbet kulübelerinin çelik sac perde ile tahkim edilmediği, bazı nöbet kulübelerinde kapı bulunmadığı, projektörlerin arızalı olduğu... 3 numaralı nöbet kulesinin mevcut konumunun nöbetçiye azami gözetleme imkanı verecek yerde bulunmadığı ve yakınındaki ağaçlar sebebi ile kör sahaları sulunduğu tespit edilmiştir"

SINIRLAR STANDARTLARA UYGUN DEĞİL

İskenderun-Hatay otoyolu kışla üst sınırında su deposuna kadar olan hatta birliğe ait fiziki çevre engellerinin standartlara uygun olmadığı (Karayollarına ait tel engellerin birlik dış sınırı olarak kullanıldığı) tespit edilmiştir.

HAZIR KITA'NIN TEÇHİZATI EKSİK

Hazır Kıt'a teçhizatının eksik olduğu (Çelik yelek ve veri tabancası) tespit edilmiştir.

ATIŞ BAŞARISI YÜZDE 0

8 Ocak 2009 tarihinde Şehit Dz. P. Yzb. Ercan Bolat Hafif Silah Atış Poligonu'nda icra edilen hafif silah atışlarında subay tabanca atış başarı oranının yüzde 0, erbaş/er G3 piyade tüfeği atış başarı oranının yüzde 0 olduğu tespit edilmişir."

Denetleme raporunda deniz üssündeki eksiklerin giderilmesi ve en kısa zamanda önlem alınması isteniyor.

ŞEHİT DÜŞEN 6 ER

İskenderun saldırısında şehit düşen 6 aerin kimlikleri;

Mardin nüfusuna kayıtlı Serhat Aslan, İzmir nüfusuna kayıtlı Kerem Oğuz Erbay, Erzincan nüfusuna kayıtlı İsmail Kartal, Van nüfusuna kayıtlı Erol Tavukçu, Malatya nüfusuna kayıtlı Ümit Akbulut ile Giresun nüfusuna kayıtlı Erhan Terletme.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler