YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerin CHP'li Kılıçdaroğlu'na cevabı sert oldu!
Askerin CHP'li Kılıçdaroğlu'na cevabı sert oldu!
06 Ağustos 2008 11:28
Askerin CHP'li Kılıçdaroğlu'na cevabı sert oldu!

CHP'li Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği sohbet toplantısında ordunun büyüklüğü dikkate alındığında laikliğe karşı hiçbir dosyanın YAŞ'a gelmemesinin ilginç olduğunu savundu. "Hükümetle Genelkurmay arasında oldukça sıcak bir ilişkinin olduğu kanısındayım." diyen Kılıçdaroğlu'na, Genelkurmay'ın cevabı sert oldu.


Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yüksek Askeri Şura kararlarını asılsız senaryolara bağlayan yorumların, her türlü insani ve hukuksal bağlamda uygun ve makul olmayan yaklaşımlar olduğu belirtilerek, ''Yüksek Askeri Şura'nın ihraç kararları, bazı kesimleri mutlu veya mutsuz etme amacına yönelik değildir'' denildi.


Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, bugün bazı basın ve yayın organlarında ve bazı kişilerin beyanatlarında ''son Yüksek Askeri Şura'da neden hiç bir askeri personelin ihraç edilmediği'' konusunda haber ve yorumlara yer verildiği anımsatıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi:


''Basında bu duruma doğrudan veya ima yoluyla getirilmeye çalışılan açıklamaların tamamı hayal mahsulüdür. Yüksek Askeri Şura kararlarını asılsız senaryolara bağlayan yorumlar, her türlü insani ve hukuksal bağlamda uygun ve makul olmayan yaklaşımlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temeli olan disiplinden sarfınazar edilmesi veya bunun müzakere konusu yapılması asla söz konusu değildir. Bilinmelidir ki, Yüksek Askeri Şura'nın ihraç kararları, bazı kesimleri mutlu veya mutsuz etme amacına yönelik değildir. Haklarında tekemmül etmiş, yeterli şekilde delillendirilmiş dosyalar bulunan ve suçlu oldukları şüphe götürmeyen kişilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiklerinin kesilmesi doğaldır ve bunda hiç bir tereddüt yoktur. Ancak, hukuki yeterlilik ve dayanaklar açısından, ayırma kararına esas teşkil eden tutum ve davranışların tespiti ile ilgili inceleme ve araştırmalar çoğunlukla uzun süre alabilmektedir. Hiçbir somut bilgiye sahip olmadan, asılsız iddialarla Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Yüksek Askeri Şura'ya mesnetsiz saldırılarda bulunulması, Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden siyasi çıkar elde etme yanılgısının bir tezahürü olarak görülmekte ve üzüntü ile karşılanmaktadır.


ZIRH KORUMALI ARAÇ ALIMI


Öte yandan, bir siyasi parti temsilcisinin, meslek yaşamı boyunca terör örgütlerinin hedefi haline gelen ve dört kez suikast teşebbüsüne maruz kalan Sayın Genelkurmay Başkanı için anormal bir fiyatla araç satın alındığı şeklindeki sözleri, mesnetsiz olduğu kadar ibret teşkil etme özelliği de taşımaktadır. Sayın Genelkurmay Başkanı'nın emeklilik döneminde korunması amacıyla, zırh korumalı bir araç satın alındığı doğrudur.


Ancak, söz konusu araç kişisel bir araç değildir ve devlet malı olması nedeniyle herhangi bir gümrük ödenmeksizin alınmıştır. Satın alma işlemi, tamamen devletin yasal mevzuatı ve yerleşik kurallarına uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca, aynı siyasi parti temsilcisinin bu tür mesnetsiz yorumlara dayanarak Türk Silahlı Kuvvetleri ile başka bir siyasi parti arasında yakınlık ilişkisinden bahsetmesi hazin bir iftira ve talihsiz bir değerlendirmedir.


Kamuoyuna saygı ve ibretle duyurulur.''


ASKERİ KIZDIRAN CHP'Lİ KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?


Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği sohbet toplantısında ordunun büyüklüğü dikkate alındığında laikliğe karşı hiçbir dosyanın YAŞ'a gelmemesinin ilginç olduğunu savundu. "Hükümetle Genelkurmay arasında oldukça sıcak bir ilişkinin olduğu kanısındayım." diyen Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü, hükümet ve TSK'yı suçlarken internet sitelerinde dolaşan spekülatif haberlere sarıldı: "Medyada bu konuda belli pazarlıklardan söz edilmektedir. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'böyle bir dosya gelirse ben YAŞ kararlarını imzalamam' diye bir söylemi internet sitelerine düşmüş vaziyette. İşin ilginç tarafı, emekli olan bir Genelkurmay Başkanına olağanüstü boyutlara ulaşan bir fiyatla özel bir aracın alınmasıdır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler