YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri sevkiyatın nedeni belli oldu: Sınır ötesi...
Türkiye'nin, Musul'u DAEŞ'ten kurtarma opeasyonunun başlamasının ardından sınıra yaptığı askeri sevkiyatın sebebi belli oldu. Ankara'nın Musul'da tampon bölge oluşturmak istediği otaya çıktı.
Askeri sevkiyatın nedeni belli oldu: Sınır ötesi...
18 Ekim 2016 / 10:01 Güncelleme: 18 Ekim 2016 / 10:17

Ankara’nın, Musul'da da Cerablus'ta yaptığı gibi tampon bölge oluşturma planı olduğu ortaya çıktı.

Ankara’nın acil durum planı göç dalgası ya da DAEŞ’in Türkiye sınırına doğru kaçması durumunda her türlü tedbiri almak.

ABD makamlarına da aktarılan bu tedbirler şöyle sıralanıyor:
 
1- Öncelikle sınır bölgesinde tedbir almak. Bu yapılmaya başlandı. Tanklar ve topçularla sınırdaki birlikler takviye edildi.

2- Türkiye, Başika’dan çıkmayacak. Şu aşamada takviye yok ama görüşmeler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın çekilmeyecek. Burada eğitilen Nuceyfi’ye bağlı 3 bin kişiden bin 400’ü aktif olarak operasyonda. Türkiye, burada mezhepsel çatışma riskini de barındıran risklere karşı kalmayı sürdürecek.

3- Üçüncü plan, göç dalgasını ve terörist sızmaları sınır ötesinde karşılamak. Tıpkı Cerablus’ta yapıldığı gibi, Irak’ın içerisinde 10 kilometrelik bir alanda tampon bölge oluşturarak göç dalgasını burada karşılamak. 

TBMM tezkeresi, hükümete bu kararı verme olanağı sağlıyor. Ankara’ya göre böyle bir adımın uluslararası meşruiyeti de söz konusu. Irak’a gönderilen temsilcinin bu ihtimalleri de konuşacağı.


MİLLİYET

 // 02
Allahım devletimize yardımet zaferler nasip eyle.Amin ,amin ,amin....
18 Ekim 2016 10:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler