YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri savcıya 12 yıl hapis istemi
Askeri savcıya 12 yıl hapis istemi
19 Ekim 2009 08:58
Gözaltına alınan 3 astsubayın, hipnozla ifadesini aldığı öne sürülen emekli Yarbay Gürol Doğan'a 12 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Kayseri 2. Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı'nda görevli astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç’in gözaltına alındıkları sırada yaşadığı 'hipnozlu ifade' skandalı savcıları harekete geçirdi. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 2009/396 numaralı iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görüşülerek kabul edildi. İddianamede hipnoz uzmanı emekli Yarbay Gürol Doğan için 'işkence yapma' suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istendi.

Doğan'ı ifadeye sokan Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Albay Ahmet Zeki Üçok hakkında ise görevsizlik kararı verildi. Hakkında 'işkence yapma' suçundan işlem yapılması için dosyası Milli Savunma Bakanlığı'na gönderildi. İddianamede, Balta'nın ifadesine yer verildi. Gözaltında bulunduğu sürede uykusuz bırakıldığını aktaran Balta'nın, kendisine hipnoz yapılıp yapılmadığını bilmediğini ancak Doğan'ın kendisine doğruyu söylemesini, aksi takdirde hipnoz yaparak her şeyi anlattırabileceğini söylediği kaydedildi. Balta'nın bu tehdit karşısında paniklediği ve baskı altında ifade verdiği, 4 Mart'ta reddettiği bütün suçlamaları 7 Mart'ta kabul ettiği aktarıldı. Dağ ve Güleç'in de Doğan tarafından hipnozla tehdit edildikleri iddianame yer aldı.

ADLİ TIP BİLİRKİŞİSİNE DANIŞTI

İddianamenin hazırlık aşamasında hipnozla ilgili Adli Tıp uzmanı bir bilirkişi görüşüne başvuran savcı, İzmir’de ifade veren Doğan'ın bu suçu işlediğine kanaat getirdi. Savcı şu değerlendirmede bulundu: "Doğan'ın hipnoz yöntemini kendisine başvuran kişilere uyguladığı, soruşturma konusu olayda askeri savcılığın daveti üzerine Kayseri'ye giderek, resmi sıfatı ve görevi olmaksızın gözaltında bulunan astsubaylarla konuştuğu, hatta Ali Balta ile birden çok görüşüp telkinlerde bulunduğu hususları kendi ifadesi ile sabittir."

BU SUÇU TEK BAŞINA İŞLEYEMEZ

Savcılık, hipnozcu Doğan'ın kamu görevlisi olmaması nedeniyle bu suçu tek başına işleyemeyeceğine dikkat çekti. İddianamede "Şüphelinin askeri savcının yanında yer alıp, müşteki ve mağdurların sorgularına katıldığı dikkate alınarak eylemine uyan sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmalıdır" kanaatine yer verildi. Mahkeme, Albay Üçok'a yöneltilen işkence suçlamasıyla ilgili bugüne kadar ne tür bir işlem yapıldığının da Milli Savunma Bakanlığı'ndan sorulmasına karar verdi. Öte yandan, Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un avukat oğlu Şamil Yakut'un astsubayların hipnozlu ifadelerine katıldığı gerekçesiyle tanık olarak ifadesinin alınması kararlaştırıldı.

ÇETEDEKi KOD ADI ‘BAMYA’

Hipnozlu ifade skandalına adı karışan Albay Ahmet Zeki Üçok, geçen ay 'sahte çürük raporu çetesine yardım etmek' ve 'yağmaya teşvik' suçlamalarından tutuklandı. Aynı operasyonda gözaltına alınan hayat kadınlarıyla da birlikte olduğunu kabul eden Üçok'a çetenin 'Bamya' kodu verdiği belirlendi. Hakkında Ankara'da da bir çete soruşturması yürütülen Üçok'a arsa yolsuzluğu ve sahte resim skandalı nedeniyle çifte kınama cezası verildi. Korgeneral Rıdvan Ulugüler ise, Kayseri’de görev yaptığı sırada fişleme skandalıyla gündeme geldi.

Bugün
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler