YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri savcılık neyi bekliyor?
Askeri savcılık neyi bekliyor?
02 Nisan 2010 08:26
Dursun Çiçek imzalı olduğu iddia edilen "Kaos belgesi" ile ilgili yürütülen soruşturmada sona gelindi. Askeri savcılıktan istenen orijinal belge başsavcılığa gönderilmediği için iddianame teslim edilemiyor.

Ergenekon soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcıları Murat Yönder ve Fikret Seçen'in, Kurmay Albay Dursun Çiçek'in imzalı 'Kaos belgesi'yle ilgili hazırladığı iddianamede sona gelindi. Ancak askerî savcılığa gönderilen orijinal belge, geçtiğimiz haftalarda istenmesine rağmen henüz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilmedi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın neyi beklediği bilinmiyor ancak iddianamenin teslim edilebilmesi için orijinal belgenin bir an önce özel yetkili savcılara ulaştırılması gerekiyor.

'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın 12 Haziran 2009'da Taraf Gazetesi'nde yayımlanması üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı, Albay Dursun Çiçek hakkında soruşturma başlatmıştı. Ardından belgenin fotokopi olmasını gerekçe göstererek 'kovuşturmaya yer olmadığına' hükmetti. Bu arada sivil savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında Dursun Çiçek tutuklandı. Avukatlarının itirazı üzerine jet hızıyla tahliye edildi. İlerleyen günlerde belgenin orijinali savcılara gönderildi. Sivil savcılık, tekrar tutuklama talebinde bulundu. Çiçek yeniden tutuklandı, ancak yine serbest bırakıldı. Bu arada askeri savcılık yeniden harekete geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan belgenin aslını istedi.

Kaos belgesinin orijinali 16 Şubat'ta Genelkurmay Askerî Savcılığı'na gönderilmişti. Askeri savcılık, Jandarma Kriminal'den tekrar imzanın Çiçek'e ait olduğu yönünde rapor alarak 1 Mart 2010 tarihinde askeri mahkemeden tutuklama talebinde bulundu. Ancak askeri mahkeme, bu talebi kabul etmedi. Askerî savcılığın belge üzerinde parmak izi incelemesi yapma isteğine 'kimyasal maddeler belgeye zarar verir' gerekçesiyle izin verilmedi. Ve hemen ardından da 15 Mart 2010'da belgenin derhal geri gönderilmesini istedi. Aradan 15 gün geçti. Ancak 'Kaos belgesi' henüz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırılmış değil. Belgeyle yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame büyük oranda tamamlandı. İddianamenin teslim edilebilmesi için ıslak imzalı belge bekleniyor. Askeri savcılığın aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen belgeyi teslim etmemesi kafaları karıştırıyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler