YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri personele Cuma Namazı izni
Başbakan Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 'cuma izni' genelgesi kapsamında, askeri personele de cuma namazı izni için kolaylık sağlanacak.
Askeri personele Cuma Namazı izni
22 Ocak 2016 / 11:28 Güncelleme: 22 Ocak 2016 / 15:26

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 'cuma izni' genelgesi kapsamında, askeri personele de cuma namazı izni için kolaylık sağlanacak. Genelkurmay Başkanlığı, ilgili kurumlara gönderdiği yazıda, izinle ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Memura cuma namazı izni Resmi Gazete'de bir süre önce yayımlanmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede, "Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir." ifadesi yer almıştı. Genelge, kamu çalışanlarının cuma günü mesailerinin, cuma namazı öncesi öğle tatiline girecek ve namazın bitiminden sonra tekrar mesaiye başlayacak şekilde düzenlenmesini öngörüyordu.

Genelge üzerine Genelkurmay Başkanlığı da harekete geçti. Askeri personelin cuma namazı kilabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Bu kapsamda, Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazı şöyle:

"Cuma namazı saatinin mesai saatlerine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarından çalışanlarda çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verileceği ilgi genelgeye istinaden Genelkurmay Başkanlığı tarafından bildirilmiştir. Bu kapsamda, Garnizon Komutanlığı'nca bölgesel ve mevsimsel özellikler ile hizmet ihtiyacı ve kışla imkanları dikkate alınarak, mesai kaybına neden olmaksızın ilgi genelgeye uygun her hangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde, gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır."

Budur
 // Boğaçhan
Peygamber ocağı denen yerde insanların Cuma namazını bile kılamaması ne kadar da ucube bir şeydi! Hükümet geç de olsa bu pisliği temizledi. Bunlar 90 yıldır çile çeken dindar müminlere yapılan en büyük hizmetledendir. İşyeri tuvaletinde namaz kılmak zorunda kalan, başörtüsünden dolayı askeri lojmana araba bagajında gizlenerek girip çıkan hanımlarımızın ve daha nicelerinin çektiği zulümleri unutmamak lazım. İnşallah bu güzelliği bir an önce özel sektöre de uygularlar. Allah razı olsun....
22 Ocak 2016 Cuma 13:41
 // İşçi
Özel sektördekilere cuma namazı yok mu da böyle ayrımcılık yapılıyor. Onların vebali de hükümetin boynuna. Sız böyle yaptıkça yakında kimse özelde çalışmak istemeyecek....
22 Ocak 2016 13:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler