YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri liseler kapanacak mı? Askeri lisedeki öğrencilere ne olacak?
Askeri liseler kapanacak mı? Askeri lisedeki öğrencilere ne olacak?
28 Temmuz 2016 08:30
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gündeme gelen Askeri Liseler ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. Peki, Askeri Liseler kapatılacak mı? 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TSK’nın yapısında değişikliğe gidileceği ve anlamda Askeri Liselerin Kapatılacağı ko

Askeri Liseler kapanacak mı? En çok merak ediliyor. Askeri lisede okuyan 8 bin öğrenciye ne olacak?  Askeri liseler ne zaman kapanacak? Sorusu ile Askeri Lise Öğrencileri atılacak mı? Sorularının cevabı ve Askeri Lise son durum haberleri haberin devamında... 

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TSK’nın yapısında değişikliğe gidileceği ve anlamda Askeri Liselerin Kapatılacağı konuşuluyor.

Bu konuda basında çıkan haberlere göre, Askeri Liseler kapatılırken, GATA Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin de Sağlık Bakanlığı’na bağlanacağı belirtiliyor. Askeri Lise Öğrencilerine ne olacak? Edinilen bilgiler doğrultusunda Askeri Liselerin kapanması sonrasında Harp okullarındaki tüm öğrencilerin ilişiği kesileceği ve bu okullara normal liselerden öğrenci alınacağı belirtildi. Askeri liseler ne zaman kapanacak? Sorusu ile Askeri Lise Öğrencileri atılacak mı? Sorularının cevabı ve Askeri Lise son durum haberleri haberin devamında bulabilirsiniz.

ASKERİ LİSELER KAPATILIYOR

Askeri lise kapanıyor soruları vatandaşların ve askeri lisede eğitim gören öğrenciler ve ailelerinin en çok merak ettikleri sorular arasında yer alıyor. 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından TSK’da FETÖ terör örgütü üyelerini tümüyle temizleyebilmek için baştan aşağı önemli düzenlemelere gidileceği haberinden sonra Askeri Liselerin kapanması gündeme gelmeye başlamıştı. İlgili kararın, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplatışında alındığı belirtiliyor.

Öte yandan 28 Temmuz Perşembe günü toplanacak YAŞ, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı için Star’ın bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanması için son hızla çalışılan Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) detaylarına ulaştığı iddia edildi. Buna göre bugün resmi gazetede yayınlanması beklenen 2. KHK’nın detaylarının şu olacağı belirtiliyor. Askeri liseler kapatılacak. Kuleli Askeri Lilesi, Maltepe Askeri Lisesi, Işıklar Askeri Lisesi öğrencileri devlet okullarına nakledilecek. Hükümet yetkilisi, tüm öğrencilerin Gülen örgütü ile ilgili olmayabileceğini ancak bu aşamadan sonra bunu tek tek tespit etmenin mümkün olmayacağını söyledi.

Örgütün askeri okul sınavlarına girenlere önceden soru ve cevapları temin ettiği kanaati hakim. 15 Temmuz askeri darbe girişimi kapsamında tutuklanan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri Levent Türkkan da bunu ifadesinde belirtmişti. Halen Harp Okullarında okuyan öğrencilerin de okulları ile ilişiği kesilecek. Ancak Harp Okulları kapatılmayacak. Bundan sonra harp okulları normal liselerden öğrenci alacak.

TSK İÇİNDEKİ FETÖ YAPILANMASI İÇİN TEMİZLİK OPERASYONU BAŞLATILACAK

Resmi Gazetede yayımlanması beklenen 2. KHK ile ilgili olarak yapılan iddialarda; TSK içindeki FETÖ yapılanmasına karşı keskin bir temizlik operasyonu için yapılacak olan düzenlemeler, TSK’nın bugüne kadarki yapılanmasını baştan aşağı değiştirecek. 17-25 Aralık süreci sonrasında Polis Akademisi ve polis kolejleriyle ilgili yapılan düzenlemenin aynısı, bu sefer askeri liseler ve harp okulları için yapılacağı belirtiliyor.

HARP OKULLARI VARLIĞINI KORUYACAK

Askeri liselerden mezun olanların doğrudan aktarıldığı Harp Okulları ise varlığını koruyacak, ancak Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacak. Harp okullarının adı kalacak, ancak bu dönem için, hangi sınıfta olduğuna bakılmaksızın tüm öğrencilerinin okulla ilişikleri kesilecek.

HARP OKULLARI MSB'YE BAĞLANACAK

Hükümet daha önce 17 - 25 Aralık operasyonlarının takip ettiği süreçte de Polis Akademisi ve Polis Kolejleriyle ilgili benzer yol izlemişti. Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK İÇİŞLERİNE

KHK kapsamında Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlı hale getirilmesi de bekleniyor. Başbakan bu yönde karar alındığını Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıkladı. Aslında bu karar ile daha önce önemli bir kısmı İçişleri Bakanlığı’na bağlı hale getirilmiş bulunan Jandarma tam olarak bağlı hale gelecek. Jandarma Genel Komutanlığı eğitim, öğretim ile askeri kanunların kendisine verdiği görevler yönünden Genelmkurmay Başkanlığı’na, emniyet ve asayiş görevlerinin ifası yönünden ise İçişleri Bakanlığı’na bağlıydı.

HARP OKULU ÖĞRENCİLERİ LİSEDEN ALINACAK

Askeri liseler kapatılacağı için Harp Okulları, bundan böyle normal liselerden mezun olanlar için üniversite sınavındaki tercih sistemine dâhil olacak. Normal liselerden mezun olan öğrenciler Harp Okullarına girebilecek.

GATA SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLANACAK

FETÖ’nün ilk yapılandığı ve Fethullahçılar dışında kimsenin askeri okullara girişine imkân tanımayan GATA’da yapılanmaya gidilecek. GATA Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.

ASKERİ LİSE ÖĞRENCİLERİ DEVLET OKULLARINA AKTARILACAK

TSK’nın ihtiyacı olan subay kadrolarının yetiştiği sistemin ilk ayağını oluşturan askeri liseler kapatılacak. Şu anda askeri liselerde okuyan öğrenciler, normal devlet okullarına aktarılacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler