YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri döven komutana ceza
Askeri döven komutana ceza
19 Şubat 2010 18:17
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun girişimleriyle, askerini dövdüğü iddia edilen astsubay hakkında dava açıldı, nezaret eksikliği nedeniyle bölük ve tabur komutanına ise idari ceza verildi.

Edinilen bilgiye göre, M.İ.K'nın babası A.K, ''oğlunun askerlik görevini yaptığı yerde Takım Komutanı Piyade Üstçavuş A.F.Ö. tarafından şiddete maruz kaldığını'' iddia ederek, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren Komisyon Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, 7 Aralık 2009 tarihinde Milli Savunma Bakanlığına bir yazı yazarak, konuyla ilgili bilgi istedi.

Milli Savunma Bakanlığı, konuyu inceleyerek Komisyon Başkanlığına yapılan işlemlerle ilgili bilgi verdi.

Verilen cevaba göre, Er M.İ.K, 16 Ekim 2009 tarihinde yoklamaya geç kaldığı ve tıraş olmadığı için Takım Komutanı P. Üçvş. A.F.Ö. tarafından uyarıldı. Toplu erat karşısında amirine karşı gelen er, Takım Komutanı P. Üçvş. A.F.Ö. tarafından darp edildi. Başvuru üzerine, Takım Komutanı askeri mahkemeye sevk edildi. Bölük Komutanına ise nezaret eksikliği nedeniyle disiplin cezası verildi. Tabur Komutanı da bu tür olayların bir daha olmaması için yazılı olarak uyarıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Komisyon Başkanı Zafer Üskül, yaptıkları çalışmalardan sonuç aldıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

''Bir askerle ilgili bize bir şikayet gelmiş, 'Bana dayak atıldı' diye. Konuyla ilgili hemen Milli Savunma Bakanlığına yazı yazdık. Bunun üzerine 3 ay içinde gereken inceleme ve disiplin soruşturması yapılmış. Dayak atan kişi tespit edilmiş, ona ceza verilmiş. Gerektiği gibi askeri yönetemediği için onun üstüne ceza verilmiş. Onun da üstünde olan kişiye de 'daha dikkatli ol' diye uyarı yapılmış. Aynı zamanda da dava açılmış. Bu bizim açımızdan sevindirici, sonuç aldığımızı görüyoruz.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler