YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri casuslukta flaş gelişme
TÜBİTAK proje yöneticisi Merdan Metin, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi...
Askeri casuslukta flaş gelişme
05 Mayıs 2011 / 14:00 Güncelleme: 05 Mayıs 2011 / 14:01

"Şantaj ve askeri casusluk" iddialarıyla ilgili 15'i tutuklu, biri başka suçtan tutuklu 56 sanığın yargılandığı davanın tutuklu sanıklarından TÜBİTAK proje yöneticisi Merdan Metin, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi. Tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinden, ring aracıyla Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen Metin, burada nezarethaneye alındı. Metin'in, yürütülen bir soruşturma kapsamında ifadesine başvurulacağı kaydedildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde, 22 Nisan'da görülen duruşmada savunma yapan Merdan Metin, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümünü bitirdiğini, 1993'te savunma sanayisinde yazılım uzmanı olarak görev yaptığını ve 2002'de TÜBİTAK'ta proje yöneticisi olarak çalışmaya başladığını belirtmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirdikleri elektronik istihbarat sisteminin beğenildiğini ve Genelkurmay Başkanlığının izniyle başka ülkelere de satıldığını söyleyen Metin, isminin geçtiği 78 nolu CD'de yer alan hakkındaki fişleme bilgilerinin yanlış olduğunu, CD'deki belgelerde 9 projenin karşısına isminin yazıldığını, bu projelerden dördünün TÜBİTAK'ta hiç yapılmadığını, dördünde de güvenlik açısından tasarrufu olamayacağını savunmuştu.

"Devletin gizli belgesini verdiğim iddia edilen kişiye bu dosyaları verirken kendi adımı silip silemeyeceğimi akıl edip edemeyeceğimi size soruyorum" diyen ve dosyaların bulunduğu kurum dışına çıkarılmasının suç olduğunu aktaran Metin, tahliyesini ve beraatını talep etmişti. Metin'in avukatı Yaşar Ağsu da davada müvekkilinin aynı zamanda müşteki konumunda olduğunu savunarak, duruşmaya müdahil olarak katılmak istediğini ifade etmişti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler