YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri casusluk davasında gelişme
Askeri casusluk davasında avukatların, sanıklardan ele geçirildiği belirtilen belgelerin kendilerine verilmesi talebi reddedildi.
Askeri casusluk davasında gelişme
19 Aralık 2011 / 12:37 Güncelleme: 19 Aralık 2011 / 14:18

Genelkurmayın bu belgelere ‘gizli’ dediğini hatırlatan mahkeme, belgelerin devlet sırrı olup olmadığı konusunda değerlendirme yapıldıktan sonra avukatların talebinin karar bağlanmasına hükmetti.

Askeri casusluk soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı’ndan ve sanıklardan çok sayıda gizli belge elde edilmişti. Ele geçirilen belgelerin Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen yazıya göre devlet sırrı niteliğinde olduğu belirlenerek, ek delil klasörlerine konulmamıştı. Sanık avukatlarına da gösterilmeyen bu belgeler mahkemeye de savcılık tarafından elden teslim edilmişti.

Devlet sırrı niteliği taşıyan bu belgelerle ilgili sanık avukatları davanın 9. celsesinde tekrar talepte bulunarak kendilerine verilmesini istedi. Avukatlar bu belgeleri daha sağlıklı savunma yapabilmek ve atılı suçu tam anlamıyla anlayabilmek için istediklerini belirtti. Ancak davaya bakan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği ara kararda, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen yazıya göre belgelerin devlet sırrı niteliği taşıdığını ve on binlerle ifade edildiğini belirterek, “Sanıklardan ele geçirilen ve adli emanette bulunan dijital verilerin ve diğer tüm belgelerin devlet sırrı niteliğinde ve aleniyet kazanmaması gereken gizli belgeler olup olmadığı hususunda değerlendirme yapıldıktan sonra sanık ve müdafilerine verilip verilmemesi hususunun karara bağlanmasına, bu aşamada bu yöndeki talebin reddine” dedi.

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler