YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri bilirkişinin Balyoz raporu
“Balyoz Darbe Planı” iddialarıyla ilgili Askeri Savcılık tarafından yaptırılan bilirkişi raporu, Balyoz’ askeri hiyerarşi dışında hazırlanmış...
Askeri bilirkişinin Balyoz raporu
09 Mart 2010 / 08:58 Güncelleme: 09 Mart 2010 / 08:59

Türkiye’nin gündemine damgasını vuran “Balyoz Darbe Planı” iddialarıyla ilgili Askeri Savcılık tarafından yaptırılan bilirkişi raporu, TSK’daki hiyerarşik yapının o dönem işlemediğini ortaya çıkarıyor. Rapora göre, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Başbuğ plandan habersiz.

Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan’ın, 5-7 Mart 2003 tarihlerinde 1’inci Ordu Komutanlığı’nda yapılan seminerle ilgili raporunda dikkat çekici tespitler yer alıyor.

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ tarafından daha önce yalanlanan planla ilgili Binbaşı Erdoğan’ın raporu, TSK’da 1. Ordu Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı arasındaki hiyerarşik yapının o dönem işlemediğini ortaya çıkarıyor. Bu tabloya göre, bilirkişi raporunda kabul edilen Balyoz Planı’nın, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman ve Kara Kuvvetleri’ndeki bu plan ve tatbikatları komutan adına yöneten dönemin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’dan habersiz olarak hazırlandığını gösteriyor.

Maksatlardan uzaklaştı

Bilirkişi raporuna göre plan semineri, 1. Ordu Komutanlığı tarafından Yunanistan’a karşı Trakya Bölgesi’nde düzenlenecek bir harekatta kullanılması planlandı ancak amacından saptı. Seminerde Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine rağmen Alternatif Harekat Planlarına ağırlık verildi. Böylece “Kolordu plan tatbikatlarının ordu plan seminerinin başlangıçta konulan maksatlardan uzaklaştığı” belirtildi. Bu durumun Seminer Uygulama Emri ile Seminer Sonuç Raporundaki farklılıklardan tespit edildiği de vurgulandı.

Aksi yöndeki emre rağmen...

Askeri bilirkişiye göre, OEYTS (Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo)’nun uygulandığı gizli seminere 3 general ve 12 subay gözlemci olarak katıldı. Ancak bu gözlemciler, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın aksi yöndeki emrine rağmen “Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo” nun konuşulmasına herhangi bir müdahalede bulunmadı. Gözlemci general ve subayların müdahale ettiklerini gösteren bir kayda da rastlanmadı.

Askeri bilirkişi Binbaşı Erdoğan, OEYTS’nin seminerde kullanıldığının gizlendiğini de vurgulayarak “Alternatif bir başka seminer sonuç raporunun hazırlandığının tespit edildiği ancak bunun yayınlanıp yayınlamadığını tespit edemediğini” belirtti.

Planlar birbirine benziyor

Binbaşı Ahmet Erdoğan, 5-7 Mart tarihli seminerden sonra Kara kuvetleri Komutanlığı’nın bu seminerle ilgili herhangi bir değerlendirme yaptığını gösteren bir yazışmaya rastlanılmadığını da raporunda ifade etti. OEYTS’nin incelendiğinde, Balyoz Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” adıyla hazırlanan harekat planına ait olduğunu ve bu planın basında yer alan Balyoz Darbe Planı’na benzediği de vurgulandı. Askeri savcı seminerde yapıldığı belirtilen ses kayıtlarını ve dökümanları da inceledi ve bu inceleme ile ilgili raporunda dikkat çekenk bir tespite de yer verdi. Binbaşı Erdoğan, seminerde bazı siyasetçilerin fotoğraflarının kullanıldığını kayda geçirdikten sonra, “Silahlı Kuvvetler’in yetki alanı dışına çıkan konuşmalara rastlanması nedeniyle seminerde Balyoz Güvenlik Harekat Planı’nın ifşa olmayacak bir seviyede görüşülmüş olabileceği” ni raporuna yazdı.

Sınırlı personel katıldı

Bilirkişi ’ÇARŞAF’, ’SAKAL’, ’ORAJ’ ve ’SUGA’ adlı kaos planlarında yer alacağı iddia edilen personel listesini de inceledi. Askeri bilirkişi, listede seminer çalışmalarına katılan ancak plan çalışmasına katılmayan isimler olduğunu belirterek, “Sınırlı sayıda personelin katılımı ile icra edileceği anlaşılmaktadır” dedi.

Askeri bilirkişi Erdoğan, plan seminerinde askeri hiyerarşi ve usüllerin de toplantıya katılanlar tarafından ihlal edildiğini raporunda yer verdi. Seminerde kullanılan evrakın üst makamların emrine göre kozmik büroda saklanması ve seminere ait bilgilerin bilgisayarlardan silinmesi yönündeki emre rağmen, birliklerden bu emirlerin yerine getirildiği gösteren yeterli sayıda resmi yanıt verilmediğini söyledi.

Seminer planı da ’planlı’ kaçırıldı

Raporda, plan seminerindeki bilgilerin nasıl karargah dışına çıktığı da sorgulandı. Bilirkişi, bu konudaki tespiti ise Plan Semineri’ne ait bilgilerin uzun zamana yayılarak karargahtan çıkarıldığı yönünde oldu. Raporda “Başlangıçtan itibaren bilinçli ve uzun döneme yayılarak kaçırılmış olabileceği tespit edilmiştir” denildi.

Karadağ’a ‘Balyoz’ sorgusu

“Balyoz Güvenlik Harekat Planı” soruşturması kapsamında dün Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan Kuvayi Milliye 1919 Derneği eski Başkanı emekli Albay Fikri Karadağ dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliyeye alınan birinci Ergenekon davası tutuklu sanıklarından Karadağ, soruşturma savcısı Bilal Bayraktar tarafından sorgulandı. Karadağ yaklaşık 4 saat adliyede kaldı. Karadağ ardından cezaevine geri götürüldü. Ergenekon örgütünün yöneticisi olmak ve adam öldürmeye azmettirmekten müebbet hapis cezasıyla yargılanan Karadağ’ın “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” nda darbeyi planlayan ekibin içinde yer aldığı iddia ediliyor. Balyoz Darbe Planı’nda 29’u general, 133’ü subay olmak üzere 162 askerin ismi yer alıyor. Bu isimler arasında emekli Albay Fikri Karadağ da bulunuyor.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler