YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askere sivil yargı yolu açılacak mı?
Askere sivil yargı yolunu açan düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından esastan görüşülmeye başlandı...
Askere sivil yargı yolu açılacak mı?
21 Ocak 2010 / 12:26 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 12:33

Anayasa Mahkemesi, askere sivil yargı yolunu açan 5918 Sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun iptal istemini bugün esastan görüşüyor.    

CHP, 5918 sayılı Kanunun, askerlere sivil yargı yolunu açan 7. maddesi ile değiştirilen ''halinde'' ibaresi ile geçici 1. maddedeki, 5271 sayılı Kanunun 250. maddesinde yapılan değişiklik hükümlerinin yürürlüğüyle ilgili düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.    

Yüksek Mahkeme heyeti, bugün saat 09.30'da başlayan toplantısının son gündem maddesi olarak, bu davayı esastan görüşmeye başlayacak.

Düzenlemenin iptali istemiyle açılan davanın dilekçesinde, anayasanın, askeri mahkemelerin görev alanına ilişkin yaptığı görevlendirme hükmü yürürlükte iken, yasa koyucunun bir yasa ile ve söz konusu Anayasa hükmünü değiştirmeksizin yeni bir düzenleme yapmasının, Anayasanın 145. maddesi ile bağdaşmayacağı savunulmuştu.    

A.A.

TSK' CHP ve Yargının eline bırakılamaz.
 // ibrahim çelikoğlu
Korunmamızın,var oluşumuzun güvencesi TSK'leridir.TSK'lerine pislik bulaşmaması için,tüm milleti,kurumlarıyla çaba sarf etmeli,pislik mencutsa hemen deşifre edilmelidir.Ne pahasına olursa olsun temizlenmelidir.Amma;TSK'lerine zarar vermek için pislik atanlara,misliyle karşılık vermeli,kolu,ayağı,çapraz kesilmeli,yaptığı yapacağına pişman edilmelidir.Böyle şeylerle oyun oynanamaz.Siyası rant ve organize suç örgütlerine peşkeş çekmek için hiç bir şey yapıla...
21 Ocak 2010 14:26
bursalı
 // ers
bence askeri taraftan olacaktır bizim yargımız ve askerleri sivil yargılamz diyecektier onalrında pekte farkı yokki zaten askeri yargıdan...
21 Ocak 2010 12:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler