YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askere sığınmışlardı, terörist çıktılar
Diyabakır'ın Sur ilçesinde çatışma bölgesinden kurtarılıp Sur'un dışına çıkarılan 6 kişilik grubun PKK'lı terörist olduğunun anlaşılması üzerine zanlılar mahkeme çıkarıldı. 6 kişiden 1'i hastanede yaşamını yitirdi, diğer 5 kişi tutuklandı.
Askere sığınmışlardı, terörist çıktılar
24 Şubat 2016 / 13:06 Güncelleme: 24 Şubat 2016 / 14:47

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, geçen hafta Sur ilçesinde teslim olan 6 PKK’li ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, teslim olanlardan birinin yaralı olduğu ve tedavi edildiği hastanede öldüğü, diğer 5 kişinin ise işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıkları belirtildi.

Sur’da teslim olan PKK’lilerle ilgili Savcılık açıklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, geçen hafta Sur ilçesinde teslim olan 6 PKK’lı ile ilgili  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz Sur İlçesinde sokağa çıkma yasağı bulunan ve halen BTÖ (Bölücü Terör Örgütü) mensupları tarafından Kolluk Kuvvetlerine karşı silahlı ve bombalı eylem gerçekleştirilen bölgeden 18/02/2016 tarihinde F.A., M.D., F.A., S.A. E.K. ve F.A.'nın çıktıkları, yaralı olarak çıkan 1952 doğumlu F.A.'nın kaldırıldığı hastanede öldüğü, otopsi işlemlerinin ardından cenazenin ailesine teslim edildiği, diğer şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2016/5051 numarasıyla soruşturma başlatılmakla;

Şüpheliler F.A., M.D., F.A., S.A. ve E.K hakkında Silahlı Terör Örgütüne üye olma iddialarından dolayı yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerinin ardından Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (Silahlı Terör Örgütüne üye olma) maddesi kapsamındaki eylemleri iddiasından tutuklanmaları talebi ile Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişlerdir.”

Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasının devamında, “Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinin 2016/44 sorgu numarası ile tamamlanan sorgularının ardından şüpheliler F.A., M.D., F.A., S.A. ve E.K hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (Silahlı Terör Örgütüne üye olma) maddesi kapsamındaki eylemleri iddiasından ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmişlerdir.” denildi.

Açıklamanın sonunda olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği  ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği belirtildi. 

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bugün bir açıklama Genelkurmay da kurtardığı kişilerin terörist olduğunu belirterek “19 Şubat 2016'da, teslim olan altı şahıstan (biri aynı gün ölmüş) beşi, 23 Şubat 2016’da sevk edildiği adli makam tarafından “Terör örgütü üyesi olmak ve yardım yataklık etmek” suçundan tutuklanmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler