YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askere moral olsun diye...
Askere moral olsun diye...
07 Ocak 2012 08:58
Moral olsun diye belgeye ‘kağıt’ silaha ‘boru’ dedim

Ergenekon kapsamında tutuklanan Başbuğ ifadesinde ilginç itiraflarda bulundu. Kendisinden önceki 3 Genelkurmay Başkanı’nı işaret eden Başbuğ “O siteleri kapattırdığım için bana teşekkür edilmeli” dedi.

ERGENEKON kapsamında yürütülen İnternet Andıcı davasında “silahlı terör örgütü kurup yönetmek” ve “hükümeti cebren devirmeye teşebbüs” suçlarından tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, kendisine yönelik iddiaları reddederken, andıç sitelerinin kendi görev süresinden önce hazırlandığını ve kendi döneminde kapatıldığını söyleyerek kendisinden önceki Genelkurmay Başkanlarını işaret etti. Başbuğ’un en ilginç savunması ise ‘Kağıt parçası’ ve ‘boru’ sözleriyle ilgili oldu.

Darbeyi başka türlü yapardım

Ergenekon Savcısı Cihan Kansız ve Başsavcıvekili Fikret Seçen tarafından sorgulanan Başbuğ’un, kendisine yöneltilen 60 soruya 40 sayfa tutan cevaplar verdiği öğrenildi. Başbuğ’un ‘’1-2 basın açıklaması ve 1-2 internet haberiyle hükümeti yıkmakla itham ediliyorsam, bu çok acıdır. Benim böyle kötü bir amacım olsa, 700 bin kişilik gücü elinde tutan bir komutan olarak bunu yapmanın başka yolları olabilirdi. Benim dönemimle ilgili internet siteleriyle bir ilgim yoktur” dedi.

Kıvrıkoğlu, Özkök ve Büyükanıt

Genelkurmay bünyesinde kurulan kara 42 internet sitesinin kendisinden önceki Genelkurmay başkanları döneminde kurulduğunu belirten Başbuğ, “internet siteleriyle ilgili haberlerin ardından yaptırdığı ilk incelemede şekil ve teknik açıdan bu sitelerin kanuna uygun olmadığı bilgisi verildiğini ve bunun üzerine siteleri kapattırdığını ve kendisine teşekkür edilmesi gerektiğini” savundu.

Iğsız ve Çubuklu’ya yalanlama

Andıç soruşturmasında daha önce tutuklanan eski Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız ve Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu’yu yalanlayan Başbuğ “2. Başkan tarafından Sayın Komutana arz diye sunulan bir belge normal şartlarda bana arz edilmesi gerekir. Ancak kesinlikle arz edilmedi. Arz edilmiş olsa bir imza mutlaka konulurdu” dedi.

‘Aslında o belge ve silahtı’ itirafı

Başbuğ’a İrtica İle Mücadele Eylem Planı için ‘kağıt parçası’ ve Poyrazköy’de bulunan Lav silahları için de ‘boru’ açıklamaları da soruldu. Bunun üzerine Başbuğ’dan üstü örtülü ‘o dönemde bunların belge ve silah olduğunu biliyordum’ itirafı geldi. Başbuğ “TSK’nın başkanıydım. Bu açıklamalarım iyi niyetli açıklamalardır. Başka bir niyet yoktur. Komutan olarak TSK moral vermek niyetinde yapılmış açıklamadır” dediği ifade edildi.

SİLİVRİ’DE İLK SÖZÜ NE OLDU?

Susmadım diye tutuklandım

ERGENEKON soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Silivri Cezaevi’nde görevlilere “Ben Ergenekon davası hakkında basın karşısında konuştuğum, susmadığım için tutuklandım” dediği öğrenildi. Dün gece yarısı Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü’ne götürülen Başbuğ’un, terör suçluları için hazırlanmış 5 No’lu L tipi Cezaevinde F-2 koğuşunda tek bağışına kaldığı öğrenildi.

Gece yarısı olağandışı hazırlık

Başbuğ’un konulduğu Silivri Cezaevi’nde olağandışı bir hazırlık yapıldığı öğrenildi. Başbuğ’un gece yarısı tutuklandığı haberinin alınır alınmaz cezaevindeki görevlilerin hemen kalacağı koğuşu temizlediği ve mevcut yatağın yenilendiği belirtildi. Silivri 5 No’lu L Tipi Cezaevi’nde “terör suçluları” için özel yapılmış olan F-2 adlı koğuşlardan birinde kalan Başbuğ, ilk geceyi sorunsuz geçirdi.

Sadece dinlenmek istedi

Cezaevi görevlilerinin kendisiyle yakından ilgilendiği öğrenilen Başbuğ’un özel bir isteği olmadığı sadece dinlenmek istediği öğrenildi. Revire de kaldırılmayan Başbuğ’un sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. İlk ziyaretçisi eşi olan Başbuğ’un cezaevine götürülürken yanında bavulunun da olduğu belirtildi.

Çiçek’le koğuş komşusu

Başbuğ’un bulunduğu bölümün yan koğuşlarında, yine Andıç davası sanıkları emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, emekli Albaylar Dursun Çiçek ve Fuat Selvi ile Balyoz sanıkları emekli Orgeneraller Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına kalıyor. Başbuğ’un yalnız kaldığı koğuşta yanına kendi istediği birkaç sanık verilmesi bekleniyor.

Morali ve sağlığı yerinde

Avukatı İlkay Sezer, Başbuğ’u, soyadı tutan ve ayrıca kendisinin belirlediği 3 kişinin ziyaret edebileceğini söyledi. Müvekkili için ziyaretçi prosedürünün de diğer tutuklu ve mahkumlar ile aynı olduğunu belirten avukat Sezer, oğlu ve kızı tarafından ziyaret edilen Başbuğ’un psikolojisinin ve sağlığının iyi olduğunu ve ayrıca bir açıklama yapmayacaklarını söyledi.

13. Başbakan da asılmıştı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması sosyal paylaşım sitesi twitter’da da en çok konuşulan konu oldu. En ilginç mesaj gazeteci Umur Talu’dan geldi.

Umur Talu (Gazeteci): 26’ıncı Gnk başkanını tutuklayan ülkede 13’üncü başbakan da asılmıştı.

Erol Köse (Yapımcı): Başbuğ tutuklandı, ıslak imza game over. 

Metehan Demir (Gazeteci): Hayaldi gerçek oldu. Genelkurmay başkanı tutuklandı.

Nihat Doğan (Şarkıcı): BORU’dur, BORU.

Ufuk Uras (Siyasetçi): Lav silahının boru, ıslak belgenin de kağıt parçası olduğuna inandırılanlar, darbe girişimlerini de demokrasinin şahlanışı gibi algılıyorlar.

Cüneyt Özdemir (Gazeteci): İlker Başbuğ’un tutuklanması Türk ordusundaki en büyük kırılmalardan biridir.

Abdurrahman Dilipak (Gazeteci): Sırada daha, media, mafia, sermaye, siyaset, bürokrasi ve stk çevrelerinde, kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı siyaset aktörlerinin gözaltı süreci var.

Ahmet Tezcan (Gazeteci): İlker Başbuğ tutuklanmış! “Ben uyurken oldu her şey...”

BAŞBUĞ YENİ İSİMLER VERDİ

Başbuğ’un savcıya verdiği yeni belge ve bilgiler ışığında önümüzdeki günlerde emekli ve muvazzaf askerlerin ifadeye çağıralacağı ve ‘’Andıç’’ soruşturmasının genişletileceği öğrenildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, “Gelişmeleri takip ediyoruz” açıklaması yaptı.

O İLETİŞİM TOPLANTISI’NDAN 6 ANDIÇ SANIĞI ÇIKTI

İlker  Başbuğ’u tutuklanmaya kadar götüren sürecin en önemli noktalarından biri olan ‘kağıt parçası’ ve ‘boru’ açıklamasını yaptığı İletişim Toplantısı’nın bir başka özelliği daha ortaya çıktı. O toplantıda Orgeneral Başbuğ’un yanında ve arkasında oturan 5 komutanın daha İnternet Andıcı davasında tutuklu sanık olduğu ortaya çıktı.

O toplantıda Başbuğ’un sol tarafında oturan Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız, Başbuğ’un hemen sol arkasında oturan Orgeneral Nusret Taşdeler, Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Hıfzı Çubuklu ile Başbuğ’un sağ arka tarafında oturan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu İnternet Andıcı davasında tutuklu olarak yargılanıyorlar.  (Star)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler