YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerden "olur" izni alınacak
Askerden "olur" izni alınacak
03 Ocak 2011 08:22
Genelkurmay Başkanlığı, bazı rüzgar santrallerinin askeri güvenlik açısından sakıncalı olduğunu dile getirmesinin ardından yeni yapılacak yatırımlar asker olur verdikten sonra gerçekleştirilecek.

Son dönemde sayıları hızla artan rüzgâr santrallerine 'güvenlik' ayarı geliyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın bazı bölgelerde kurulan rüzgâr santrallerinin savaş uçakları, radar ve muhabere cihazlarının güvenliğini olumsuz yönde etkilediğine yönelik itiraz üzerine konuyla ilgiyi yeni bir düzenleme hazırlandı. Buna göre yeni kurulacak santraller için Genelkurmay'dan izin şartı aranacak. Geçen hafta Ankara'da düzenlenen toplantıda Enerji Bakanlığı, Genelkurmay, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve TÜBİTAK arasında, halen faaliyette olan ve yeni inşa edilecek rüzgâr santrallerini konu edinen ortak bir protokol imzalandı. Buna göre yatırım süreci, asker olur verdikten sonra işlemeye başlayacak. Edinilen bilgiye göre Genelkurmay yetkilileri, toplantıda bazı santrallerin askeri güvenlik açısından sakıncalı olduğunu dile getirdi.

Yeni hazırlanan protokol uyarınca, rüzgâr enerjisi santralleri bundan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sorumluluğunda işletilen haberleşme, seyrüsefer ve radar sistemleri üzerindeki etkileri dikkate alınarak kurulacak. Daha önce kurulan santraller ise protokole uygun hale getirilecek. Yeni dönemde gerekli kanuni değişiklikler yapılıncaya kadar firmalar öncelikle lisans için EPDK'ya başvuracak. Dört kurum temsilcisinin imza attığı protokol, 3 yıl süreyle yürürlükte kalacak. Protokol kapsamında tarafların birbirine sunacağı bilgiler gizlilik kapsamında tutulacak. Protokoldeki değişiklikler, ancak tarafların mutabakatı ve yetkilileri tarafından yazılı şekilde yapılabilecek. Türkiye'de son yıllarda rüzgârdan elektrik enerjisi üreten santrallerin sayısı hızla artıyor. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları içinde en önemlilerinden biri olan bu alanda ülkenin kurulu gücü 1.250 megavata (MW) çıktı. Ancak Türkiye'nin potansiyelinin 20 bin MW'lik yatırıma müsait olduğu belirtiliyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler