YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerden generalleri kurtarma planı
Askerden generalleri kurtarma planı
28 Temmuz 2010 07:30
Genelkurmay’da “adli müşavirler zirvesi”nde Balyoz sanıkları için itiraz dilekçesi hazırlandı. İtirazlar sonuçlanana kadar muvazzafların teslim edilmemesi kararlaştırıldı

Balyoz Darbe Planı davası kapsamında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 23 Temmuz 2010 Cuma günü 70’i muvazzaf 102 sanık hakkında yakalama kararı vermesinin ardından Genelkurmay Karargahı’nda kritik bir toplantı gerçekleştirildiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu Başkanlığında yapılan toplantıya Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığının Adli Müşavirleri  katıldı.

KURYE VE HABERLEŞME TRAFİĞİ

Adli Müşavirlerin saatler süren durum değerlendirmesi sonrasında muvazzaf ve emekli askerlerden oluşan 102 sanıkla ilgili yol haritası oluşturulduğu iddia edildi. Toplantıda, haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıkların “reddi hakim” talebinde bulunması ve “yakalama kararlarına itiraz” etmeleri için dilekçeler hazırlandığı belirtildi. Hazırlanan dilekçelerin sanıklara faks, e-mail, kurye ve elden teslim gibi yöntemlerle ulaştırıldığı iddia edildi.

TEBLİGATLAR İTİRAZLARI BEKLİYOR

Yapılan toplantının Genelkurmay Başkanlığı emriyle gerçekleştirildiği ileri sürüldü. Toplantıda, darbe yapmaya teşebbüs, hükümeti devirmeye teşebbüs gibi suçlamalarla haklarında soruşturma ve kovuşturma süren sanıkların tutuklu kalmaması için çalışma yapılması kararı alındığı ifade edildi. Yakalama kararlarının Merkez Komutanlığı aracılığıyla sanık subaylara itiraz dilekçelerine mahkemece verilecek olan kararın ardından tebliğ edilmesinin de bu toplantıda gündeme geldiği belirtildi.

11. AĞIR CEZA’YA YÖNELİK ÇALIŞMA

YAŞ Toplantısı’nda sanık durumundaki bazı isimlerin terfisinin düşünüldüğü bu nedenle adı geçen sanıkların 1 gün dahi tutuklu kalmamasının hayati önemde olduğu vurgulandı. Bu çerçevede girişimlerin itirazları değerlendirecek, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yönelik çalışmaların sürdürülmesi kararlaştırıldı. Alınan kararların “yargı sürecini etkileme” ve “ceza hukukuna göre suçlulara yardım” olup olmayacağı da toplantıda tartışıldı.

Aranan Korgeneral Nejat Bek şehit cenazesi protokolünde

• Balyoz Darbe Planı davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, 5 gündür İstanbul Adliyesi’ne gelip teslim olmazken, şehit cenaze töreninde İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yan yana geldi. Hakkında yakalama kararı olan Bek’in Bakan Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Adana, Hatay ve Osmaniye valileriyle yan yana yürümesi dikkat çekti.

CHP’DEN BEK’E DESTEK SLOGANI

Hatay Dörtyol’da şehit olan 4 polis  için Adana’da düzenlenen cenaze töreninde konuşan İçişleri Bakanı Atalay polislere ve askerlere “Bu Amanoslar temizlenecek. Nasıl yaparsanız yapın Amanosları terörden temizleyin” deyince Korgeneral Bek’in arkasında bulunan CHP İl Yöneticisi Abeydullah Kolcu “Komutanları cezaevine atarak mı temizleyeceksiniz?” diye bağırdı. Balyoz iddianamesinde Korgeneral Bek için “Çetin Doğan’dan sonraki en üst düzey görevli” suçlaması yapılıyor.

MEMLEKET BİZİM İÇİN KIYMETLİ

Hakkındaki tutuklama kararını soran gazetecilere, gülümseyerek “Memleket bizim için kıymetli” karşılığı veren Korgeneral Bek, “Amanosları terörden temizleyin” sözleri hatırlatılınca da “Bölgenin iç güvenlik sorumluluğu Jandarma Bölge Komutanlığı’nda. Ben kolordu komutanıyım. Biz elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağımızı da kendilerine ifade ettik” dedi. • HALİL BİLEK 

Tutuklamaya itiraz edenler 86’yı buldu

Balyoz Darbe Planı davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkartılan 102 sanıktan dün akşam saatlerine kadar 86’sı karara itiraz etti. Alınan bilgiye göre, aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan ile emekli Tümgeneral İzzet Ocak’ın da bulunduğu 83 sanık, haklarında çıkarılan yakalama emrine ilişkin avukatları aracılığıyla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe vererek itirazda bulundu. Bu başvurulardan 30’a yakını, dilekçelerinde aynı zamanda reddi hakim talebine de yer verdi.

Ergenekon’dan ziyaret

Bodrum’dan tatilden dönerken gözaltına alınan ve kalp krizi geçirebilir iddiasıyla hastaneye yatırılan Balyoz sanığı Çetin Doğan’ı yattığı hastanede Ergenekon sanıkları ve sanık eşleri yalnız bırakmadı. Avukatı Celal Ülgen, Doğan’ın ziyaretine Ergenekon sanıklarından MGK eski Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Ergenekon üst düzey yöneticisi iddiasıyla yargılanan emekli Orgeneral Şener Eruygur’un eşi Mukkaddes Eruygur ile yine Ergenekon üst düzey yöneticisi olmakla suçlanan Doğu Perinçek’in eşi Şule Perinçek’in ziyaret ettiğini söyledi. Çetin DOğan’ın avukatı sağlık nedeniyle yakalama kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. 

Başkentli Balyoz sanıkları KAYIP

Balyoz Darbe Planı Davasında 102 sanık hakkında yakala emri çıkaran İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkent polisinden Ankara’da ikamet 7 sanığın mevcutlu olarak getirilmesini istedi. Harekete geçen Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ve emekli Korgeneral Engin Alan’ın da bulunduğu 7 kişiye ait adreslere giderek yakalama kararını yerine getirmek istedi. Ancak yapılan yoklamalarda sanıklar bildirilen adreslerinde bulunamadı. 7 sanık hakkındaki emir, görüldükleri yerde yakalanmaları için GBT kayıtlarına geçirildi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler