YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerden doğru mesaj
Diyarbakır'da terör örgütü PKK'nın 16 yıl önce katlettiği 23 kişi dün anıldı. Mehmetçik törene katılan vatandaşları, hakim bir tepeye kireçli taşlarla yazdığı 'Bu vatan hepimizin' mesajı ile karşıladı!
Askerden doğru mesaj
03 Ocak 2011 / 11:30 Güncelleme: 03 Ocak 2011 / 13:41

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Hamzalı köyünde 1995 yılında PKK terör örgütü tarafından yapılan kanlı baskın sonucu hayatını kaybeden 23 kişi için anma töreni düzenlenirken, PKK'lı teröristlere en iyi cevap köyün karşısında bulunan dağın yamacındaki Karakoldan "Bu vatan Hepimizin" olarak geldi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Hamzalı köyünde bundan 16 yıl önce PKK terör örgütü tarafından yapılan bir baskın sonucu aralarında 6 aylık bebeğin ve yaşlılarında bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetmişti. Yapılan kanlı baskın nedeniyle köyde tören düzenlendi. Düzenlenen törene çok sayıda köylü vatandaş katılırken ayrıca Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 7. Kolordu komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Lice Tugay Komutanı Tuğ General Hüseyin Avni Ergün, İlçe Kaymakamı Numan Tahir Şimşek, İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Murat Mustafa Çetinkaya ve İl Müftüsü Ali Melek katıldı. Köye yapılan kanlı baskın sonrası köyün karşı tarafında bulunan dağa yapılan karakolun altına beyaz taşlar ile yazılan yazı PKK terör örgütüne adeta cevap verir nitelikteydi. Karakolun altında yazan "Bu vatan hepimizin" yazısı terör örgütü mensuplarına verilen bir cevap gibiydi.

Yapılan anma töreninde öncelikle öğrenciler günün anlam ve önemine binaen bir şiir okurken, öğrenciler ellerinde PKK tarafından şehit edilen 23 kişinin isimlerinin yer aldığı dövizler ile katıldılar. Yapılan saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak bir konuşma yaparak "Biz biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Ülkemizin sınırları içerisindeki 73 milyonun hepsinin o kardeş duygularıyla hepimizin gönlünde bir ve beraber olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Şunu ifade etmek istiyorum ki biz 1995 yılında o katliamda hiç bir insanlığın yüreğinde içinde yer bulamayacağı kardeş duygularını ortadan kaldıran ayrışma duygularını getirmek isteyen şiddet içeren köyleri yakıp yıkan 20 tane daha sonraki saldırılarda da 2 tane ve 1 tane olmak üzere 23 tane vatandaşımızı katleden terör örgütünün bu faaliyetini lanetliyoruz. Hiç bir insanlıkta bunun yerinin olmayacağını, bir kez daha buradan ifade ediyoruz. Biz sonuçta biraz önce baktığımızda o 85 yaşındaki tayip amcanın 9 aylık ve 6 aylık Fatma çocuğumuzun bebeğimizin asla kanı yerde kalmıyor. Devletimizin ülkesi bekası ve sizlerin toplumumuzun vatandaşımızın huzurluluğunu ve güvenliğini sağlamak noktasındadır. Sizleri toplumu hepimizi geleceğe daha güzel bir şekilde taşımak gönlümüzdeki sevgiyi hoş görüyü o hoş görüsüzleri ve sevgisizleri de o ortama çekmek için tüm gayret ve çabaları da bundan sonra sarf etmeye hazır olduğumuz ve bu gayretleri yoğun bir şekilde yerine getirdiğimizi de, tüm arkadaşlarımızın yerine getireceğini ifade etmek istiyorum. Bunun hiç bir insanlıkta hiç bir inançta hiç bir kültürde yeri yoktur olması da mümkün değildir. İfade ettiğim gibi oradaki o kundaktaki bebeğin yaşlıların annelerimizin evlerini yakarak onları katletmek hiç bir inanç sisteminde hiç bir düşünce sisteminde hiç bir insanlık aleminde yeri yoktur. Sizlerin acısını paylaşıyorum. Ama diyoruz ki kim hangi terör ile üzerimize gelirse gelsin, hangi faaliyetleri yürütürse yürütsün biz birliğimizi ve beraberliğimizi birlikte hareketimizi asla ve asla bırakmadığımız sürece bizim aramıza kimsenin girmesi mümkün değildir. Çünkü biz insan olarak, yönetim olarak ve ülke olarak yegane hedefimiz sizlerin vatandaşlarımızın mutluluğunu daim kılmaktır. Elbette ülkemizi köyümüzü memleketimizi hepimiz dikkatli bir şekilde koruyacağız kimden koruyacağız, bizim içimize nifak sokmak isteyenlere karşı koruyacağız. Bizim içimizdeki sevgiyi hoş görüyü, o güzel engin bahçeyi yok etmek isteyenlere karşı savaşacağız ama bu savaşın aslında biz diyoruz ki hiç bir anne ve baba gözyaşı dökmesin, hiç bir şekilde şiddet cebir olmasın, hiç bir insan o tür çılgınlıklara girişmesin" dedi.

Vali Toprak, Allahın hiç birimizin içinden sevgiyi ve hoş görüyü yok etmemesi dileğinde bulunarak "Bakınız bu iki cümle çok önemlidir. Aklımızı vicdanımız ile birlikte içimizdeki kardeş düşünceleri ile birlikte yoğuracağız her şeyi ortadan kaldıracağız. İşte bu üçünü bir araya getirdiğimizde insanlıkta hiç bir problemin yaşanması mümkün değildir diye düşünüyoruz. Yani bizim mezhep farklılığı dil, din farklılığı hiç önemli değil insanlığın herşeyin üstünde olduğunu da ortaya koymak gerekiyor. Evet yine ifade etmek istiyorum hiç bir annemizin gözünden yaş akmasını istemiyorum. Bu noktada yanlış olan insanlar varsa biran önce akıllarını başlarına alıp herkesin katkısı ille de bir an öncede buralara gelmesini gönülden ve yürekten diliyorum. Bunun böyle olması gerekiyor. Evet biz farklı farklı şeyler çağrıştıramayız diyoruz ki Allah akıl ve fikir versin. Doğrumudur. Yanlış yapan kim olursa olsun biran önce yanlıştan dönüp gelmelidir. Zarar vermekten uzak durmalıdır. Bunun böyle olması ve herkesinde bu konuya katkı sağlaması gerektiğini ifade etmek istiyorum" dedi. (İHA- Kanal A Haber)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler