20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul24 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya18 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askerden demokrasi sözü aldı!
Askerden demokrasi sözü aldı!
04 Mart 2011 07:41
Mübarek’in devrildiği Mısır’a giden Cumhurbaşkanı Gül, yönetimi devralan generallerle görüştü...

Gül, askerlerin kısa sürede demokrasiye geçme niyetinde olduklarını söyledi. Gül, Mısır’ın yeni yöneticilerine Türkiye’nin tecrübelerini de anlattı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, halk ayaklanmasıyla yönetimin değiştiği Mısır’a günü birlik bir ziyarette bulundu. Gül, Mısır’ın yeni yöneticileriyle görüştükten sonra Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Rezidansı’nda gazetecilere izlenimlerini aktardı. Gül, Mısır’da büyük bir değişimin yaşandığını, bu büyük değişime ve reformlara da halkın öncülük ettiğini söyledi.

Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Başkanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ve komutanlarıyla uzun bir görüşme yaptıklarını aktardı:

* TECRÜBELERİMİZİ AKTARDIK: Biz şuna inanıyoruz ki bu süreç, Mısır halkının, gençliğinin bütün beklentileri karşılanacak şekilde bitmelidir. Mısır, demokratik, parlamenter, anayasal bir sisteme geçmelidir ve yine bu sürecin sonunda Mısır devlete güçlü bir şekilde çıkmalı ve bölgenin en güçlü devleti ve bölgenin en mutlu halkı olmalıdır. Tüm bu konularla ilgili Türkiye olarak biz, tecrübelerimizi de kendileriyle paylaştık ve bu konudaki çeşitli öngörülerimizi gayet açık yüreklilikle ifade ettik.

* HALKIN ARZUSU: Şunu yakinen gördüm ki Sayın Mareşal Tantavi ve arkadaşları, Mısır gençliği ve halkının arzu ve beklentilerini görmüş vaziyetteler ve bu doğrultuda kısa süre içerisinde üstlerine düşeni yapacaklarını ifade ettiler.

* AÇIKÇA SÖYLEDİLER: Kendilerinin de niyetlerinin kısa süre içerisinde Mısır’da parlamenter, demokratik sistemi kurmak olduğunu, kendi işlerinin bu süreci en iyi şekilde bitirmek ve yönetimi halkın seçeceği sivillere devretmek olduğunu gayet açık bir şekilde söylediler. İnanıyorum ki bu sürecin sonunda hem Mısır halkı çok mutlu olacak, arzu ettikleri demokratik standartlara kavuşacaklardır hem de Mısır Devleti bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacaktır.

* ÖNEMLİ MERKEZ: Mısır halkı çok onurlu bir halktır. Mısır çok köklü bir medeniyettir ve Mısır bütün Arap dünyasının, İslam dünyasının kalbidir. En önemli merkezlerinden birisidir. Şüphesiz ki buradaki bu değişimler birçok ülkeyi, çevreyi çok yakından etkileyecektir ve pozitif yönde de hep ilham kaynağı olacaktır.

* İSRAİL İNCELEMELİ: (Bölgedeki ayaklanmalar ve İsrail’le ilgili bir soru üzerine) Aslında tabii ki bütün bölgedeki bu ayaklanmanın ve halkın bu başkaldırısının en iyi şekilde İsrail tarafından da tahlil edilmesi gerekir. Aslında bütün Arap halklarının ne kadar onurlu olduğunun ve yeri geldiğinde de milli davalarını dış politikada ne kadar güçlü bir şeklide savunmak istediğini bu ayağa kalkışta görmek gerekir.

Muhalefetle de görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Siniroğlu ile gitti. Gül’ü, Kahire’deki havalimanında Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Aboul Gheit karşıladı. Gül, Savunma Bakanlığı’nda da Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Başkanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi tarafından resmi törenle karşılandı. Gül Tantavi ile görüştükten sonra daha sonra Müslüman Kardeşler’in siyasi temsilcisi Muhammed Bedia, Tahrir Meydanı’ndaki gösterilere katılan gençler ve Müslaman Kardeşler Gençliği temsilcilerini de kabul etti. Cumhurbaşkanı ayrıca, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve Mısırlı muhalif liderlerden Baradey ile de bir araya geldi.

‘Öcalan cezasını çekiyor’

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, bir gazetecinin “Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın ev hapsi istemi tartışılıyor. Sizin bu konuya yaklaşımınız nedir” sorusuna, “Mahkeme kararları kesinleşmiş ve cezasını çekmektedir” yanıtını verdi. Gül, “PKK’nın sözde eylemsizlik kararı sona erdi. Bölgede tansiyonu yükseltme çabaları var. Nasıl yorumluyorsunuz?” sorusu üzerine ise şunları söyledi: “Terörle hiçbir yere gidilinmeyeceğini herkes gördü ve bölge halkının da bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bütün halkımızın da teröre ne kadar şiddetle karşı olduğunu ve terörün ne kadar lanetlendiğini, teröre karşı nasıl herkesin ne kadar tek yürek olduğunu herkes bilmektedir. Onun için olup bitenlerden ders alınıp hiçbir şekilde terörist eylemlere başvurulmaması gerekir.”

Aramalarına yanıt vermedi

“Ergenekon soruşturması kapsamında Nedim Şener, Yalçın Küçük ve Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin evinde aramalar başladı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Gül, “Biraz önce öğrendim. Mahkeme ve savcıların kararı, söyleyecek bir şeyim yok” dedi. (VATAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler