YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Asker yargılanma endişesiyle siyaset yapmaz"
"TSK,toplumu baskıda tutmak için askerî yargının alanının geniş kalmasını istiyor"
"Asker yargılanma endişesiyle siyaset yapmaz"
06 Temmuz 2009 / 11:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İki maddelik yargı reformu Köşk'ün onayını beklerken, bazı gazetelere dün ilginç bir haber yansıdı. Genelkurmay'ın Köşk'e ilettiği ileri sürülen görüşler 'Kışlaya siyaset girer itirazı' başlığıyla kamuoyuna aktarıldı. Söz konusu yoruma emekli askerlerden tepki geldi.


Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, reformun siyasetten kışlayı arındıracağını söyledi. Eski askerî savcı Faik Tarımcıoğlu da, 'emir-komuta zincirinin bozulacağı' iddialarını, "Askerî yargı-nın emir-komutayla işlediğinin itirafı." olarak değerlendirdi. Emekli Askerî Yargıtay Başkanı Nursafa Pandar ise kafa karışıklığının üst düzey komutanların yargılanmalarının izne bağlanmasıyla çözülebileceğinin altını çizdi.


Sivil-asker ilişkilerini düzenleyen Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK)'nun 250. maddesinde yapılan değişiklik konusunda Genelkurmay Başkanlığı'nın değerlendirmelerinin Çankaya Köşkü'ne ulaştığı belirtiliyor. Bazı gazetelere sızan mütalaaya "Bu yasa geçerse kışlaya siyaset girer." endişesi hakim. Habere göre Genelkurmay söz konusu yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesine 3 maddeyle itiraz etti: 1- Yasa değişikliği Anayasa'nın askerî yargıyı düzenleyen 145. maddesine aykırılık oluşturuyor. 2- Askerî mahallerin masuniyetini bozar, TSK'nın emir-komuta zincirini olumsuz etkiler. 3- Askerî yargı, yapılan değişikliği uygulamayabilir böylece asker-sivil yargı arasında yetki çatışması çıkar. Ancak itirazlaemekli askerî yargı mensuplarını tatmin etmedi. Düzenlemenin askerî ve sivil yargı arasında çatışma oluşturacağı endişesinin yersiz olduğu ifade edilirken, "Yasal düzenleme TSK'ya siyaseti sokmaz, bilakis bu değişiklik Silahlı Kuvvetler içinde siyasetin önünü kapatır." görüşü dile getirildi. Görüşler özetle şöyle:


KIŞLAYA SİYASET GİRER YORUMU ZORLAMA


Faik Tarımcıoğlu (Emekli Askerî Savcı)


Değişiklik, çatışmaya sebep olmaz. Sivil ve askerî yargının sınırları doğru çizilirse hiçbir problem olmaz. Eğer bir çatışma olursa sivil ve askerî Yargıtay bu sorunu çözer. Eğer bunlar da çözemezse uyuşmazlık mahkemeleri var. Kışlaya siyasetin gireceği yönündeki yorumları da zorlama buluyorum. Zaten kışlada siyaset var. Siyaset maalesef yüksek yargıda da var. Hukuk devleti olamayışımızın asıl sebebi de bu. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar siyasi kararlardır. Bunun en açık kanıtı '367 kararı'dır. Bu kararı verenler muhtemelen utanıyorlardır. Emir-komuta zincirinin etkileneceği endişesi de yersiz. Suç işlemiş biri varsa takip edilir. Bunun askerî veya sivil mahkemede olmasının hiçbir önemi yok. Askerî yargının birçok sorunu var. Sivil yargıya göre problemleri daha şekilsel ve katı. Bu anlamda savcılığın huzuruna herhangi bir olay ancak komuta kademesinden geçerek gelir. Yani komutanın masasından geçer savcının önüne gelir. Halbuki sivil yargıda, vatandaş bir dilekçe vererek savcılığı harekete geçirebiliyor.


AKSİNE TSK'DAKİ SİYASETİN ÖNÜ ALINIR


Adnan Tanrıverdi (Emekli Tuğgeneral)


TSK, bir yandan dışarıdan Silahlı Kuvvetler'in içerisine girişi engellemek, diğer yandan da sivil toplumu belirli ölçüde baskıda tutmak için askerî yargının alanının geniş kalmasını istiyor. Bugün tartışmaya sebep olan Silahlı Kuvvetler'in milli otoritenin kontrolüne sokulmak istenmesidir. Değişiklik, Silahlı Kuvvetler'in milli otoritenin kontrolüne girmesi noktasında atılmış bir adım. Sivil topluma yönelik suç işleyen asker kişilerin sivil yargıda yargılanması TSK'ya siyaseti sokmaz, bilakis Silahlı Kuvvetler içinde siyasetin önünü kapatır. Ayrıca iki yargı arasında da hiçbir itilaf meydana getirmez. Hudutları belli olur. Uyuşmazsa da Uyuşmazlık Mahkemesi bu ikisinin meselesini halleder. Bu düzenlemeyle ordu içinde şeffaflaşma artar. TSK mensupları yargılanma endişesiyle siyasetten uzak kalacaktır. Türkiye'de tek yargı sistemine bir an önce geçilmesi gerekiyor.


EK DÜZENLEME OLURSA SORUN OLMAZ


Nursafa Pandar (Emekli Askerî Yargıtay Başkanı)


Normalde değişiklikle kışlaya siyaset girmez ancak bir düzenleme yapılmazsa girer. Askerî mahkemede yargılanan bir kişiyi alıp götürürsen korunmasız hale gelir. Askerî ve sivil yargının değişiklikle karşı karşıya gelmesi söz konusu değil. Eyleme karşı itiraz edilecektir. Yasal yollardan girişimler tabii olacaktır. Ancak bu kavga dövüşle değildir. Asker Anayasa'dan gelen haklarını kullanacaktır. Burada olay şu; Kamu görevlilerinin yargılanmasına yönelik bir yasa var. Askerler de kamu görevlisi. Bu noktada idari amirinden izin almazsanız köy muhtarından bile daha az güvensiz olurlar. Genelkurmay Başkanı hariç kuvvet komutanları askerî mahkemede yargılanırlar. Bunların soruşturma emirlerini Genelkurmay Başkanı verir. Savcılar da soruşturmayı açar. Bana göre başkomutan olduğu için bu izin cumhurbaşkanına verilmeli. Ya da Başbakan'a verilmeli. Çünkü bunların bir idari korunması olması gerekir. Askerî Ceza Kanunu'nda bulunan 44. ve 22. maddelerce güvence sağlanmalıdır. Köşk'ten bu noktada bir değişiklik olursa hiçbir sorun yok. Genelkurmay Başkanı da tasarı Köşk'teyken bunlara bakalım, teminatsız duruma gelmeyelim düşüncesi taşıyor olabilir.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler