YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asker Diyarbakır'da sloganlarla yürüdü!
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 73. yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Asker Diyarbakır'da sloganlarla yürüdü!
15 Kasım 2010 / 15:40 Güncelleme: 15 Kasım 2010 / 15:40

Diyarbakır Garı'nda düzenlenen törende, Büyük Önder Atatürk'ün Diyarbakır'a trenle gelişi canlandırıldı.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve folklor gösterilerinin ardından Vali Mustafa Toprak, bir konuşma yaptı.

Toprak, konuşmasında yüce önder Atatürk'ün, vefatından 1 yıl önce, 15 Kasım 1937'de Diyarbakır'a geldiğini, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi halk tarafından büyük coşku ve sevgi gösterileriyle karşılandığını söyledi.

Yıllar süren milli mücadele döneminde yüzlerce şehit verme pahasına Ata'sını yalnız bırakmayan Diyarbakır halkının Cumhuriyet döneminde de aynı hassasiyeti gösterdiğini belirten Toprak, şöyle konuştu:

''Ulu Önder Atatürk'ün 73 yıl önce halk evinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır halkına '20 yıl sonra tekrar Diyarbakır'da bulunuyorum. Dünyanın en güzel ve modern bir binası içinde, beşeriyetin medeni bir halkı huzurunda duyduğum zevk ve saadetin ne kadar büyük olduğunu kaydetmekle bahtiyarım' diye seslenmiştir. Bu sözlere, Atamızın takdirlerine mazhar olan Diyarbakır halkı, kendisine minnettardır. Kendisine yürekten bağlıdır. Yüce Atam, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamanın gereği ne ise Diyarbakır halkıyla omuz omuza vererek, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için çizdiğin yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Beşeriyetin medeni bir halkı olarak nitelendirdiğiniz Diyarbakır halkı, ilke ve inkılaplarının takipçisi, kurduğun Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olarak çağdaş ve müreffeh Türkiye için el ele, gönül gönüledir.''

Törende, Vali Toprak minik öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibine bir süre eşlik etti.

YÜRÜYÜŞ

Törene, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Sağlam, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Diyarbakır Garı'ndaki törenin ardından askerler ve öğrenciler, askeri bando eşliğinde İstasyon ve Ekinciler caddelerinden geçerek, Anıt Park'a kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında marşlar okuyan askeri tören takımı, zaman zaman ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''En büyük Türk Atatürk'', ''Büyük Türk milletinin emrindeyiz'', ''Vatan, sana canım feda'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Ordu millet el ele'' ve''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' diye tempo tuttu.

Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla tören sona erdi. (A.A.)
 

görevinizi yapın
 // cade cihangir
bıdı bıdı değil 30 seneden beri 4 kıçıkırık çapulcuyu bitireme gel okakta slogan at hadi ordan bea.....
15 Kasım 2010 17:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler