YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Âşık Mahzuni, sitem dolu bir şiirle görevinden istifa etmiş
Âşık Mahzuni, sitem dolu bir şiirle görevinden istifa etmiş
Âşık Mahzuni, sitem dolu bir şiirle görevinden istifa etmiş
19 Mart 2009 / 07:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sokakta yaşayan oğlu Ferhat ile gündeme gelen ünlü ozan Âşık Mahzuni Şerif'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Murat Karayalçın'a üç ay kadar danışmanlık yaptığı ortaya çıktı. Danışmanı olmasına rağmen özel kaleme takılan ve Karayalçın'a bir türlü ulaşamayan Âşık Mahzuni, sitem dolu bir şiirle görevinden istifa etti.

Sokakta yaşayan oğlu Ferhat ile gündeme gelen Âşık Mahzuni Şerif'in, Murat Karayalçın'a Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 3 ay danışmanlık yaptığı ortaya çıktı. Âşık Mahzuni, 'kendisine danışılmadığı' için sitem dolu bir şiirle istifa etti.


Âşık Mahzuni, Karayalçın'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1990'da, Karayalçın'ın teklifi üzerine danışmanı oldu. Kendisine belediyede bir oda ya da birim ayrılmasını bekleyen Âşık Mahzuni, bu olmayınca evinden danışmanlık hizmetini yürütmeye başladı.


ÖZEL KALEMİ AŞAMADI


Karayalçın'la görüşmek istemesine rağmen bir türlü görüşemeyen Mahzuni, “Beklentimi karşılayacak düzeyde bana danışılmıyor” diyerek üç ay sonra danışmanlık görevinden istifa etti. Mahzuni istifasını “Ben Karayalçın'a danışman oldum/ Birsen Hanım derler özel kalemi / Murat Bey'e yetiştirmez selamı / Geldim Ankara'ya buldum belamı” şeklindeki sitem dolu mektupla yaptı. Mahzuni'nin danışmanlığını doğrulayan CHP Ankara adayı Karayalçın, 'çok sevdiğim dostum' dediği Mahzuni'nin 1990'da, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde danışman olarak görev aldığını söyledi. Karayalçın, “Ancak kendisinden beklentisini karşılayacak düzeyde danışmanlık hizmeti alınmadığı için, sitem dolu dizelerle 3 ay sonra istifa etti. Bizim için büyük fırsattı ama yararlanılamamış” dedi. Âşık Mahzuni Şerif'in eşi Fatma Şerif de büyük ozanın eşi olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirterek, “Kendisine danışılmadığı için hak etmediği bir maaşı almak istemedi ve işten ayrıldı” diye konuştu.


EVİMİZİ TERKETTİK


Şerif, Mahzuni'nin hiçbir zaman 'varlık' için yaşamadığını, 'var olmak' için yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Eşinin, Karayalçın'la iyi dost olduğunu, o dönemde Gaziantep'te yaşadıklarını ve kendisinin de öğretmenlik görevini sürdürdüğünü belirten Fatma Şerif şunları söyledi: “Teklifle Ankara'ya geldik. Tayinim 2 saat içinde yapıldı. Danışmanlıkta Mahzuni aktif olmak istedi ama öyle bir fırsat olmadı. Danışılmayınca sitem dolu bir şiirle istifa etti.” Şerif, herhangi bir kırgınlıklarının da bulunmadığını ifade etti.


Âşık Mahzuni'nin sitem dolu şiiri


Bakın şu başıma gelen işlere
Ben Karayalçın'a danışman oldum
Toplayıp getirdim çoluk çocuğu
Ben Karayalçın'a danışman oldum


* * *


Sözler verdi gardaş gardaş konuştu
Berhan'ınan Talip'inen buluştu
Ne yüzümü gördü, ne de tanıştı
Ben Karayalçın'a danışman oldum


* * *


Birsen Hanım derler özel kalemi
Murat Bey'e yetiştirmez selamı
Geldim Ankara'ya buldum belamı
Ben Karayalçın'a danışman oldum


* * *


Murat gardaş sen de yerli insansın
Niye diyorsun ki kurban başkası yansın
Dönen dolaplara gardaş düşen utansın
Ben Karayalçın'a danışman oldum


* * *


Mahzuni Şerif'im asırlar yaşar
Beş yıllık insanın aklına şaşar
Demokrat adama saygınlık düşer
Ben Karayalçın'a danışman oldum

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler